Co robili żołnierze, by przeżyć piekło Stalingradu

Grzegorz Bobrek
27 000 wyświetleń 810K

Bitwę o Stalingrad znamy przede wszystkim z perspektywy broniących się czerwonoarmistów. Jak weterani wspominali sam upadek 6. Armii i Stalingradu? Do czego potrafili się posunąć, by tylko przeżyć?
Mój instagram:
grzegorz.bo...
Mój twitter:
grzegorzbobrek
Współpraca:
grzegorz.bobrek@gmail.com

Komentarze: 1 205

 1. Marcin Bączkiewicz
  Marcin Bączkiewicz
  6 miesięcy temu

  Żałowałem Twojego odejścia z wiadomej firmy, ale w zamian dostaliśmy naprawdę świetne filmiki historyczne. Człowiek się cieszy jak widzi nowy film tematyczny. Podchodzisz do tematu z całkowicie innej strony niż reszta, dzięki czemu są jeszcze ciekawsze.

  1. BBN BBN
   BBN BBN
   3 miesięcy temu

   Pozdro z Chrzanowa

  2. Miko łaj
   Miko łaj
   5 miesięcy temu

   Ktoś powiedział „taki woloszanski naszych lat” 😆 pasuje trochę

  3. NaN Null
   NaN Null
   5 miesięcy temu

   WIADOMEJ FIRMY XD

  4. Rafaco
   Rafaco
   6 miesięcy temu

   @lorak629 Aż takich ich nie lubisz i chcesz żeby poumierali ze śmiechu i niedowierzania że człowiek z fatalną dykcją i niewyjściowym ryjem składa podanie? 😁

  5. lorak629
   lorak629
   6 miesięcy temu

   @Rafaco rozumiem że już złożyłeś podanie o pracę do TVGRY :)

 2. Espio90
  Espio90
  6 miesięcy temu

  Podczas tego materiału czułem się jakbym tam się przeniósł i jako widz patrzył na tych żołnierzy i ich zmagania, by przetrwać. Świetny materiał, pozdrawiam.

  1. Piotrowsky
   Piotrowsky
   29 dni temu

   Nzs

  2. Sussy minecraft
   Sussy minecraft
   6 miesięcy temu

   +1

 3. BrownShirt Boy
  BrownShirt Boy
  6 miesięcy temu

  Przypomina mi się scena z filmu Stalingrad z 1993 kiedy żołnierze otwierający skrzynię ze zrzutu byli wkurzeni gdy odkryli że są tam Krzyże Żelazne zamiast żywności.

  1. Ufoludek
   Ufoludek
   13 dni temu

   Co w tej scenie jest fajne a za razem smutne, to to, że po otworzeniu tej skrzyni jeden z żołnierzy z początku filmu, któremu odebrano odznaczenie za przyjęcie go z rozpiętym kołnierzem, zakłada żelazny krzyż a oficer żandarmerii mu go odbiera.

  2. Jan Drzewiecki
   Jan Drzewiecki
   15 dni temu

   @Atamazy Krawczyński Niestety nie .

  3. Jan Drzewiecki
   Jan Drzewiecki
   15 dni temu

   @prze³³³ Sami sobie winni ,i wcale ani jednych ani drugich nie żałuję .

  4. Dorota Maty
   Dorota Maty
   26 dni temu

   Zobacz co mowi jasnowidz Nazar o III

  5. Marek Ostrowski
   Marek Ostrowski
   Miesiąc temu

   Durna, nieprawdziwa sytuacja. Zapewne jak ta z beretami w "O jeden most..."

 4. Damian Dennis
  Damian Dennis
  6 miesięcy temu

  Świetnie się Pana ogląda. Bardzo proszę odcinek o festung Breslau. Pozdrawiam!

  1. Cavax 95
   Cavax 95
   5 miesięcy temu

   @kaka123150 Większość jest zawsze głupia.. JKM

  2. wolna amerykanka
   wolna amerykanka
   5 miesięcy temu

   @kaka123150 dlaczego?

  3. kaka123150
   kaka123150
   6 miesięcy temu

   @Katarzyna Kaleta polecanie kazka jako źródła wiedzy historycznej powinno być karalne

  4. Katarzyna Kaleta
   Katarzyna Kaleta
   6 miesięcy temu

   Wpisz sobie w wyszukiwarkę YT "history hiking festung breslau" fajne materiały.

  5. Price i Spółka Socjalistyczna sp zoo
   Price i Spółka Socjalistyczna sp zoo
   6 miesięcy temu

   @Paweł Kaźmierski ja już bym się spodziewał odcinka ostatnich miesięcy wojny i opisu wszystkich festungów

 5. Mark Colorado
  Mark Colorado
  6 miesięcy temu

  Też najbardziej lubię w różnych historiach "ludzką perspektywę", dlatego uważam, że świetny jest ten materiał i na zachętę poszedł sub :) PS Sugeruję więcej takich materiałów opowiadających daną historię z perspektywy zwykłych ludzi biorących w niej udział. Łatwo znaleźć materiały przedstawiające dana bitwę itd z perspektywy strategicznej/taktycznej czy politycznej, ale już znacznie trudniej z perspektywy zwykłych jej uczestników.

  1. Michał Michał
   Michał Michał
   6 miesięcy temu

   Daleko nie trzeba szukać ludzkiej perspektywy, nie jest to może jakaś zaciekła bitwa o przetrwanie ale straty w ludziach też są otóż nasza granica przedstawiana dla obywateli przez oficerów prasowych dowódców ze sztabów i ludzi na zabezpieczeniu których akurat dopadła telewizja, a którzy na pasku przygranicznym nie służą. A to co się naprawde tam działo i dzieje wiedzą tylko ludzie służący w 1 linii

 6. Kumple grają
  Kumple grają
  6 miesięcy temu

  To może teraz odcinek o tym jak żołnierze i ludność cywilna Rzeszy zachowywała się i walczyła w ostatnich dniach wojny. Jak byli traktowani przez wojska, które ich zdobyły, jak przyjmowani przez ludność. Zwłaszcza te większe miasta. Albo np. ofensywa w Ardenach, tak ciężka do przełknięcia dla Amerykanów.

 7. Wojtek J
  Wojtek J
  5 miesięcy temu

  Wojna to ofiara biednych za interesy bogatych, a walczących karmi się pięknymi hasłami, że walczą o honor - owszem, ale nie o swój...

  1. Paul B
   Paul B
   Miesiąc temu

   piekne slowa. Ale nie lodzmy sie w komunizmie gdzie nie ma podzialu na biednych i bogatych wciaz jest hierarchia. Ci na dole hierarchii gina za interesy tych na gorze hierarchii. Zawsze i wszedzie, w kazdym systemie wladzy, przez cala historie.

 8. Mateusz Pasta
  Mateusz Pasta
  6 miesięcy temu

  Ej Szefu, odejście z tvgry o tyle mega zaplusowalo ze robisz mega robote z tymi materiałami historycznymi. Oglada się to świetnie,myślisz coś o rozszerzeniu formuły o np wyjazdy do historycznych miejsc? Coś w stylu wczesnych sensacji XX wieku

  1. Toforek
   Toforek
   6 miesięcy temu

   O cholera, świetny pomysł!

 9. The Sir
  The Sir
  6 miesięcy temu

  Stalingrad massengrab - przerażający komunikat, można go odsłuchać w pełnej wersji na yt. Polecam jeśli ktoś wystarczająco nie wkręcił się w klimat umierania za polityczne ambicje megalomanów

  1. Dorota Maty
   Dorota Maty
   26 dni temu

   Posluchaj wizji o III na kanale jasnowidza Nazara.Wizje w Punkt!

  2. Grey GNU
   Grey GNU
   Miesiąc temu

   wyzdychały szczury na mrozie.... cudownie się tego słucha

  3. DOMINIK NOWAK
   DOMINIK NOWAK
   2 miesięcy temu

   Jako istoty ludzkie jesteśmy zaprogramowani na wykorzystywanie rzeczy, drewna z drzew do budowy mebli, domu itp., skóry zwierząt na ubrania i ich ciał na mięso. ON jest zdecydowanie postacią i produktem jego doświadczeń od młodości do mężczyzny. Pod każdym względem postępował zgodnie ze starożytnym ludzkim kodeksem. Trzeba być bardzo silnym, żeby nie ulec pokusie.

 10. Ukryta Wioska Liścia
  Ukryta Wioska Liścia
  6 miesięcy temu

  Ale pogress zaliczyłeś. materiał świetny, powodujący ciarki na ciele

 11. ClaytonMoorawa95
  ClaytonMoorawa95
  6 miesięcy temu

  Nie ma to jak Grzeob do obiadku. PS. No i namówił - znowu muszę obejrzeć "Stalingrad" z '93 - jeden z najlepszych filmów wojennych.

  1. Maman Mama
   Maman Mama
   4 miesięcy temu

   @Bartosz G @Maciej Monet JA ciągle walczę o normalną Polskę, by podążała za światem, a przestała wreszcie oglądać tylko plecy innych. Bo chociaż wielu zna Pismo Święte i nie raz poczuło w swoim sercu trwogę na samą myśl o Bożym gniewie, to jednak potrafią trzymać z daleka księży od spraw podległych władzy świeckiej. To tylko w Polsce sacrum i profanum pozostaje w jednych rękach, plugawych rękach księży. Za te beztroskie zrzeczenie się należnych nam praw zapłacimy bardzo wysoką cenę. Dlatego zalecam zapoznać się z poniższymi słowami, bo już wkrótce znajdziemy się w samym środku piekła. @Janusz Zimniewicz POWIADAJĄ, ŻE JEŚLI NIE WIADOMO, O CO CHODZI, TO CHODZI O PIENIĄDZE. LECZ TU I TERAZ TOCZY SIĘ BATALIA O PRZYSZŁOŚĆ NASZEGO KRAJU I NASZĄ. W TYM MOMENCIE CHCĘ BYĆ DOBRZE ZROZUMIANA. NIE JESTEM ŻADNYM PROROKIEM, LECZ JEDYNIE KOBIETĄ, POSZUKUJĄCĄ PRAWDY. A ZATEM PODĄŻAJĄC TROPEM DOŚĆ LICZNYCH SYGNAŁÓW, KTÓRE WYMYKAJĄ SIĘ LOGICZNEMU ROZUMOWANIU, A WIELE MĄDRYCH GŁÓW NAD NIMI SIĘ POCHYLAŁO I PODĄŻAJĄC ZA SŁOWAMI, POZOSTAWIONYMI POTOMNYM PRZEZ UCZNIÓW JEZUSA, DOSZŁAM DO WNIOSKU, ŻE POWRÓT DO ŻYCIA UMARŁYCH JEST TAK NAPRAWDĘ NICZYM NADZWYCZAJNYM. NAJSŁYNNIEJSZYM TAKIM PRZYPADKIEM JEST PRZYPADEK ŁAZARZA, PRZYJACIELA JEZUSA, LECZ NAWET W DOBIE PODBOJU KOSMOSU TAKIE RZECZY SIĘ ZDARZAJĄ. JUŻ NIE RAZ WE WSPÓŁCZESNEJ MEDYCYNIE LEKARZE BEZRADNIE ROZKŁADALI RĘCĘ, BY POTEM PRZECIERAĆ OCZY ZE ZDUMIENIA, BO PACJENT WYMKNĄŁ SIĘ ŚMIERCI. KSIĘŻA, KTÓRYM POWIERZONO MISJĘ PRZYGOTOWANIA ŚWIATA NA PONOWNE PRZYJŚCIE CHRYSTUSA POPEŁNILI KARDYNALNY BŁĄD, ŻE PRAWO DO ŻYCIA WIECZNEGO UZALEŻNILI OD SPEŁNIENIA OKREŚLONYCH WARUNKÓW. A TAK NAPRAWDĘ SPRAWA JEST BANALNIE PROSTA... KOGO SPŁODZIŁ MĘŻCZYZNA, A URODZIŁA KOBIETA TEN JUŻ ZOSTAŁ ZAPISANY W GWIAZDACH JAKO NIEŚMIERTELNY. A KSIĘŻA PLOTĄ TE SWOJE DYRDYMAŁY I MAMIĄ SIĘ PANAMI ŻYCIA I ŚMIERCI. GŁUPCY JUŻ UŚMIERCILI NA WIECZNOŚĆ HITLERA, CHOĆ PRÓŻNO SZUKAĆ KOGOŚ, KTO ZAPISAŁ SIĘ BARDZIEJ NA KARTACH HISTORII. ONI MYŚLĄ, ŻE GDY POWRÓCI CHRYSTUS NA ZIEMIĘ, TO OTOCZY SIĘ TAKIMI MIERNOTAMI JAK ONI. KTO CHCIAŁBY ŻYĆ W ŚWIECIE WYKREOWANYM PRZEZ KSIĘŻY? NIKT! A ZATEM NIE JEST MOŻLIWE, BY JAKIKOLWIEK CZŁOWIEK, KTÓRY TWORZYŁ HISTORIĘ, CHOĆBY NAJBARDZIEJ OCIEKAŁA KRWIĄ POZOSTANIE W GROBIE. TAK SIĘ ZWYCZAJNIE NIE DA. LECZ DA SIĘ, A NAWET TRZEBA, ROZLICZYĆ DARMOZJADÓW W CZARNYCH SZMATACH, A TO BĘDZIE LEŻAŁO W MOICH RĘKACH. MARZENA MANISTA LIKWIDATORKA MAFII WATYKAŃSKIEJ

  2. Szymon Tesmer
   Szymon Tesmer
   6 miesięcy temu

   To jest jedyny film którego nie daje rady obejrzeć. Nie dlatego że jest zły, jest dla mnie za mocny. Żal serce ściska.

  3. Bartosz G
   Bartosz G
   6 miesięcy temu

   Chyba wręcz najlepszy.

 12. Goncjo Wykop
  Goncjo Wykop
  6 miesięcy temu

  "Stalingrad, massengrab" ten komunikat mrozi krew w żyłach, polecam posłuchać i poczuć

  1. SHIVUS111
   SHIVUS111
   29 dni temu

   Fajny komunikat z perspektywy tych których niemcy mieli za wrogów. Dla jednych massengrab dla innych radosne wieści z frontu.

  2. Hræfn
   Hræfn
   5 miesięcy temu

   @Elo mial uspokój się

  3. Zbigniew Szafka
   Zbigniew Szafka
   6 miesięcy temu

   @Elo mial massengrab to po niemiecku zbiorowa mogiła więc nie poprawiaj błędnie tylko dlatego że sie nie rymuje idealnie

  4. Elo mial
   Elo mial
   6 miesięcy temu

   *massengrad

 13. Tubenstein
  Tubenstein
  6 miesięcy temu

  Dzięki Ci wielkie za ten brak intro i innych takich, od razu mięsko!

 14. karol minorowski
  karol minorowski
  6 miesięcy temu

  Kurcze, naprawdę świetnie się słuchało. Panie Grzegorzu jezeli wpadnie pan jeszcze na jakiś ciekawy pomysł na film tego typu to bardzo chętnie posłuchamy 🙂

 15. Insane
  Insane
  6 miesięcy temu

  Kolejny genialny materiał. Dobra robota, czekamy na więcej!

 16. Liberos
  Liberos
  6 miesięcy temu

  Woow Szefo, zacząłeś robić kontent który mnie najbardziej interesuje

 17. Mariusz Jakubiec
  Mariusz Jakubiec
  6 miesięcy temu

  Dobry odcinek Szefie 👌 czekałem na niego. Mógłbyś zrobić drugą część, jest o czym mówić...

  1. Rafaco
   Rafaco
   6 miesięcy temu

   @Noname Unknown Grzegorz był "szefem" w TvGry (Odszedł z początkiem tego roku), powiedzmy coś jak lider lub kierownik. W pewnym momencie nawet inni prowadzący zaczęli go tak czasami nazywać w swoich materiałach, bo u większości widzów to nie był Grzesiek / Grzegorz lub Gambri / Gambrinus, tylko Szef. Grzesiek po prostu dla widzów TvGry pozostanie już na zawsze Szefem :)

  2. Varion
   Varion
   6 miesięcy temu

   Szef nadal dla nas pozostanie tym samym ,,Szefem" haha

  3. Karolina
   Karolina
   6 miesięcy temu

   @Noname Unknown kiedyś Grzesiek pracował w TvGry jako bezpośredni szef pracowników - powiedzmy coś jak lider. No i dużo ludzi nazywało go wtedy Szefie. :)

  4. Noname Unknown
   Noname Unknown
   6 miesięcy temu

   Czemu "Szefie" i to z dużej litery.

 18. Qba0B
  Qba0B
  6 miesięcy temu

  Jak zawsze świetny i ciekawy materiał...Ciesze się, że kliknąłem "subskrybuj".

 19. MegaMihoo
  MegaMihoo
  6 miesięcy temu

  I to jest warty uwagi temat! Dziękuję za opracowanie i przygotowanie tego filmu! Brakowało mi takich relacji z tej piekielnej bitwy. Tam były wszystkie poziomy piekła Dantego…

 20. Eland
  Eland
  6 miesięcy temu

  Jestem prostym człowiekiem jak widzę, że szef wrzucił nowy materiał to od razu zaczynam oglądać ;D

 21. Talarke
  Talarke
  6 miesięcy temu

  Jestem prostym człowiekiem widze film szefa dodany 5 minut temu to oglądam

  1. Talarke
   Talarke
   6 miesięcy temu

   @Patryk Dycha w naszych sercach będzie dalej

  2. Patryk Dycha
   Patryk Dycha
   6 miesięcy temu

   On już nie jest szefem... No chyba że uznamy iż jest szefem samego siebie.

  3. Kacper Tylec
   Kacper Tylec
   6 miesięcy temu

   Kultura się szerzy niczym Niemcy do Wołgi

  4. UmadBro771
   UmadBro771
   6 miesięcy temu

   To nie dowodzi prostoty człowieka lecz jego wysokiej kultury osobistej

 22. Jopek Pl39
  Jopek Pl39
  6 miesięcy temu

  Wow jak widzę że film udostępniono 10 minut temu a już jest ponad 900 wyświetleń i 200 polubień to mi się robi ciepło na sercu po pierwsze że ludzie cię doceniają po drugie że tak dużo ludzi interesuje się historią.

 23. Łukasz Janowski
  Łukasz Janowski
  6 miesięcy temu

  Świetny odcinek, zresztą jak zawsze. Koniecznie będę musiał sięgnąć po "Niedobitych..."

 24. jsport zBagna
  jsport zBagna
  6 miesięcy temu

  niesamowity film warto o tym pamiętać gdy gra się w battlefield..... czekam na następne :)

 25. ORLANDO BLOOM
  ORLANDO BLOOM
  6 miesięcy temu

  Jak się Szefuńcia ogląda to łapa sama do góry idzie. PS. Się chyba nie pozbędziesz ksywki szefa tak szybko. Ale to db ;)

 26. Anrox656
  Anrox656
  6 miesięcy temu

  No w końcu nowy film ile można był czekać szefie

 27. Kropek Fan
  Kropek Fan
  6 miesięcy temu

  Jeden z lepszych kanałów historycznych na YT . Subskrybuje chyba z 30 kanałów na YT i na tle "konkurencji" świetnie Pan wypada . Leci łapka i czekam na następny film 😁!

 28. Gracjan Kramm
  Gracjan Kramm
  6 miesięcy temu

  Bardzo Ci dziękuję za ten materiał. Nigdy nie miałem pojęcia jak wyglądała ta sytuacja od strony zwykłego żołnierza. Niesamowite że takich nie chybie tragediach, nie zwykło się omawiać z tej perspktywy. Oby więcej takich informacji. Jeszcze raz bardzo dziękuję.

 29. Piotr Jarzabek
  Piotr Jarzabek
  6 miesięcy temu

  Świetny odcinek, Mój dziadek (jestem ślązakiem) był w luftwaffe i latał właśnie do Stalingradu (jako członek załogi samolotu) Potwierdzał Dantejskie sceny które si e tam działy, ale to już bardziej z opowieści mojego ojca, który również wspomniał, że dziadek nie chciał za bardzo o tym mówić ps. Mark Felton (YT) ciekawie opowiedział o jednostkach które nie poddały się i walczyły dalej w mieście

  1. Ufoludek
   Ufoludek
   3 miesięcy temu

   @dariusz reda a co mógł zrobić jako członek załogi? Bo co, bo służył w armii Niemieckiej i to ma go już skreślać na wieki? Do np. werhmachtu obowiązywał obowiązkowy pobór od 1940 roku a sądzę, że do Luftwaffe brano ludzi pod przymusem jakoś omijając fakt, że do niej był pobór ochotniczy, w końcu do lotnictwa cała młodzież się nie zaciągnie a personelu potrzeba było. Nie wiem, chodzi ci też, że w ogóle jest w części Niemcem? Bo co, bo Niemcy w SS wymordowali mase ludzi i to oznacza, że inni Niemcy robili to samo z zimną krwią. SAMI SS-MANI mieli problemy psychiczne po mordowaniu ludzi i dlatego cały proceder ludobójstwa z frontu, przeszedł do obozów i tam specjalnie stworzono komory gazowe by SS-mani nie musieli bezpośrednio mordować ludzi. I nie mówie, byli też Niemcy tacy i tacy ale ja jestem pewien, że WSZYSCY NIEMCY NA PEWNO NIE BYLI KOMPLETNIE BEZ UCZUCIOWYMI MORDERCAMI. Wielu wykonywało po prostu rozkazy pod przymusem i groźbą i w takiej sytuacji można winić dowódcę a nie samego wykonującego w zależności też od skorumpowania osoby wykonującej dany czyn. I mówię znowu, byli tacy i tacy lecz większość wykonywania ten proceder po przymusem.

  2. D K
   D K
   5 miesięcy temu

   @dariusz reda Tylko robak może czuć się winny temu, że jakiś gość, który był dla niego rodziną zrobił coś X lat temu. Chwalić nie trzeba, ale wstyd za kogoś to przejaw głupoty i braku zajęcia w życiu.

  3. Lechosław
   Lechosław
   5 miesięcy temu

   @Piotr Jarzabek Jak dobrze przyjrzeć się Rokossowskiemu to zawdzięczamy mu bardzo dużo. Nie mógł powstrzymać marszu komuny, ale przynajmniej pomógł zachować nas przy życiu. Nie jest możliwe aby był zadowolony z życia w ZSRR, skoro chcieli go tam zabić i to nie był przypadek. Niewielu Polaków zdaje sobie z tego sprawę.

  4. Piotr Jarzabek
   Piotr Jarzabek
   5 miesięcy temu

   @Lechosław "gadzie plemie"? mojego nie torturowało ale jego kuzyna który walczył u Andersa po powrocie wsadzili do obozu, o ironio nie daleko obecnego wesołego miasteczka w Chorzowie - tam zmarł. Czytałem o Rokosowskim mądry człowiek który urodził się w złym czasie w złym miejscu - poczułem się atakowany więc, odbijałem piłeczkę Także rozejm?

  5. Lechosław
   Lechosław
   5 miesięcy temu

   @Piotr Jarzabek A gdzie ja obrażałem twoją rodzinę, lub Ślązaków, proszę to wykazać? to są twoje urojenia. Jam mam szacunek to Ślązaków, zwłaszcza tych którzy trzymają się ziemi i nigdy nie wyjechali, mimo radzieckiej okupacji. Nie mam pretensji do twojego dziadka jeśli wbrew woli został wcielony do Wehrmachtu, ale na tej samej zasadzie dlaczego ty obrzucasz gnojem Rokossowskiego, który w ten sam sposób znalazł się w Armii Czerwonej, jak twój dziadek w Wehrmachcie, tym bardziej, że on był torturowany przez NKWD, a twojego Gestapo chyba nie torturowało?

 30. Doktor Weed 420
  Doktor Weed 420
  6 miesięcy temu

  Szefciu chylę czoła. Jak w TV gry widziałem twoje materiały o grach to wiedziałem że bankowo wpleciesz w to wątki historyczne i po czasie muszę przyznać że wolałem słuchać o historii której jestem pasjonatem niż o samej grze której tyczy materiał. Teraz masz swój kanał i bankowo nie odpuszczę ani odcinka

 31. Lukis_Pl Łukasz
  Lukis_Pl Łukasz
  6 miesięcy temu

  Zajebisty kanał! Fajnie że go znalazłem, robota na najwyższym poziomie, widać pasję, lata temu w liceum miałem wykładowcę - historyka z uniwersytetu na zastępstwie... Miał fenomenalne podejście do historii, podawał bardzo dużo faktów historycznych, ale było też coś więcej, potrafił trafnie dobierać analogiczne trendy teraźniejszości do czasów które zapisały się na kartach historii, pozostawiając bardzo wiele do myślenia, czego troszkę mi brakuje na tym kanale, być może będzie to pomysł na rozwój, Chociaż rozumiem zamiłowanie do precyzyjnego odtwarzania faktów i to też jest pasjonujące, gdyby tak wyglądały lekcje historii, jestem pewien, że historia nie zataczałaby koła tak szybko. Pozdrawiam serdeczne, Łukasz

 32. POLAR KING
  POLAR KING
  6 miesięcy temu

  O wiele lepszy kontent niż w TVgry bardziej pasujesz do tego kontentu

 33. Slawomir Zawislak
  Slawomir Zawislak
  6 miesięcy temu

  Kolejny świetny film, panie Grzegorzu, mam małą sugestię: czy mógłby Pan podawać bibliografię z której korzysta Pan przy tworzeniu materiału do kolejnego odcinka? Bardzo lubię taką tematykę i będę wiedział jakie książki jeszcze muszę kupić. Zamawiam też kolejny temat 😉😉: Operacja Merkury, czyli atak spadochroniarzy niemieckich na Kretę 😀👍. Pozdrawiam. S.

 34. Mateusz Rymczuk
  Mateusz Rymczuk
  6 miesięcy temu

  Uwielbiam Twoje odcinki i ten kanał. Bardzo interesuję się II wojną światową. Liczę na więcej!

 35. Shapekk
  Shapekk
  6 miesięcy temu

  Świetnie wprowadzasz w klimat, słucha się tego świetnie. Czekam niecierpliwie na kolejne odcinki

 36. Rafał Szczepański
  Rafał Szczepański
  6 miesięcy temu

  Świetny materiał. Muzyka, emocje, historia. Super.

 37. Takkaro
  Takkaro
  6 miesięcy temu

  Nie myślałeś może nad wstawianiem odcinków na Spotify jako podcast tak jak to robi Kolega Ignacy? Wydaje mi się że mogłoby się to przyjąć też.

 38. CMDR Szarik
  CMDR Szarik
  6 miesięcy temu

  Bardzo dobrze się słuchało. Dzięki... materiał zachęcił do poznania historii w szczegółach z książek.

 39. Dominik Lewicki
  Dominik Lewicki
  6 miesięcy temu

  Jest jakość, jest klimat, chociaż świetnie słucha się tej narracji, czegoś brakuje jeszcze, czegoś rozpoznawalnego, jakiegoś znaku firmowego

 40. colti
  colti
  5 miesięcy temu

  Wspaniały kanał, jako ogromny fan historii zostawiam suba i czekam na więcej

 41. Patryk
  Patryk
  6 miesięcy temu

  Pamiętniki historyczne, to dla mnie najlepse źródło wiedzy o danym okresie.

 42. BrIN
  BrIN
  6 miesięcy temu

  Dzień dobry. Mam pomysł na odcinek. Być może zrobiłby Pan: X (liczba) najciekawszych konstrukcji II wojny światowej. Chętnie bym o ty posłuchał, bo przy pierwszej topce bawiłem się wspaniale.

 43. Tymek Tera
  Tymek Tera
  6 miesięcy temu

  Mega ciekawy film i w końcu drogi fajny kanał o historii. Do tej pory oglądałem tylko historie bez cenzury ale taka bardziej poważna atmosfera filmu też jest super

 44. Krolik
  Krolik
  6 miesięcy temu

  Kozak odcinek tak jak pozostałe. Oglądałem ten odcinek z wielkim zaciekawieniem :)

 45. Łukasz Wójtowicz
  Łukasz Wójtowicz
  6 miesięcy temu

  Genialny materiał! Oby więcej produkcji!

 46. mike ray
  mike ray
  6 miesięcy temu

  Świetny materiał, Szefie 👌

 47. Rafał Jezierski
  Rafał Jezierski
  6 miesięcy temu

  Może śmiesznie to zabrzmi, ale chciałbym żebyś był moim nauczycielem historii w szkole średniej 😋 świetnie się Ciebie słucha, oby jak najwięcej takich materiałów 😁 zmiana z tematyki gier na tematykę historii dobrze Ci robi :)

 48. Mim Song
  Mim Song
  6 miesięcy temu

  Bardzo dobry i mocny materiał, oglądałem z wielkim zaciekawieniem. Pozdrawiam!

 49. Tylko prawda jest ciekawa II
  Tylko prawda jest ciekawa II
  6 miesięcy temu

  Na początku pierścień okrążenia był jeszcze dość cienki, można było go przerwać i się przebić. Żołnierze nie byli jeszcze wyniszczeni. Paulus kilkakrotnie prosił o pozwolenie. Ale Fuhrer kazał za wszelką cenę trwać. Generałowie mu później zarzucali,że powinien to zrobić bez pozwolenia. Później było już za późno...

 50. Naczelnik1845
  Naczelnik1845
  6 miesięcy temu

  Super filmiki panie Szefie. Wspaniała wiedza i prezencja jak na szefa przystało. Poziom typu czarny golf czy koszule/marynarka bardzo mi sie podoba. Pozdrawiam.

 51. Anton Webern
  Anton Webern
  6 miesięcy temu

  Niesamowity kanał, super opracowanie, wielkie dzięki.

 52. StalinMourinho G M B
  StalinMourinho G M B
  6 miesięcy temu

  Z odcinka na odcinek coraz lepiej, tak trzymaj 👌👌👌

 53. Kacper Q
  Kacper Q
  6 miesięcy temu

  Genialny odcinek, Panie Grzegorzu

 54. Pjoter Z
  Pjoter Z
  6 miesięcy temu

  Iście ciekawy materiał Najlepsze są wspomnienia zwykłych żołnierzy Pytanko mam. Masz w planach nagrać coś o bitwie o Berlin? Wydaje mi się że dość ciekawa bitwa nie zbyt poruszana w tych czasach

 55. medivoadmin
  medivoadmin
  6 miesięcy temu

  Fantastyczny materiał,aż się miło słucha...

 56. ZRÓB TO SAM POLECAM TO
  ZRÓB TO SAM POLECAM TO
  6 miesięcy temu

  WOW.Kanał o tematyce historycznej jeden z najlepszych jakie znam.BRAWO.

 57. Recenzu Jew
  Recenzu Jew
  6 miesięcy temu

  Podoba mi się, co i w jaki sposób robisz. Dziękuję za Twoją pracę. Leci łapka w górę i sub. Polecę też kilku znajomym. Pozdrawiam

 58. Nifimbur
  Nifimbur
  6 miesięcy temu

  Trzeba przyznać że sposób i format nagrywania fillmu sprawia że ogląda się go naprawdę ciekawie :D

 59. Filip Zawadzki
  Filip Zawadzki
  6 miesięcy temu

  nareszcie nie ma tej dającej po oczach lampy z lewej strony! super! od razu lepiej się ogląda, bo słuchało się zawsze doskonale 👍 jeszcze ten refleks po prawej do usunięcia i będzie perfekcyjnie 🙂

 60. Niedobry
  Niedobry
  6 miesięcy temu

  Wow! Panie Grzegorzu. Swietny film. Brakowalo mi tylko malego wprowadzenia czemu sytuacja az tak sie odwrocila. Znaczy sie ja ta historie generalnie znam. Ale maly wstep o ofensywie niemieckiej a potem kontrdzialaniach Rosjan by sie przydal na poczatku. Anyway. I tak swietna robota. Uwielbiam.

 61. Haamre
  Haamre
  6 miesięcy temu

  @Grzegorz Bobrek Nie jestem pewien, czy zgodziłbym się z opinią o tym, że Stalingrad był "pierwszą tak poważną bitwą z takim poziomem strat". Wydaje mi się, że w operacjach związanych z utrzymaniem "kotła rżewskiego" - jeśli liczyć od momentu zatrzymania natarcia na Moskwę, przez cały '42, aż do jego zlikwidowania - Niemcy stracili znacznie więcej sił niż w samej operacji Stalingradzkiej...

 62. Tadeusz Bobowski
  Tadeusz Bobowski
  6 miesięcy temu

  Puenta o generałach oczywista. Zwykli obywatele zawsze ponoszą ofiary za szalone decyzje przywódców.

 63. Andrzej Kowalski
  Andrzej Kowalski
  6 miesięcy temu

  Nic idealnie i autentycznie nie oddaje dramatu danej sytuacji jak bezpośrednie wspominki jej uczestników dzisiaj usłyszałem w filmiku to co oglądamy w filmach katastroficznych o końcu ludzkość i cywilizacji to tam wszystko się wydarzyło i mieliśmy ten mały koniec świata i pokazało jak to może wyglądać i tak po ludzku im współczuję tego co przeżyli już nie patrząc na to że byli to nasi wrogowie Stalingrad pokazał jak przy zaburzeniach naszego systemu wszystko co tworzymy może w jedną chwilę rozpaść a co zrobili Niemcy w tamtym czasie to mnie dziwi wielcy feldmarszałkowie nie widzieli zagrożeń i popełnili tyle błędów strategicznych że w głowie się nie mieści a nawet jak by Stalingradu nie było to i tak Niemcy by przegrali na wschodzie w wojnie na wyczerpanie zamało ludzi i sprzętu a fabryki na zachodzie bombardowanie Stalingrad tylko przyspieszył proces szansę na wygraną stracili Niemcy w 1941 po przegranej pod Moskwą później była tylko gra na wyczerpanie i ile będzie to trwało super film mega w faktów i wiedzy brawo 💓👍😉

 64. theognisty. heros
  theognisty. heros
  6 miesięcy temu

  Szef: wrzuca film Mój mózg: neuron activation

  1. Doktor Weed 420
   Doktor Weed 420
   6 miesięcy temu

   Nie ma to jak ludzie przyklepia ksywę "Szef"

 65. Bober
  Bober
  6 miesięcy temu

  O ty bobrze jeden 😁. Kurcze muszę przyznać że ciekawie to opowiadasz i naprawdę dobrze się tego słucha 👍. Oby tak dalej 👏👏. Pozdrawiam 🙂

 66. Jeremy Lalson
  Jeremy Lalson
  6 miesięcy temu

  "Nie dobici spod Stalingradu" bardzo dobra książka -- polecam

 67. Deltha
  Deltha
  6 miesięcy temu

  Materiał to kompletny sztos, już kolejny raz zainteresowałeś mnie tematem II wojny światowej, który wcześniej był dla mnie podstawą szybkiego zasypiania. Sam ten materiał obejrzałem drugi raz i tak samo szokuje. Wielkie gratki, czekam na więcej!

 68. Dionizos69
  Dionizos69
  6 miesięcy temu

  Fajnie że robisz te materiały historyczne, pożyteczne, a i dobrze się słucha. Pozdrawiam.

 69. Artur F.
  Artur F.
  6 miesięcy temu

  Na prawdę świetne materiały, gratuluję

 70. Grzechu 40
  Grzechu 40
  6 miesięcy temu

  Dzięki za prowadzenie tego kanału. Jest on świetny, takie bardzo mocne 10/10 :)

  1. M1000
   M1000
   6 miesięcy temu

   Grzechu właśnie oglądałem u ciebie call of duty world at war uwielbiam jak opowiadasz o wojnie.

 71. Błażej Łopatka
  Błażej Łopatka
  6 miesięcy temu

  super materiał...zresztą jak wszystkie do tej pory czekam na następny i pozdrawiam...moze tak cos o polskich Termopilach?

 72. Kamil Łach
  Kamil Łach
  5 miesięcy temu

  Proponuję zrobić odcinek o najlepszych książkach o II wojnie światowej, na pewno szefo przeczytał ich masę i mógłby jakieś tytuły polecić 😉 osobiście przymierzam się do książek Beevora.

 73. Daventent
  Daventent
  6 miesięcy temu

  Jestem ciekaw czemu nikt nie zrobił gry o tym żeby przetrwać w Stalingradzie...

 74. Jakub Wadowski
  Jakub Wadowski
  6 miesięcy temu

  Arcydzieło, widać, że szef czuje się tu dużo swobodniej. Trzymam kciuki za dalszy rozwój kanału.

 75. PiroMiro 95
  PiroMiro 95
  6 miesięcy temu

  Bardzo ciekawy materiał - świetna robota 😉

 76. Tukan Totalitarny
  Tukan Totalitarny
  6 miesięcy temu

  Pomysł na grę: fabularny tower defense fpp z perspektywy generała rozgrywający się w okrążonym Stalingradzie to by ciekawe

 77. Tomek Będa
  Tomek Będa
  6 miesięcy temu

  Nie dość, że mądrego to miło posłuchać, treściwie i fajnie skręcony materiał a nie co 2 minuty wcinki o subie 😬

 78. koperek
  koperek
  6 miesięcy temu

  Świetny odcinek, a skoro jesteśmy w mroźnych tematach to może bitwa w Ardenach?

  1. koperek
   koperek
   6 miesięcy temu

   @Jexalbus Grog nie widzę nic złego w napisaniu, że to bitwa o Ardeny biorąc pod uwagę cały tamten region

  2. Jexalbus Grog
   Jexalbus Grog
   6 miesięcy temu

   Ofensywa w Ardenach. Bitwa była o miasta już na równinach.

  3. Paweł Kaźmierski
   Paweł Kaźmierski
   6 miesięcy temu

   Jestem za

  4. StalinMourinho G M B
   StalinMourinho G M B
   6 miesięcy temu

   Dołączam do tej prośby.

 79. Bartosz Bucholski
  Bartosz Bucholski
  6 miesięcy temu

  Warto wspomnieć, że jeszcze po 2 lutym 1943 w ruinach "walczyło" około 10 tys Niemców. Ostatnie punkty oporu zlikwidowano na początku marca.

  1. Bartosz Bucholski
   Bartosz Bucholski
   6 miesięcy temu

   @marek p były to grupki po 6 - 10 żołnierzy. Atakowali w nocy i z zaskoczenia ukrywając się w ruinach

  2. marek p
   marek p
   6 miesięcy temu

   wiem, że wyciągano niedobitki z różnych nor w Stalingradzie. Ale żeby jeszcze walczyli?

 80. Sebastian Łaszkiewicz
  Sebastian Łaszkiewicz
  6 miesięcy temu

  Super odcinek - mogę jedynie powiedzieć, we need moar. Troszkę szkoda odejscia z tvgry, ale... te materiały są świetne.