Co to jest czas? - Stanisław Bajtlik

Wszechnica FWW
7 900 wyświetleń 581K

WWW: wszechnica.org.pl/
Facebook: bit.ly/wszfaceb
Twitter: bit.ly/wsztwit
Wszyscy posługujemy się czasem, ale nikt nie wie, czym jest czas - mówił dr Stanisław Bajtlik podczas wykładu w Kawiarni Naukowej 1a. Astrofizyk podjął się przybliżenia słuchaczom własności czasu oraz wyjaśnienia, w jaki sposób wiedza o tych własnościach przekłada się na praktyczne zastosowanie.

Komentarze: 728

 1. Mikołaj Kawczyński
  Mikołaj Kawczyński
  6 lat temu

  Te wykłady są bardziej treściwe i merytoryczne niż wysokobudżetowe programy w Discovery.

  1. Kamil Novac Gaming
   Kamil Novac Gaming
   Rok temu

   ambitne i treściwie się nie sprzedaje masowemu odbiorcy - im większa grupa, tym niższa średnia jej inteligencja i pospolite gusta ;-)

  2. mam_same_mierne
   mam_same_mierne
   2 lat temu

   @Mścisław Chrząszcz Zgadzam się z Tobą w cholerę czyli absolutnie.

  3. Abcde Zxyz
   Abcde Zxyz
   3 lat temu

   Takie były kiedyś uczelnie, tacy byli profesorowie - nie z tytułu, a z samej pasji do nauki, taka była kiedyś nauka. Dzisiaj uczelnia to wdrożyć wiedzę jak w fabryce taśmowo i do pracy bo PKB i inne słupki wzrostu gospodarczego muszą być dodatnie. Kadra naukowa robi po prostu pustaczki, które mają zasilić szeregi ludzi co muszą dużo wiedzieć i robić trudne rzeczy, ale najlepiej nie myśleć. Nie dba się o jakość i światłość umysłów.

  4. Adrian Optimus
   Adrian Optimus
   3 lat temu

   @Mścisław Chrząszcz Zgadzam się w stu procentach. Discovery skomercjalizowało się do reszty i puszcza gówno pokroju trudne sprawy czy pamiętniki z wakacji na TVN. Na Planete można jeszcze obejrzeć ciekawe rzeczy. A jakieś wysypiska czy gorączki złota na Discovery obrazują tylko jak społeczeństwa głupieją skoro takie gówno ma największą oglądalność.

  5. Wojciech Barbapapa
   Wojciech Barbapapa
   3 lat temu

   Masz rację, ale dr powinien wziąć udział w konkursie na najprzystojniejszego mężczyznę na świecie:)) Błahahahahaha

 2. IFS1984
  IFS1984
  6 lat temu

  Gigantycznie cenię takich ludzi. Umiejętność dzielenia się swoją wiedzą z innymi to jest dar.

 3. vuyek 78
  vuyek 78
  6 lat temu

  dr Bajtlik w doskonałym, czytelnym stylu. Mistrz popularyzacji.

  1. Mariusz
   Mariusz
   2 lat temu

   @Piotr Ang Żeby wiedzę na takim podstawowym poziomie miał ogół społeczeństwa to byłoby bardzo dobrze. No a tak to zawsze znajdzie się jakiś malkontent, który znajdzie źdźbło...

  2. Andrew Paczuski
   Andrew Paczuski
   3 lat temu

   Dobry dla dzieci, jak to sam stwierdzyl na poczatku.

  3. Andrzej Kapera
   Andrzej Kapera
   3 lat temu

   @Damian Śremski Autor podręcznika dla szkół .Wykład też jest taki .

  4. Piotr Ang
   Piotr Ang
   3 lat temu

   "Popularyzacji", to faktycznie mistrz. Gorzej z precyzją. Podobną "mistrzynią popularyzacji" informacji wszelkiej maści jest pani Dziunia z mięsnego - wszystko mówi o wszystkim, tylko rzadko kiedy zgodnie z rzeczywistością :)

  5. Sprszrbr
   Sprszrbr
   5 lat temu

   Tough crowd

 4. Motaz Solh
  Motaz Solh
  6 lat temu

  58 minut minęło jak 10 :-) Genialny człowiek! Oby jak najwięcej takich!

  1. McGoris Polska
   McGoris Polska
   3 lat temu

   To może oddal się od tej czarnej dziury :)

 5. Igor Sadowski
  Igor Sadowski
  Rok temu

  Dziękujemy Państwu za brak reklam podczas wykładu.

 6. Akracjusz
  Akracjusz
  5 lat temu

  Panie profesorze, "Czas to jest coś czego nam ciągle brakuje!" ;-)

  1. Zdzislaw
   Zdzislaw
   2 lat temu

   Niektorzy maja go nadmiar !!😀😀

 7. borysczad1125
  borysczad1125
  3 lat temu

  czas poświęcony na ten film nie był czasem straconym

 8. Daiva Darpana
  Daiva Darpana
  Rok temu

  Czas jest *dosłownie* wszystkim co istnieje a mierzy się go za pomocą wybranych zmian (ruchu), które istnieją w kreacji.

 9. lessless.
  lessless.
  21 dzień temu

  Super wykład! To powiedzenie chyba powinno być „(..)TAKIEJ samej rzeki”, bo to zawsze jest TA sama rzeka chyba ze zmieni nazwę :) uszanowanko!

 10. Piotr Ang
  Piotr Ang
  Rok temu

  Bardzo lubię wykłady dra Stanisława Bajtlika. Ma wyrazisty styl mówienia: poprawną, staranną dykcję i nieco mocniej, niż standard, zróżnicowaną intonację. Świetnie się tego słucha.

 11. Michal Skrzypek
  Michal Skrzypek
  6 lat temu

  Świetny, klarowny wykład.

 12. maro15551
  maro15551
  Rok temu

  Super posłuchać można coś bardzo ciekawego, dużo lepsze niż telewizja.

 13. Łukasz Radziszewski
  Łukasz Radziszewski
  5 lat temu

  Super! Ostateczne porównanie było wspaniałym zakończeniem. :)

 14. Mateusz Pawlik
  Mateusz Pawlik
  3 lat temu

  Świetny wykład, świetne prowadzenie!

 15. Tym Czasowe 6
  Tym Czasowe 6
  5 lat temu

  Moja definicja czasu w bardziej opisowej formie: Wyobraźmy sobie, że została wystrzelona strzała. Na skutek ruchu strzała ta zmieniła w przestrzeni położenie i z punktu A znalazła się w punkcie B. Odległość między dwoma punktami jest równa np. średnicy atomu wchodzącego w jej skład lub jednego kilometra, jak kto woli. Sam fakt zmiany położenia strzały lub jedynie atomu wchodzącego w jej skład może być mierzony miarą zwaną czasem. Miara ta mierzy sam fakt powstania/zaistnienia, na skutek ruchu, zmiany położenia materii (strzały, jej atomu itd.). Tak na prawdę czasu się nie mierzy, to czas jest miarą. Miara ta służy nam do określania zaistniałych w otaczającym nas wszechświecie zmian położenia wybranych przez nas dowolnych porcji materii i energii, czyli wszystkiego co istnieje, począwszy od najmniejszych możliwych do wyodrębnienia porcji energii, poprzez cząstki elementarne, komórki, wahadło w zegarze, pulsary aż do całych galaktyk, a nawet wszechświata, który pewnie także porusza się, a tym samym zmienia położenie względem czegoś innego. Czas jest wyznacznikiem nawet nie tyle samego ruchu, a bardziej samego faktu zaistnienia zmiany położenia składowych wszechświata względem innych składowych, w wyniku ruchu; a fakt zmiany położenia składowych wszechświata względem innych składowych jest wyznacznikiem czasu. Dzięki takiej definicji czasu, zagadki takie jak dylatacja czasu, czyli dylatacja miary służącej do mierzenia zachodzących zmian, podczas ruchu oraz zrozumienie modularnej natury przestrzeni, bo ewidentnie ma budowę modularną - na co wskazuje dylatacja grawitacyjna miary zmian zwanej czasem, stają się dużo prostsze.

  1. 6czarnykot6
   6czarnykot6
   Rok temu

   @Adam Trojak @Planeta Filozofii Proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale zarówno zagięcie czasoprzestrzeni jak i samo istnienie czasoprzestrzeni nie zostało zaobserwowane, a jest jedynie teorią. Teoria może być błędna lub nie. Dopóki nie zostanie udowodniona jej prawdziwość dopóty nie można się na niej opierać. Jak można zarzucać podanej wyżej definicji czasu to, że się nie zgadza z nieudowodnioną przez nikogo teorią? Przecież nie musi. Musi się zgadzać z udowodnionymi prawami, faktami, obserwacjami rzeczywistości.

  2. Adam Trojak
   Adam Trojak
   2 lat temu

   @Marcin wiem że minął rok ale teraz czytam komentarz. I zastanawiam się w jaki sposób obliczmy zagięcie czasoprzestrzeni i czy jeśli coś takiego się oblicza to czy naprawdę jest to zagięcie czasoprzestrzeni czy po prostu jest to coś co jest tak nazywane bo proces zachodzący nie jest dokładnie zbadany? w Sensie że kiedyś ludzie myśleli że ziemia jest płaska bo nie rozumieli wszystkich zjawisk jakie zachodzą i źle je interpretowali? i czy możliwe jest że to co nazywamy zagięciem czasoprzestrzeni jest czym innym i my to błędnie interpretujemy i wówczas wyciągamy złe wnioski?

  3. Jacek Sobik
   Jacek Sobik
   3 lat temu

   @Wojciech Woźniak dokladnie, czas jest miarą trwania procesow, czyli bez procesu nie ma czasu.

  4. Marcin
   Marcin
   3 lat temu

   @Wojciech Woźniak Potrafimy obliczyć i taka jest natura świata na kwantowym poziomie. Pogódź się z tym.

  5. Wojciech Woźniak
   Wojciech Woźniak
   3 lat temu

   _dzięki mechanice kwantowej (dzięki której wiemy na przykład ,że wiele rzeczy na poziomie kwantowym (atomów itp.) jest losowych_ Nic we świecie nie jest losowe. Fakt, że nie znamy jakiegoś prawa lub nie potrafimy czegoś obliczyć, nie oznacza jeszcze, że zdarzenie jest losowe. A czas jest pojęciem fiducjarnym, Obiektywnie nie istnieje, ale jest niezbędną wielkością dla określenia ruchu, czyli w rzeczy samej jedynej pewnej instytucji w nauce nazywanej fizyką. Podobnie nie istnieją też zagięcia czasu (jak można zagiąć coś, co jest zupełnie umowne), ani też zagięcia przestrzeni. Przestrzeń nie ma kształtu obiektywnego, zatem nie można określić ewentualnego zagięcia, skoro nie mamy matrycy do porównania.

 16. adam00030
  adam00030
  3 lat temu

  Czas - linearny proces zachodzący w przestrzeni i z nią nierozerwalny, odmierzany w powtarzalnych cyklach, zmienny pod wpływem grawitacji i prędkości.

  1. 6czarnykot6
   6czarnykot6
   Rok temu

   Czas to proces? To raczej pojęcie abstrakcyjne wprowadzone by opisywać zmienność i kolejność procesów zachodzących we wszechświecie. O tym, że czas jest zmienny pod wpływem grawitacji i prędkości jak dotąd mówi jedynie teoria, która nie została potwierdzona ... dlatego jest teorią nie prawem.

  2. MrKraktor
   MrKraktor
   Rok temu

   Brawo, ale czy jesteś pewien, że linearny?

 17. edward lewandowski
  edward lewandowski
  7 miesięcy temu

  Zawsze ciekawie i merytorycznie 🎇🤚 wszystkim zdrowia i good luck ☘️

 18. supman pl
  supman pl
  3 lat temu

  Po prostu wspaniały! I wykład i wykładowca! Wielkie podziękowania Panie doktorze!

 19. Yep.
  Yep.
  3 lat temu

  Cytat z wikipedii: Czas - skalarna (w klasycznym ujęciu) wielkość fizyczna określająca kolejność zdarzeń oraz odstępy między zdarzeniami zachodzącymi w tym samym miejscu[potrzebny przypis]. Pojęcie to jest również przedmiotem rozważań filozoficznych.

 20. Agata Mendes
  Agata Mendes
  8 miesięcy temu

  Fantastyczny wykład! 🙌

 21. Astronarium
  Astronarium
  4 lat temu

  Super wykład :-) Zachęcamy także do obejrzenia odcinka Astronarium o czasie, w którym występuje m.in. właśnie dr Bajtlik - plpost.info/base/wideo/BA-gheaYarF

 22. Ewa Redlewska
  Ewa Redlewska
  5 lat temu

  Fantastyczny wyklad, dziekuje

 23. Tylko Grecja
  Tylko Grecja
  3 lat temu

  Pan Bajtlik to geniusz dydaktyki . Więcej !!!!

 24. Stanisław Kowalczyk
  Stanisław Kowalczyk
  Rok temu

  Fitness dla mózgu. Świetne wykłady.

 25. JURI JUR
  JURI JUR
  2 lat temu

  To się słucha i rozumie , BRAWO coś wspaniałego !

 26. G P
  G P
  2 lat temu

  Bardzo Panu dziękuję za ten wykład.

 27. Krzysztof Zbroszczyk
  Krzysztof Zbroszczyk
  Rok temu

  Fantastyczny wykład - dziękuję :)

 28. Wielki Inkwizytor
  Wielki Inkwizytor
  3 lat temu

  Mądrego człowieka , aż miło posłuchać.

 29. Jacek Udrycki
  Jacek Udrycki
  3 lat temu

  Wiadomo doskonale, co to jest czas. Dwie definicje podam. Pierwsza: jest to parametr fizyczny porządkujący przyczyny i ich skutki. Definicja druga: jest to jeden z wymiarów czasoprzestrzeni :)

 30. Paul
  Paul
  Rok temu

  Ciekawy wykład. Dziękuję.

 31. Roma Kowalska
  Roma Kowalska
  2 lat temu

  Mówisz bardzo zrozumiale. Lubię ciebie słuchać!!!

 32. Adventure Expedition
  Adventure Expedition
  Rok temu

  Wspaniały wykład Wielkie brawa

 33. themagda11223344
  themagda11223344
  6 lat temu

  Mówi pan tak ciekawie i zrozumiale ,a do tego jest to tak wciagające ze nie poszłam na obiad bo sie nie mogłam oderwać od tego filmu, teraz zobaczę inne pana filmy.

  1. Zdzislaw
   Zdzislaw
   2 lat temu

   @Tom R przypadkiem ktory jest regula w chaosie !!😀😀

  2. Tom R
   Tom R
   3 lat temu

   Nie pójściem na ten obiad zmieniłaś swoją przyszłość, bo gdybyś nie oglądała a poszła na ten obiad to innaczej potoczył by Ci się dzień a ja bym tego w życiu nie napisał więc niestety czas=0 ,bo mogłaś w chwili pędu X zrobić wszystko lecz zmieniłaś kierunek bytu i zamiast zjeść oglądałaś. Zmieniłaś swoją zaplanowaną przyszłość z punktu=0 czyli: 0 w danym kierunku...🙂 Dzięki temu Twój i mój kierunek się zetknęły a to oznacza,że wszystko jest chaosem. Hahaha.

  3. Piotr Ang
   Piotr Ang
   3 lat temu

   ... jednym słowem mistrz odchudzania.

 34. Jan Kowalski
  Jan Kowalski
  2 lat temu

  Gratuluję roli w Batmanie, fantastyczna kreacja :)

  1. Tobik77
   Tobik77
   2 lat temu

   Pingwin xd

 35. Stanisław K
  Stanisław K
  Rok temu

  Genialny wykład Profesorze !!!!!

 36. testy
  testy
  3 lat temu

  Super.Wielkie dzięki!!!

 37. Artur Mac
  Artur Mac
  23 dni temu

  Zastanawiałem się jakie jest tempo wszechświata, zapewne stałe i dzięki temu wszystko istnieje .

 38. Andy
  Andy
  3 lat temu

  Świetny wykład! Dziękuję

 39. Adam Pisca
  Adam Pisca
  6 lat temu

  Lubie Pana sluchac profesorze :)

  1. Piotr Ang
   Piotr Ang
   3 lat temu

   Panią Gienię z parteru też ludzie lubią "słuchać", a ona też potrafi przyjemnie "gadać". I nawet jej opowieści różnej treści także od czasu do czasu zbliżają się - czasem bardziej, czasem mniej - do rzeczywistych faktów. Całkiem jak w pogadance pana doktora :)

 40. Lightning Jack
  Lightning Jack
  5 lat temu

  Dużo ciekawych i wartościowych rzeczy. Pozdrawiam.

 41. Patryk Wys
  Patryk Wys
  4 lat temu

  Dzieki temu wykładowi, a raczej jego ostatnim minutom, uświadomiłem sobie, że życie we wszchświecie( na innych planetach), jest niuniknione. Najbliższe odebranie sygnału od obcych, jest tylko kwestią czasu. Zważywszy na odległości pewnie nie prędzej niż za parę tysięcy lat... Niemniej jednak, świadomość tego i tak jest pokrzepiająca.

 42. Tymon the Łajza
  Tymon the Łajza
  Rok temu

  Zawsze mnie intrygowało subiektywne poczucie upływającego czasu względem jego pomiaru zewnętrznego (bo nie tutaj tego słowa na "o"). A dokładniej frapuje mnie jedna rzecz, co zresztą pojawiło się w wykładzie, lecz z przeciwległego końca człowieczej metryki. Doktor wspominał, że dzieciom zwykle "dłuży" się w czasie.. Z wiekiem natomiast, człowiek odczuwa jakby błyskawiczny upływ czasu, jak gdyby realne przyśpieszenie ("przecież to i owo było tak niedawno!"). Bardzo ciekawe zjawisko zachodzi jednak w momentach o wyjątkowo intensywnym - dla nas (subiektywnie) - przebiegu i ewentualnej konsekwencji. Pomyślmy, co najczęściej odczuwa się w chwilach, gdy uczestniczymy np. w samochodowej kolizji albo - dla bardziej prozaicznej ilustracji - kiedy widzimy, jak nasz telefon wskutek roztargnienia wpadnie za ułamek sekundy do wody.. Odczuwamy sytuację jakby działa się w zwolnionym tempie, niemal poklatkowo - a to niezależnie od wieku. Analogiczna sytuacja zachodzi podczas snu: tzw. marzenia senne odczuwane są niczym filmy pełnometrażowe, podczas gdy zewnętrzne opomiarowanie wskazywałoby zaledwie na krótką formę (że użyję metafory). A wiemy skądinąd, że aktywność mózgu (czynnościowe EEG) podczas snu jest dużo większa niż podczas czuwania. Czy zatem szybka praca mózgu (dzieci, sytuacja krytyczna, sny) implikuje wrażeniem "rozciągnięcia" czasu, a wolniejsza jego aktywność (starszy mózg, okresy tzw. czuwania) skutkuje odczuwaniem zawrotności jego tempa?

 43. rebel rebel
  rebel rebel
  3 lat temu

  A i można słuchać dla wiedzy i przyjemności

 44. Kuba Nowak
  Kuba Nowak
  Rok temu

  super wykład!!

 45. Tomasz Masłowski
  Tomasz Masłowski
  12 dni temu

  Czas to wszyscy my i wszystko co nas otacza oraz wszystkie wydarzenia.

 46. LESS
  LESS
  10 dni temu

  Świetna prezentacja, z humorem i ciekawie przekazaną wiedzą. To był dobrze upłynniony czas! Dziękuję 🙂

 47. Antek Grucha
  Antek Grucha
  3 lat temu

  Czas to nasz zegar biologiczny...upływ naszego zycia I wszechswiata.Kolejnosc czynnosci nastepujacych po sobie.

 48. Radosław Kiściński
  Radosław Kiściński
  3 lat temu

  Ładnie opowiedziane. Brak jednak jest odpowiedzi na pytanie : co to jest czas ?

  1. Fruity Damian
   Fruity Damian
   Rok temu

   No nie ma go. Tak jak by zapytać czym jest różowy jednorożec

 49. Grzegorz Niedostatek
  Grzegorz Niedostatek
  Rok temu

  Coś niesamowitego, dziękuję za przyjemność obejrzenia tego nagrania😊

 50. Paweł Hems
  Paweł Hems
  2 lat temu

  Jedyny człowiek z doktoratem, do którego nie wstyd i nie przesada, by zwrócić się per profesorze. Niesamowity człowiek

  1. gkajtek
   gkajtek
   Rok temu

   Aktualnie akademia i tytuły naukowe są nic nie warte, gdyż zostały przejęte prze politykę i granty :/

 51. Lego House
  Lego House
  2 miesięcy temu

  ❤️🤗🥇🤗❤️ mistrzowski wykład

 52. Mariusz Oleskiewicz
  Mariusz Oleskiewicz
  Rok temu

  Wykład super !

 53. Darek Glab
  Darek Glab
  3 lat temu

  Mistrz! bardzo ciekawie prawi...polecam!

 54. marian szarf
  marian szarf
  Rok temu

  Znalazłem CZAS na wysłuchanie tego wykładu.

 55. tequila Pantequila
  tequila Pantequila
  Rok temu

  fantastyczny wykład....

 56. Marek Piela
  Marek Piela
  4 lat temu

  Mówi doskonale. Uwielbiam go

 57. ssprz
  ssprz
  Miesiąc temu

  Świetny wykład,widać pasję

 58. pitdul
  pitdul
  Rok temu

  Jestem ciekaw dlaczego czas w przeciwieństwie do innych miar nie dzieli się na 100.

 59. Janusz Chorwat
  Janusz Chorwat
  6 miesięcy temu

  Czas, to subiektywne odczucie świadomej i zaprogramowanej genetycznie żywej materii w procesie termodynamicznym. Nie dotyczy martwej materii, której przemiany energetyczne są nieskończenie ciągle i wieczne i z góry zaprogramowane w całym wszechświecie.

 60. grubyeti
  grubyeti
  6 lat temu

  czytałem gdzieś , że dokładniejsze od zegarów atomowych są obserwacje błysków pulsarów , o czy nie było mowy

 61. krystyna palczynska
  krystyna palczynska
  4 lat temu

  swietny wyklad

 62. J K
  J K
  4 lat temu

  Co za wspaniała polszczyzna!Pogratulować!A co do czasu i przestrzeni:w/g św. Tomasza z Akwinu pierwszą pochodną(oczywiście nie w różniczkowym znaczeniu)materii jest przestrzeń, a drugą czas!Inaczej mówiąc:nie ma przestrzeni bez materii,a czasu bez jej (materii) ruchu!Genialna intuicja precyzyjnie,bo matematycznie, potwierdzona szczegółową teorią względności!

  1. Włodzimierz Czarzasty
   Włodzimierz Czarzasty
   2 lat temu

   Cóż to za bełkot?

 63. Michał Stolarczyk
  Michał Stolarczyk
  6 lat temu

  Mistrz prostoty :) A może jednak fizyka jest prosta ;)

 64. Karol Żak
  Karol Żak
  10 miesięcy temu

  Szacun - prawdziwy naukowiec!!!

 65. Rafał Przybyła
  Rafał Przybyła
  Rok temu

  Super wykład. Pozdrawiam Pana

 66. p s
  p s
  3 lat temu

  Znakomity wyklad! Dziekuje bardzo!

 67. Hapkins PL
  Hapkins PL
  4 lat temu

  to przypomina paradox strzały, a jeśli chodzi o żułwia i krulika to trzeba podać prędkość ruchu zeby mozna było to obliczyć kto tak naprawde wygra :)

 68. Adam Stanislaw
  Adam Stanislaw
  Rok temu

  Coraz to nowe obserwacje dokonane w kosmosie tłumaczone Teorią Wielkiego Wybuchu ,doprowadziły w końcu do wniosku ,że Wszechświat zbudowany jest w ponad 90% z cząstek o których nic nie wiemy. Stawia to znak zapytania o sensowność stosowania TWW. Przypomina to w dużym uproszczeniu postulowane pojęcie Eteru do wytłumaczenia rozchodzenia się fali elektromagnetycznej w próżni.

 69. Michał Kargul
  Michał Kargul
  13 dni temu

  Dobry wykład. Dziękuję

 70. Kwadratowy 020
  Kwadratowy 020
  5 lat temu

  4:43 Teraźniejszości też nie ma. Jeśli spojrzę na ścianę, to widzę ją dla tego, że światło trafiło na nią, odbiło się i trafiło do mojego oka. Jednak zanim pokonało ono tę drogę, minęło trochę czasu. Można więc wywnioskować, że wszystko co widzę, widzę takie jakie było. Jeśli widzę wszystko takie jakie było, to czy czasem nie udowodniłem istnienia przeszłości? Jeśli udowodniłem, to można powiedzieć, że nie istnieje teraźniejszość doświadczalna zmysłami. Można także powiedzieć, że nie ma przyszłości, ponieważ jeszcze jej nie ma. Można ją tylko przewidywać z jakimś prawdopodobieństwem - a to nie jest istnienie. Kiedy już jej doświadczymy przestaje być przyszłością, a z uwagi na brak teraźniejszości zaczyna być przeszłością. Wniosek? Istnieje tylko przeszłość, która nie istnieje bo jej nie ma (ponieważ już była (właściwie to jej nie było, ponieważ nikt jej nie doświadczył i nie doświadczy z uwagi na ograniczenie prędkości - 300 000 km/h)). Nie ma więc przeszłości, przyszłości czy teraźniejszości. Skoro tak, to jakim prawem możemy powiedzieć, w którą stronę płynie czas? Jak w ogóle możemy powiedzieć czy czas płynie? Czy w ogóle istnieje, skoro nic nie odmierza? A może cały ten komentarz stracił już dawno sens... Zaraz, kiedy go stracił?

  1. Johnny Gilroy
   Johnny Gilroy
   Rok temu

   Caly czas jest Przyszlosc ,ktora caly czas jest Trazniejszoscia:)

  2. Adam Walter
   Adam Walter
   Rok temu

   Wszystko jest wzgledne - porownaj to do pracy komputera i ekranu. Komputer wygenerowal kod, przeslal go przez kabel do monitora. Komputer zakonczyl swoje zadanie, a obraz idzie przez kable i jeszcze nie dotarl na ekran...Hmm...?

  3. Andrzej Rakowski
   Andrzej Rakowski
   Rok temu

   @opera jw Skąd wiesz ,że istnieje wszechświat?

  4. Andrzej Rakowski
   Andrzej Rakowski
   Rok temu

   @Michał Rakowski On umarł wtedy, kiedy przestał być żywym.

  5. Kartrok
   Kartrok
   Rok temu

   jakie zauważam problemy z czasem? Jest problem czasem, lub czas nie istnieje, tylko ruch, zmiana. Przyszłość różni się od przeszłości, ale czym, chyba niczym? Ale dla człowieka jednak. Przyszłość będzie przeszłością. Człowiek różni się od materii, ponieważ jest perpetuum mobile w swoim zakresie. Czyli część praw go nie obowiązuje.

 71. Martin Wujet
  Martin Wujet
  6 lat temu

  Bardzo ciekawy wykład!!

 72. Aaa Ccc
  Aaa Ccc
  11 dni temu

  Im więcej odkrywamy tym bardziej zdajemy sobie sprawę jak mało jeszcze wiemy.

 73. Miroslaw Skovsky-Skolyszewski
  Miroslaw Skovsky-Skolyszewski
  Rok temu

  Mierzymy czas za pomoca procesow zachodzacych wokol nas. A wiec czas nie determinuje procesow. Gdyby w jakims ukladzie zamknietym nie bylo by zmian-procesow to nie mozna by stwierdzic uplywu czasu. Pytanie, czy w tym ukladzie zamknietym nie bylo czasu poniewaz nie moglismy go zmierzyc?

 74. Muszka Ovocówka
  Muszka Ovocówka
  6 lat temu

  Mi natomiast podoba się definicja "Tempus est pecunia" :)

 75. Piłkarska Karykatura (gremba nożna)
  Piłkarska Karykatura (gremba nożna)
  9 miesięcy temu

  dr Bajtlik i wykład ponadczasowy Dziękuje

 76. roman bar
  roman bar
  3 lat temu

  BRAWO MISTRZU !!!

 77. Jan Kania
  Jan Kania
  Rok temu

  Dlaczego widziałem drugi raz ten sam fragment życia w przyszłości widziałem w przeszłości, wydażenie które było muzyka i rozmowa przechodziłem drugi raz. Te fragmenty miałem wiele razy. Duchy złe widziałem wiele razy i od 20 lat nie jestem sam między tą rzeczywistością.

 78. Natalia Kosieradzka
  Natalia Kosieradzka
  6 lat temu

  Przegenialny wykład. Piszę to z punktu widzenia humanistki, która zastanawia się nad pojęciem czasu i jego oderwaniu od rzeczywistości, od życia człowieka. Dzięki takim wykładowcom fizyka staję się zrozumiała i interesującą dla wszystkich.

  1. Daiva Darpana
   Daiva Darpana
   3 lat temu

   @Piotr Ang *W rzeczywistości jest dokładnie przeciwnie* No to słuchamy, oświeć nas i całą fizykę :)

  2. Tomek
   Tomek
   3 lat temu

   @Kulawe Szczęście Jedyną osobą która "popisała się" w tym przypadku jesteś ty - głównie za sprawą przymiotników i argumentów ad personam jakimi zwracasz się do swojego rozmówcy. To tylko pokazuje twój poziom i fakt, że w wymianie zdań jesteś przegrany. Piszesz, że powyższe wideo nie jest przekazem dla obeznanych w fizyce tylko dla laików. Dlaczego więc twierdzisz, że laikom w danym temacie powinno się podawać populistyczną i błędną wiedzę (co Pan na filmie czyni co rusz) zamiast rzetelnych podstaw? Pozwól, że odpowiem - mówisz tak bo nie masz kompletnego pojęcia na temat fizyki a próbujesz wchodzić w dyskusję i obrażasz osoby, które w tej dziedzinie mają wiedzę większą od ciebie. Jesteś idealnym przykładem na to, jak tytuł naukowy i populistyczna paplanina potrafią zmanipulować człowieka. Gdyby chciało ci się ruszyć głową i samemu sprawdzić rzeczowość słów padających na filmie zamiast pochłaniać gotową papkę, gwarantuję, że w ciągu 5 minut usunąłbyś swój komentarz ze wstydu

  3. Piotr Ang
   Piotr Ang
   3 lat temu

   ...no tak, z punktu widzenia humanistki - to faktycznie może się tak wydawać :) W rzeczywistości jest dokładnie przeciwnie, bo liczne "nieścisłości" - albo mówiąc wprost brednie - podane w tak fantastyczny sposób i podparte dodatkowo tytułem doktorskim, skutkują zdurnieniem społeczeństwa, które potem "w dobrej wierze" te głupoty wygaduje.

 79. Maciej Jankowski
  Maciej Jankowski
  Rok temu

  Eksperyment myślowy z drezyną i świetlnym wahadłem jest świetny.

  1. rfl gbrg
   rfl gbrg
   Rok temu

   A co cię przekonuje? Bo mnie to trochę zastanowiło. Jestem człowiekiem nie wykształconym w mądrości świeckiej ale niemniej jestem człowiekiem i mam ten sam instrument co naukowcy- mózg. Nasunęły mi się pytania: czy nie od „zygzaka” nie należało by odjąć drogę drezyny? Rozumiem ze im wolniej jedzie drezyna tym dłuższą drogę pokonuje foton- im wolniej jedzie drezyna- tym szybciej czy wolniej płynie czas? A jeśli drezyna podróżowała by z prędkością światła czy „zygzak” stał by się linią prostą i czy to sprawiłoby ze foton poruszałby się od tej pory w kierunku poruszania się drezyny a nie poruszałby się miedzy zwierciadłami? A co by się stało gdyby drezyna poruszała się z prędkością wyższą od prędkości światła? Czy gdyby drezyna się zatrzymała to co oznaczałoby to dla obserwatora z peronu? Mam jeszcze wiele powiązanych, np.: Czy czas ma prędkość?

 80. Maciej X
  Maciej X
  5 lat temu

  Mądrze facet gada-polać mu!