Jak działa czarna dziura? / Dr hab. Andrzej Dragan

Wszechnica FWW
8 600 wyświetleń 616K

Dr hab. Andrzej Dragan podczas wykładu zarejestrowanego w trakcie Festiwalu Nauki w Warszawie tłumaczy, jak działa czarna dziura. Fizyk używa do tego celu możliwych do zrozumienia intuicyjne przykładów z windą i rakietą. W ten prosty sposób wyjaśnia istotę ogólnej i szczególnej teorii względności Einsteina oraz takie niezbędne do pojęcia zjawiska terminy, jak dylatacja czasu czy horyzont zdarzeń.
Więcej: wszechnica.org.pl/wyklad/jak-...
Dr hab. Andrzej Dragan - jest fizykiem teoretykiem i uznanym artystą fotografem, pracuje jako adiunkt na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz profesor wizytujący w National University of Singapore, oprócz kilkudziesięciu rozpraw naukowych jest również autorem książki popularnonaukowej "Kwantechizm, czyli klatka na ludzi"
Znajdź nas:
Facebook: WszechnicaFWW1/
Twitter: wszechnicafww
Podcasty Wszechnicy:
Wszechnica-Nauka: anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
dla korzystających z RSS: anchor.fm/s/1359afc0/podcast/rss
Wszechnica-Historia: anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
dla korzystających z RSS: anchor.fm/s/16de5308/podcast/rss

Komentarze: 980

 1. Tomasz Bartkowiak
  Tomasz Bartkowiak
  Rok temu

  "Pracuję tutaj i w Singapurze" - Mechanika Kwantowa w Praktyce.

  1. Arko BB
   Arko BB
   14 godzin temu

   Fajnie obserwować jak niektóre zakompleksione patafiany mają ból dupy w tym temacie 😁😁😁

  2. Mikołaj Mikołajczyk
   Mikołaj Mikołajczyk
   Miesiąc temu

   @Jakub Mierzejewski do tego to łażenie w kółko. Dobija mnie to 😒

  3. Mikołaj Mikołajczyk
   Mikołaj Mikołajczyk
   Miesiąc temu

   @Jakub Mierzejewski zgadzam się w 100 procentach. Cieżko się slucha. Dziwnie doktorek prowadzi te wykładu, przełyka nerwowo.... Ciężko, ciężko...

  4. Jakub Mierzejewski
   Jakub Mierzejewski
   Miesiąc temu

   Strasznie ciężko się go słucha

 2. Krystian Krasowski
  Krystian Krasowski
  6 miesięcy temu

  Wspaniale spędzone 50 minut. Wielkie dzięki!

 3. PooN
  PooN
  Rok temu

  Naprawdę bardzo fajnie mi się słucha takiego wykładu mimo, że z fizyką raczej nie mam wiele wspólnego chociaż zawsze interesowały mnie czarne dziury ale jakoś nie zwiększałem tematu. Dzięki panu doktorowi pierwszy raz zrozumiałem o co chodzi z horyzontem zdarzeń bo zawsze jest, moim zdaniem, źle wytłumaczony. Szacun.

 4. StudioBłysk
  StudioBłysk
  Rok temu

  Fajny wykład. Czekam na następny. Polecam także książkę: Kwantechizm - super pozycja dla takiego laika jak ja:) Jedyną jej wadą jest to że tak szybko się kończy. Przydało by się kilka grubych tomów!

 5. Zejon
  Zejon
  Rok temu

  Wincyj tych wykładów!!!! Wincyj!!!! Na serio każdy z dotychczasowych, czy to u dr Andrzeja czy prof. Meissnera już przeoglądałem tyle razy że już dawano dawno temu rachubę straciłem, do kawusi ideolo :D PS. Co do odcinka, wydaje mi się że w kwantowej grawitacji zasady równoważności nie będzie, albowiem każde ciało posiadające masę wytwarza jeszcze własne pole grawitacyjne ,,przyciągające" pomieszczenie, także licząc każde najdrobniejsze nawet kwantowe odchylenie, nie powinno być opcji żeby długopis spadał tak samo jak człowiek, bo ma nieporównywalnie mniejszą masę, a co za tym idzie pole grawitacyjne. Jeśli nic nie pominąłem, to w takiej sytuacji aby zasada równoważności działała oprócz przyspieszajacego pomieszczenia, każdy z obiektów powinien mieć jeszcze własny silnik przyspieszający go odwrotnie do pomieszczenia, wielkoścć, czy moc tego silniczka była by zależna o masy obiektu

  1. ntcer 😈
   ntcer 😈
   Miesiąc temu

   w świecie kwantowym istnieje koncept ujemnej masy

 6. Pawel Maciejewski
  Pawel Maciejewski
  Rok temu

  Ciekawa bitwa. Też nigdy nie grałem w tym miejscu na Berlinie. Mój zestaw na P46 to optyka, stabilizator i wentylacja. Brak dosyłacza to żaden problem a nawet plus bo mam znacznie więcej asysty z podświetlania.

 7. Paweł Sadowski
  Paweł Sadowski
  Rok temu

  Kolejny świetny wykład. Dziękuję

 8. boryna28
  boryna28
  Miesiąc temu

  Podczas wykładu miałem trochę jak ten gość w rakiecie. Im dalej i szybciej leciałem, czas zwalniał, pojawił się horyzont zdarzeń i nie do końca docierały do mnie słowa Pana Doktora :) Także muszę nieco zwolnić i od pewnego momentu posłuchać jeszcze raz :) Super wykład!

 9. Caesar1959XL
  Caesar1959XL
  5 miesięcy temu

  Chciałbym się odnieść do wątpliwości Einsteina do jego własnej teorii. Jest to normalna , uczciwa naukowo forma weryfikacji teorii. Einstein zrobił fundamentalne założenie i przeprowadzał rozumowanie na temat logicznie niepodważalnych konsekwencji tegoż założenia. Konsekwencje wydawały się z punktu widzenia fizyki klasycznej absurdalne co logicznie prowadziło do wniosku że skoro wynikające wnioski są nieprawdziwe to i założenie jest fałszywe. W kolejnych latach jednak - poprzez doświadczenia i obserwacje wnioski zostały potwierdzone. A geniusz Einsteina zachwyca kolejne pokolenia fizyków...A dzięki potwierdzeniu się wniosków eksperyment myślowy ," teoretyzowanie" stał się Ogólną Teorią Względności. Wykład genialny!

 10. Krzysztof Nowacki
  Krzysztof Nowacki
  27 dni temu

  Czemu ja nie miałem takiego wykładowcy? Super wykład :)

 11. Mariusz Andrzejewski
  Mariusz Andrzejewski
  Rok temu

  Tak zacząłem sobie myśleć i wynika stąd, że nie ma czegoś takiego jak grawitacja, jest to siła pozorna wynikająca z zakrzywienia przestrzeni. Grawitacja jest to właśnie ta wyjątkowa własność przestrzeni która wynika z jej zakrzywienia, daje się co prawda opisać wzorami tak jak oddziaływanie ładunków elektrycznych lub oddziaływanie magnetyczne, ale jej natura jest zupełnie inna. Ludzie opisali ją za pomocą wzoru lecz ona w ogóle nie jest żadną siłą ona bierze się stąd że masa znajduje się w zakrzywionej przestrzeni, pole elektryczne silnego punktowego ładunku w pobliżu czarnej dziury zakrzywi się zgodnie z zakrzywieniem przestrzeni, ale silne pole elektryczne nie zakrzywi grawitacji w ogóle nie wejdzie z nią w oddziaływanie, gdyż grawitacja jest czymś innym tak naprawdę nie ma jej, dlatego jest tak słabym oddziaływaniem w stosunku do innych oddziaływań, tym masa różni się od przestrzeni, że jest czymś, przestrzeń jest brakiem masy, pozostałe oddziaływania bazują na innej właściwości materii np. pole elektryczne, że istnieje takie coś jak ładunek elektryczny, pole magnetyczne, że istnieje takie coś jak poruszający się ładunek, ładunek to inna właściwość materii niż masa, ładunki dlatego nie oddziaływują z przestrzenią i z masą. ABY POŁĄCZYĆ Ogólną Teorię Względności z Teorią Kwantową należałoby według mnie zagłębić się we właściwości przestrzeni, czym jest przestrzeń, czy cząstki mogą zmieniać położenie o dowolnie mały odcinek, czy też jest ograniczenie wynikające z faktu, że fizyczna przestrzeń (nie ta matematyczna) jest tak naprawdę kwantowa, apropos masy to czy istnieje kwant masy, tutaj prawda można by powiedzieć, że masa i energia jest tożsama, skoro znamy kwant energii to znamy kwant masy, ale czy na pewno tak jest. Wg mie w fizycznym świecie, nie ma nieskończoności, wynika to z faktu, że wszystko jest kwantowe, nawet przestrzeń, więc twierdzenie, że np. we wnętrzu czarnej dziury panuje nieskończona gęstość itp. nie może być prawdą, jest bardzo bardzo duża gęstość, nie do objęcia rozumem ale nie jest nieskończona, tam gdzie pojawia się nieskończoność należałoby się zastanowić czy nie zmieniła się właściwość przestrzeni, która to zmiana właśnie spowodowała w obliczeniach nieskończoność, jeśli podchodzimy do tej granicy z normalnych warunków.

  1. Adrian Pidżor
   Adrian Pidżor
   8 miesięcy temu

   wzór na gęstosc sie klania...

 12. monika graczyk
  monika graczyk
  3 miesięcy temu

  Dziękuję za ciekawy wykład.

 13. Jasmin 4
  Jasmin 4
  Rok temu

  Świetny wykład!

 14. Steel Met
  Steel Met
  Rok temu

  Z tego wynika że nasza galaktyka spiralna to galaktyka zróżnicowanego czasu , to co musi się dziać w galaktykach nieregularnych 🙆

 15. Wojciech Jasiński
  Wojciech Jasiński
  Rok temu

  Świetny wykład, dobrze poprowadzony i interesujący. Dałem suba bo chcę oglądać więcej

  1. Albert Sztos
   Albert Sztos
   8 miesięcy temu

   no nie powiedziałbym

 16. Original Gentleman
  Original Gentleman
  Rok temu

  Dla fizyka student jest przedmiotem, który można umieścić w próżni ;)

  1. MAŁGORZATA KOSSAK
   MAŁGORZATA KOSSAK
   Rok temu

   POLECAM OPRACOWANIE ZAWARTE W KOMENTARZACH

 17. Sylwerado2 TT
  Sylwerado2 TT
  Rok temu

  Dziękuję za wykład. Super

 18. Benedykt Czydziesty
  Benedykt Czydziesty
  Rok temu

  Andrzej zawsze na propsie !!!!🕺

  1. fraa Astat
   fraa Astat
   11 godzin temu

   Benedykt też!

 19. Tomasz
  Tomasz
  Rok temu

  Jako młody chłopak słuchałem muzyki jaką komponował dr Dragan na komputerze Amiga. Teraz oglądam jego wykład o czarnych dziurach. Ten fakt rozwala mi mózg chyba jeszcze bardziej niż teoria względności.

  1. percevalle
   percevalle
   Rok temu

   To chyba nie oglądałeś jeszcze jego zdjęć ;)

 20. zbigniew surdyk
  zbigniew surdyk
  Rok temu

  Andrzej podał w jaki sposób produkować masę: dostarczamy układowi energii i już mamy dodatkową masę. No i możliwość zwiększenia prędkości światła: poniżej jest trochę mniejsza a powyżej trochę większa. No chyba że autor miał coś innego na myśli. Pozdrawiam Andrzeja , i tak jesteś fajny gość .

 21. Roman Motulewicz
  Roman Motulewicz
  8 miesięcy temu

  Jeżeli można określić kiedy powstał wszechświat to czy można określić przybliżony czas powstania pierwszych czarnych dziur? Czy jest możliwa zależność między powstawaniem czarnych dziur a ,,ciemną energią " i ekspansja wszechświata?

 22. SAN ESKOBAR
  SAN ESKOBAR
  Rok temu

  Bardzo miło i gładko czytało mi się "KWANTECHIZM" , fajna pozycja dla początkujących ciekawskich . Brawo za popularyzacje nauki w tak ciekawy sposób .

  1. Johnny Bravo I
   Johnny Bravo I
   27 dni temu

   @G To fakt, a dzięki twemu komentarzowi wiemy, że należysz do grupy docelowej "myślący inaczej".

  2. G
   G
   27 dni temu

   @Johnny Bravo I ale dzięki tej braku interpunkcji teraz wiadomo że Ty się znasz i jaki ty jesteś inteligentny

  3. Johnny Bravo I
   Johnny Bravo I
   Miesiąc temu

   Zaciekaw się także interpunkcją, znacznie prostsza teoria, a jakże bardziej przydatna!

  4. Krzysztof Szpakowski
   Krzysztof Szpakowski
   4 miesięcy temu

   @Miroslaw albo umysłem który odrzuca ten poziom abstrakcji

  5. Preferuję Prawą Flankę
   Preferuję Prawą Flankę
   Rok temu

   Fajnie napisana. Na początku miałem wrażenie, że trochę jak dla debili, ale z każdą kolejną stroną coraz trudniejsza, aż na końcu była mocno trudna. Ale fajnie rozkręcała myślenie. Początek to taka trochę rozgrzewka :D

 23. TheK4ptur
  TheK4ptur
  Miesiąc temu

  Z tego co mi wiadomo, to dla światła (fotonów) linia na wykresie położenie/czas powinna być pozioma, a nie pod kątem 45 stopni, ponieważ dla światła czas nie płynie. Zmiana położenia jest maksymalna (idealny poziom), a czas jest minimalny (zero, brak upływu).

 24. Grzesiek_A4
  Grzesiek_A4
  Rok temu

  Pana Andrzeja aż chce się słuchać. Na wykładach na uczelni siedziałem z musu, a tutaj aż chce się słuchać i uczyć :)

  1. Krzysztof Szpakowski
   Krzysztof Szpakowski
   4 miesięcy temu

   ami chce się słuchać jak chcę się pośmiać

 25. Galileusz
  Galileusz
  Rok temu

  Pan jest genialny 😊👍

 26. Maciej Kusiński
  Maciej Kusiński
  Rok temu

  Genialne, w ten sposób powinno się to tłumaczyć w szkole

 27. BRONISŁAW CHLIPAŁA
  BRONISŁAW CHLIPAŁA
  Rok temu

  super ksiąka i super wykład nareszcie coś prosto i jasno. dzieki

 28. Adam Grzanka
  Adam Grzanka
  25 dni temu

  Ten wykład to była wspaniała przygoda!!!

 29. Daniel Ślusarz
  Daniel Ślusarz
  8 miesięcy temu

  Panie Andrzeju dziękuję za fragment od 6:50 bo może skoro znajomi mi nie wierzą w taki fakt, to może specjalista ich przekona :) Pozdrawiam!

 30. Galileusz Galileusz
  Galileusz Galileusz
  Rok temu

  Genialne 👌

  1. MAŁGORZATA KOSSAK
   MAŁGORZATA KOSSAK
   Rok temu

   POLECAM OPRACOWANIE ZAWARTE W KOMENTARZACH

 31. paw sza
  paw sza
  Miesiąc temu

  w życiu nikt tak fajnie i zrozumiałe nie wytłumaczył mi zagadnienia z fizyki .. już subskrybuje .

  1. Hans Rume
   Hans Rume
   5 dni temu

   ale i tak nie wiem nic dalej :D:D

 32. Dariusz K
  Dariusz K
  Rok temu

  Jeśli zegar atomowy wykrywa w polu grawitacji Ziemi różnicę na odległości 10 cm to wykryje każdy układ nieinercjalny w którym nie będzie różnicy w upływie czasu. Chyba że się mylę... oglądam dalej.

 33. Jonasz Osmenda R-Type Gear
  Jonasz Osmenda R-Type Gear
  8 miesięcy temu

  Ciekawi mnie ile czasu ludzie by zaoszczedzili jesli zawsze mieli by mozliwosc poruszania sie z predkoscia ponaddzwiekową (apropos dylatacji czasu)

 34. JustLikeU
  JustLikeU
  Rok temu

  Po tych 35m. wstępu opisowego jak Pan wspomniał o horyzoncie zdarzeń to mi szczęka opadła. Kropki się połączyły a ja zrozumiałem o co w tym kaman :D Nawet koncepcje prezentowane w Interstellar wydały się jakieś jaśniejsze. Bardzo dobry wykład. ps. w związku z dalszą częścią wykładu i faktem, iż grawitacja ma wpływ na światło... Czy nie dowodzi to, że foton jednak jakąś masę posiada?

  1. piotr pietrzyk
   piotr pietrzyk
   Miesiąc temu

   @Mikołaj Maćkowiak Czasoprzestrzeni gdyż to ponoć nierozerwalne twory.

  2. Mikołaj Maćkowiak
   Mikołaj Maćkowiak
   Rok temu

   Właśnie fakt, że grawitacja oddziałuje z fotonami nie oznacza, że foton ma masę. Grawitację obecnie rozumiemy jako zakrzywienie przestrzeni. To znaczy, foton normalnie porusza się w lini prostej. A skręca wyłącznie przez to, że przestrzeń, w której się porusza się zakrzywia.

 35. Marek Rudnicki
  Marek Rudnicki
  Rok temu

  W dużym obszarze przyspieszenie grawitacji zachowuje się inaczej (maleje), niż przyspieszenie wywołane ruchem sztywnym (nie maleje, a bywa że rośnie). Nie ma zbrodni doskonałej.

 36. Darek S.
  Darek S.
  Rok temu

  Zajebisty wykład.

 37. Zenek Czekai
  Zenek Czekai
  Rok temu

  Typowy fizyk, pełnia chaosu tworzy logikę. Podręcznikowy przykład:)

 38. danuta Gabriela
  danuta Gabriela
  8 miesięcy temu

  Dzięki serdeczne !Gratuluję!

 39. Galileusz
  Galileusz
  Rok temu

  Pan jest rewelacyjny

 40. Miroslaw
  Miroslaw
  4 miesięcy temu

  13:38 Jak wykładowca się porusza to studenci względem niego też się poruszają czyli im też czas płynie wolnej. Czyli Newton miał rację, że wszystkim czas płynie tak samo.

 41. eNKa007
  eNKa007
  5 miesięcy temu

  Poza tym, że grawitacja jako siła międzymasowa to taki wytrych a siła ciążenia nie ma z tym nic wspólnego to super

 42. Adam Szczepański
  Adam Szczepański
  Rok temu

  Czad! 😀 Tobie mierzącemu linijką wyjdzie PI ale dla osób poza kołem to nie będzie PI . Może zależy gdzie jesteśmy w takie rozgałęzienie wieloświata wejdziemy. Bo jak inaczej? Gdyby ten na kole nie wiedział że się obraca czy nie mógł sobie to zmierzyć wyszło by PI to znaczy że się nie obraca.

 43. Kris G
  Kris G
  Rok temu

  Przecież obserwujemy połączenie się gwiazd i czarnych dziur za pomocą fal grawitacyjnych i zmian jasności z tym związanych . Więc nie rozumiem dlaczego Pan Dragan mówi że nie zauważylibyśmy jak coś spada pod horyzont zdarzeń.

  1. Krzysztof Gaw
   Krzysztof Gaw
   Rok temu

   Rzucam kamień w kierunku czarnej dziury kamień zbliża się do horyzontu zdarzeń, patrząc na kamień widzę że zwalnia i prawię się zatrzymuje jednocześnie obraz kamienia robi się coraz bardziej czerwony. Jednak w końcu po skończonym czasie zderza się z czarna dziurą co wykrywamy za pomocą fal grawitacyjnych. Pytanie, gdy zaobserwujemy fale grawitacyjne po zderzeniu to jak wygląda kamień i jego przesunięcie ku czerwieni.Widzimy go cały czas czy przesunięcie jest tak wielkie że nawet jeden foton do nas nie dociera.

  2. Artur Koszykowski
   Artur Koszykowski
   Rok temu

   I w sumie to nie obserwujemy czarnych dziur czy ich zderzeń, ale efekty tego zjawiska. Fala grawitacyjna to efekt. Tak jak fale na wodzie sa efektem wrzucenia kamienia. Kamienia nie widzimy, ale fale juz tak.

  3. Artur Koszykowski
   Artur Koszykowski
   Rok temu

   No i jest kwestia tego, że z za horyzontu nie wydostaje sie światło, więc nic nie zobaczysz, skoro żaden foton nie dotrze do oka obserwatora.

  4. Artur Koszykowski
   Artur Koszykowski
   Rok temu

   Z tego co ja rozumiem, to masa czarnej dziury tak spowalnia czas, że dla obserwatora z zewnątrz obiekty w okolicach horyzontu zdarzeń praktycznie stoją w miejscu.

 44. Paweł Ślubowski
  Paweł Ślubowski
  Rok temu

  Mam pytanie. Czy subiektywna zmiana czasu jest dla każdego poruszającego się obiektu czy dla obiektu poruszającego się z przyspieszeniem ? Ewentualnie jakie są różnice ?

  1. marek herok
   marek herok
   Rok temu

   Czas nic nie wie. Obserwator wie niewiele więcej. I kto jest cząstką, a kto gromadą galaktyk. Chyba właśnie nad tym się zastanawiają od stu lat (w polu grawitacyjnym Ziemi)...

  2. Paweł Ślubowski
   Paweł Ślubowski
   Rok temu

   @Olasek No właśnie. To teraz... Jeżeli czas zwalnia dla obiektów poruszających się ruchem jednostajnym, bez przyspieszenia, to skąd czas wie gdzie ma zwolnić skoro ruch jest względny ? Np. rakieta oddala się od ziemi ze stałą prędkością. Skąd czas ma wiedzieć że ma zwolnic dla kosmonauty a nie dla ziemian ? Ziemia jest w ciągłym ruchu, obiega słońce, ma ruch obrotowy, to czy nam ziemianom, czas płycie wolniej niż dla obserwatora na słońcu ? Czy jak wysiądziemy z Ziemi i staniemy w kosmosie w miejscu to czas nam przyspieszy w stosunku do ziemskiego ?

  3. Olasek
   Olasek
   Rok temu

   Paweł Ślubowski przyspieszenie nie jest potrzebne, sam ruch

 45. prestissimoLIVE
  prestissimoLIVE
  Rok temu

  Jesu, jakie to wszystko jest logiczne, aż mi odbiera mowę :)

 46. Stanley IPkiss
  Stanley IPkiss
  11 miesięcy temu

  Co jakby uwzględnić w tym układzie prędkość wirowania galaktyki, układu słonecznego itd... może one mieszają?

 47. Karol Kaźmierczak
  Karol Kaźmierczak
  Rok temu

  Panie Andrzeju, jesteś Pan kozak! Super wyjaśnione. Wielka szkoda, że nie było TAKICH nauczycieli fizyki w szkołach...

  1. MAŁGORZATA KOSSAK
   MAŁGORZATA KOSSAK
   Rok temu

   POLECAM OPRACOWANIE ZAWARTE W KOMENTARZACH

 48. Mateusz Skibiński
  Mateusz Skibiński
  Miesiąc temu

  Ale swietny wyklad... mega fajnie skonstruowany, dzieki :)

 49. Preferuję Prawą Flankę
  Preferuję Prawą Flankę
  Rok temu

  W jakimś wykładzie/książce słyszałem/czytałem, że dla przedmiotów poruszających się z prędkością światła czas właściwie nie istnieje i pojęcie przeszłości i przyszłości traci dla niego sens (mogłem coś pomieszać :D). Dlatego - jeśli to prawda - zastanawiam się czy na wykresie dla oznaczenia przedmiotu poruszającego się z prędkością światła nie powinna być linia prosta pozioma?

  1. A Men
   A Men
   14 dni temu

   Czy to by mogło znaczyć, że istnieją prędkości wyższe od światła tylko, że my nie możemy ich zmierzyć upływem czasu?

 50. ANDRZEJ ANDRZEJEWSKI
  ANDRZEJ ANDRZEJEWSKI
  Miesiąc temu

  Astrofizyka jest moim "Fetyszem" ale Fizyka kwantowa jest również pasjonująca jeśli jest podana w w/w sposób 👌👍

  1. Fundacja Tiptop
   Fundacja Tiptop
   23 dni temu

   Dlaczego światło bomby nie dogoni rakiety skoro światło bomby porusza się z prędkością światła, natomiast rakieta nie osiągnie predkości światła czyli porusza się wolniej??

 51. Adam Ganski
  Adam Ganski
  Rok temu

  Mistrz !

 52. robs taylor
  robs taylor
  Rok temu

  Współczuję kamerzyście. Czuję się jak na meczu tenisa. Sam wykład dobry do snu jak cała fizyka kwantowa.pozdro

  1. F117
   F117
   Rok temu

   @robs taylor jest dobrze na tle innych, gdzie nie widać slajdów(białe plamy często, zamiast dodać w montażu, to filmują prześwietlone ekrany). Dźwięk raz z ogólnego mikrofonu, raz z portu, a raz chyba z kibla(w jednym wykładzie - chyba kogoś przerosła obsługa miksera. Kamera pokazuję czasem wykładowcę, a najczęściej sluchaczy itd., itp.

 53. skl3j
  skl3j
  8 miesięcy temu

  40:26 - czy są pytania? Tak: czy w tym przykładzie z perspektywy jabłka rakieta znika po przekroczeniu przez nie horyzontu zdarzeń?

 54. Krzysztof Anonim
  Krzysztof Anonim
  Rok temu

  skoro naukowcy nie wiedzą czym jest tak na prawdę czarna dziura, to nikt tym bardziej nie może wiedzieć jak owa dziura ,,działa''

 55. edward lewandowski
  edward lewandowski
  Rok temu

  Sportowo i dowcipnie//jednak wstępnie do tego wykładu trzeba być przygotowanym🌍🕊🌷podst.wzory (warto?)podać//pozdrawiam max!!✋⭐🎺

  1. MAŁGORZATA KOSSAK
   MAŁGORZATA KOSSAK
   Rok temu

   POLECAM OPRACOWANIE ZAWARTE W KOMENTARZACH

 56. gosia.
  gosia.
  Rok temu

  Mistrz!

 57. Ventyll
  Ventyll
  Rok temu

  Ja mam 2 czarne dziury jedna w szafie a druga w piwnicy , dziwne zjawisko ale raczej normalne i powszechne z tego co wywnioskowałem po wysłuchaniu Pana Andrzeja

 58. Grzybofil
  Grzybofil
  6 miesięcy temu

  40:50 - Czyli z perspektywy jabłka nic się nie wydarzy (bo nie zajdzie żadna zmiana po przejściu przez granicę horyzontu zdarzeń) i również z perspektywy człowieka nic się nie wydarzy (bo jabłko nie zostanie zauważone w horyzoncie zdarzeń)? Punkt widzenia (umiejscowienie obserwatora) nie będzie więc miał znaczenia?

 59. Przemysław Łowicki
  Przemysław Łowicki
  6 miesięcy temu

  Wyklad jest swietny jak zawsze, ale słuchajac na słuchawkach caly czas słysze jak ktos na sali żre jakies czipsy i doprowadza mnie to szału. Nie dam rady dojsc do konca.

 60. R M
  R M
  26 dni temu

  Jeszcze nie obejrzałem ale na pewno zobaczę , zawsze wyobrażałem sobie czarną dziurę jak przejście do innego czasu lub wejście do czegoś skąd się nie wraca.

 61. Marcin Grzybowski
  Marcin Grzybowski
  Rok temu

  29:27 Ta grafika chyba wprowadza w błąd. Przecież światło z wybuchu w pewnym momencie dotrze do rakiety, która jednostajnie przyspiesza. Bo ruch jednostajny przyśpieszony zawsze będzie wolniejszy od światła z wybuchu, więc światło musi dotrzeć do rakiety. Na wykładzie z mechaniki kwantowej też to było to źle przedstawione.

  1. Olasek
   Olasek
   Rok temu

   Marcin Grzybowski właśnie o to chodzi ze nieprawda, nie dotrze

  2. Inviaz
   Inviaz
   Rok temu

   Też kiedyś tak myślałem. To jest tzw Rindler horizon.

 62. Krok po kroku
  Krok po kroku
  8 miesięcy temu

  Ciekawi mnie czy czas gdzie mamy grawitacje 1 G, płynie tak samo jak obiekcie z przyśpieszeniem 1G. Czy ktoś może to policzyć?

  1. Damian O
   Damian O
   5 miesięcy temu

   Z tego co zrozumiałem to będzie to zależało od kilku aspektów. Jeśli poruszałbyś się w rakiecie ruchem jednostajnie przyspieszonym dającym 1G to dla ciebie czas płynąłby tak jak byłbyś na ziemi ale dla obserwatora z ziemi byłbyś w zwolnionym tempie.

 63. wojtek1415wojtek
  wojtek1415wojtek
  Rok temu

  Ja jestem zwolennikiem teorii skwantowania przestrzeni ktora ladnie tlumaczy grawitacje i czarne dziury, ciemna materie tlumaczyl bym jako oddzialywanie grawitacyjne blizniaczego wszechswiata

 64. Mr.y
  Mr.y
  Miesiąc temu

  Przepraszam za bezczelną konkluzję ale...zastanawia mnie jak się ma taka "profesura" Czarnka do dysertacji tego pasjonującego fizyka 🤔 Na szczęście myślącą część Polaków, ma takie fenomeny jak wspomniany Czarnek lub Nowak, w trochę innej, anatomicznej dziurze 🛀 Polacy, to naprawdę mądry naród i trzymam kciuki za wasz powrót do normalności. Grek z Monachium 🇬🇷🥂🇵🇱 ...

 65. Rusek
  Rusek
  Rok temu

  Obejrzałem wszystkie odcinki Dragana, przeczytałem książkę, ale mam jedno pytanie - kiedy Pan Dragan otworzy swój kanał? Byłoby to złoto na tym szambie, które obecnie wylewa się z YT :D

  1. adorinadorin
   adorinadorin
   5 miesięcy temu

   YT:RelaTVty

  2. HermanKoszarek
   HermanKoszarek
   Rok temu

   Wtedy zaraz jakiś Level World zacząłby my spamować, co by przybył do niego na hangout, bo chce mu wytłumaczyć, że Ziemia jest płaska. 😆

  3. A B
   A B
   Rok temu

   To przestań szukać rzeczy niepowołanych, albo szukaj dalej i nie dziel się tym odkryciem z resztą.

  4. Grasol
   Grasol
   Rok temu

   przecież ma kanał xd

  5. Damian Kubień
   Damian Kubień
   Rok temu

   Założę się, że gdyby miał na to czas, to już dawno by był... teraz jedyne gdzie można Pana Aandrzeja zobaczyć na YT, to wywiady i wykłady

 66. Wul Szam
  Wul Szam
  Miesiąc temu

  bardzo dobrze powiedziane, że nie znaleziono jeszcze różnicy jeśłi chodzi o zasadę równoważności grawitacji i przyspieszenia. Nie znaczy to, że takiej różnicy nie ma

 67. PitBullZorza
  PitBullZorza
  Rok temu

  14:50 ale to przyrząd pomiarowy uległ skróceniu, a nie zmienił się rzeczywisty stosunek obwodu do średnicy. Dajmy na to, że mam metalową linijkę i latem zmierzę obwód koła a zimą średnicę, latem linijka będzie nieco dłuższa niż zimą, kiedy podzielę obwód przez średnicę, to wyjdzie mniej niż pi, co nie znaczy że wzór na obwód koła przestał obowiązywać, a po prostu warunki pomiaru obu wielkości były różne. Gdzie się mylę w rozumowaniu?

  1. PitBullZorza
   PitBullZorza
   Rok temu

   @Adam Kotucha Ale tutaj porównujemy zmierzoną średnicę i obwód w różnych warunkach, obwód mierzymy przy dużej prędkości w kierunku równoległym do mierzonej wielkości, a przy pomiarze średnicy prędkość w tym kierunku wynosi 0, więc warunki są diametralnie inne. Dlatego porównałem to do zmierzenia obwodu latem, a średnicy zimą i porównania tych dwóch wielkości. Poza tym ani obwód ani średnica nie ulega skróceniu albo wydłużeniu, zmienia się tylko baza przyrządu pomiarowego. Właśnie dlatego używając np stalowych miarek powinno się ich używać w temperaturze 20 stopni, albo wynik skalować odpowiednio do temperatury przy pomiarze. Nikt tego nie robi, bo efekt rozszerzalności termicznej jest zbyt mały, gdyby był większy to pomiary w innych temperaturach byłyby po prostu błędne - i wyciąganie na ich podstawie wniosków, że np. długość pokoju który właśnie zmierzyłem się skróciła jest irracjonalne.

  2. Adam Kotucha
   Adam Kotucha
   Rok temu

   Mylisz się w tym że w Twoim przykładzie lato\zima również średnica proporcjonalnie zmieni długość, toteż zachowasz jej stosunek do obwodu (pi). A efekt skrócenia Lorentza skróci obwód lecz nie średnicę. Dlatego tutaj potrzeba geometrii nieeuklidesowej.

 68. bambocha2PL
  bambocha2PL
  6 miesięcy temu

  Jeśli chodzi o kwestę z początku wykładu, czyli oddziaływanie grawitacyjne na różne przedmioty, super doświadczenie wykonał pewien astronauta na księżycu z piórem i młotkiem, w jednej ręce trzymał pióro, w drugiej młotek, wszystko było nagrywane można znaleźć film z tego doświadczenia, w pewnym momencie wypuścił młotek i pióro w jednym momencie i spadły na powierzchnię księżyca w tym samym momencie co wygląda o tyle ciekawie, że przez tarcie powietrza na powierzchni Ziemi tego zjawiska nie obserwujemy, bo młotek spadnie szybciej, a pióro chwilę będzie szybować i kręcić się podczas spadania dlatego piór spadnie później niż młotek, ale na księżycu gdzie atmosfera jest znikoma, tego tarcia nie było więc spadły razem w tym samym czasie.

 69. Michał Terajewicz
  Michał Terajewicz
  8 miesięcy temu

  Skoro z naszego punktu odniesienia nic nigdy nie wpada do czarnej dziury, to dlaczego obserwujemy duże i rosnące czarne dziury, a nawet zderzające się i łączące ze sobą? W 42 minucie w sumie podobne pytanie pada.

 70. R P
  R P
  Rok temu

  Fizyka kwantowa jest jak rozmowa z chińczykiem o polityce.....niepokojąca.

 71. Benedykt Kotertzky
  Benedykt Kotertzky
  Rok temu

  Fizyka w tym temacie potrzebuje jeszcze trochę czasu żeby to dokładnie zrozumieć , obecne teorie są fajne ale chyba nie do końca spójne

 72. Paweł Gogola
  Paweł Gogola
  Rok temu

  " będzie się do niego zbliżać,ale nie przekroczy" . Zagadnienie 26:10 Czy nie jest raczej tak,że się zbliża ,ale nigdy nie osiągnie ? Taka moja uwaga nie wiem czy na pewno słuszna I jeszcze chciałbym odnieść się do obrócenia funkcji 26:58 pokazuje Pan obrót raczej 180 % , XD \tak to wirtualnie wygląda. Dziękuje za wykład i czekam na więcej ;)

 73. Łukasz Enki
  Łukasz Enki
  11 miesięcy temu

  Można rysować piękne wykresy bardzo dbale i nie potrafić przekazać wiedzy a można narysować wykres z dupy i przekazać wiedzę w taki sposób że chłop z budowlanki to zrozumie. Dzięki za lekcje.

  1. resturator
   resturator
   8 miesięcy temu

   Chłopy z budowlanki to nie jedną czarną dziurę naprawili technologią kwantową.

 74. cerwin85
  cerwin85
  Rok temu

  35:08 Tak mam pytanie ... Czy jest możliwość aby nasza Ziemia, My, i ten wykład byli horyzontem zdarzeń ?

  1. Certyfikowany Przewracacz Hulajnóg Elektrycznych
   Certyfikowany Przewracacz Hulajnóg Elektrycznych
   Rok temu

   Dla ciebie wszystko jest możliwe, jeśli "My" piszesz wielką.

  2. Only Astronautics
   Only Astronautics
   Rok temu

   Nie, horyzont zdarzeń to fikcja. Przeczytaj mój wpis na samej górze

 75. Fred Caster
  Fred Caster
  Rok temu

  Fenomenalny lapidarny wykład..

 76. CoToTakie?
  CoToTakie?
  Miesiąc temu

  W pierwszej chwili myślałem, że to kolejny program ZUS-u, a tu miła niespodzianka 😎

 77. Wiesław Morawski
  Wiesław Morawski
  2 miesięcy temu

  Za bardzo się kręci nie widzę czy ma ogon i kopytka ale jak mówi o dziurach to facet musi być w deche.

 78. B B
  B B
  Rok temu

  weź nie ciamkaj, bo wykład super

 79. Jurek
  Jurek
  Rok temu

  męcze sie razem z tym człowiekiem kiedy mówi

 80. Damian Wozniak
  Damian Wozniak
  6 miesięcy temu

  A sprężyna z kulą ? Na pogromcach mitow kiedyś widzialem 😅 Ano tak dotarło właśnie do mnie że skucha bo w twoim układzie było bez siły i włączony przycisk co jest tak samo niemożliwe 🤣