"Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie? Refleksje neurobiologa" - prof. Jerzy Vetulani

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
18 000 wyświetleń 1,9M

Interesujesz się psychologią? Zajrzyj też na naszego bloga:
www.psyche.swps.pl
Zapraszamy też do grupy na FB o psychologii: groups/Stref...
Treści, które udostępniamy na tym kanale możesz słuchać również w formie podcastów na:
- Spotify: open.spotify.com/show/5cGf88v...
- iTunes: itunes.apple.com/us/podcast/s...
- SoundCloud: soundcloud.com/swpspl
- Lecton: lectonapp.com/podcast/e2bfa63...
„Mózg jest najbardziej przecenianym z ludzkich organów” - mówił żartobliwie, bawiący się gatunkami filmowymi, reżyser kina autorskiego Woody Allen. I choć w ostatnich latach dowiedzieliśmy się bardzo dużo na temat jego funkcjonowania, to z pewnością można powiedzieć, że mózg nie przestaje nas fascynować. Dlatego też marcową Strefę Psyche na Uniwersytecie SWPS w Katowicach postanowiliśmy poświęcić właśnie tej najważniejszej i centralnej części ośrodkowego układu nerwowego.
Człowiek powinien rozwijać inteligencję zdrowotną: zdolność do aktywnego odbierania i przetwarzania informacji o stanie własnego zdrowia w celu prawidłowego podejmowania działań prewencyjnych i naprawczych w sytuacji niebezpieczeństwa spadku poziomu funkcjonowania własnego organizmu. Korzystamy z niej, aby wykorzystać zdobycze cywilizacji dla przedłużenia szczęśliwego, zdrowego życia. Restrykcje kaloryczne, zdrowe odżywianie, umiarkowany wysiłek fizyczny i umysłowy, relaks oraz aktywność seksualna i społeczna umożliwiają radosne i pożyteczne życie od młodości do etapów końcowych.
O prelegencie:
prof. Jerzy Vetulani - psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, profesor nauk przyrodniczych, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, członek honorowy Indian Academy of Neurosciences, doctor honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W latach 1976-2006 kierownik Zakładu Biochemii, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Naukowej Instytutu Farmakologii PAN, profesor Małopolskiej Szkoły Wyższej im. J. Dietla w Krakowie. Autor kilkuset prac badawczych o międzynarodowym zasięgu, współtwórca hipotezy β-downregulacji jako mechanizmu działania leków przeciwdepresyjnych. W 1983 laureat Międzynarodowej Nagrody Anna Monika II klasy za badania nad mechanizmami działania elektrowstrząsu. Jeden z najczęściej cytowanych naukowców polskich w dziedzinie biomedycyny.
O projekcie:
Strefa Psyche SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach.
Więcej o projekcie: www.swps.pl/strefa-psyche

Komentarze: 782

 1. Andrzej Ś.
  Andrzej Ś.
  Rok temu

  Jestem operatorem wózka widłowego w Belgii, przez wielu ludzi z automatu wrzucony do gorszego sortu. Niesamowicie lubię wsłuchać się w wykłady profesora Vetulaniego po pracy. Człowiek uczy się całe życie, a poszerzanie swojej wiedzy, jest jedną z najlepszych rzeczy jakie każdy z nas może zrobić w swoim życiu. Pozdrawiam

 2. Bartolini Bartłomiej
  Bartolini Bartłomiej
  4 lat temu

  Świetny człowiek, szkoda, że już go nie ma wśród nas.

 3. Daria
  Daria
  4 lat temu

  Co za cudowny pan! I jeszcze na dodatek, z miasta w ktorym sie urodzilam!! Zal ze go nie ma z nami. Dziekuje za udostepnianie tak wspanialych materialow. Robicie dobra robote!

 4. Rafał Sobolewski
  Rafał Sobolewski
  5 lat temu

  Szacunek dla profesora!

 5. Janusz Filmu
  Janusz Filmu
  5 lat temu

  PLpost zaproponowało mi ten film, bo jestem fanem prof. Vetulaniego, więc oczywiście zajrzałem - i nie dość, że całość nagrana jest w bardzo dobrej jakości to okazuje się jeszcze, że na Waszym kanale znajduje się pełno wartościowych wykładów. Oczywiście od razu zasubskrybowałem, poleciłem znajomym i cieszę się jak dziecko. Wielkie dzięki!

 6. M W
  M W
  Rok temu

  Wspaniały człowiek , szkoda , że nie zyje bo wiele mądrych rzeczy jeszcze usłyszlibyśmy

 7. Marek Miszkiel
  Marek Miszkiel
  2 lat temu

  Tak powinien wyglądać każdy wykład - wiedza + poczucie humoru humoru .

 8. NR
  NR
  5 lat temu

  Spoczywaj W Spokoju Wspaniały Człowieku !

 9. Joanna Granowska
  Joanna Granowska
  5 lat temu

  Perełka wsród wykładów. Bogaty w treści, bez zbędnych i sztucznych ozdobników. Dziękuję.

 10. Krystyna Dulka
  Krystyna Dulka
  2 lat temu

  Nech Ci Bog wynagrodzi prof.Vetulani i usciele Ci wspaniale miejsce w wrzechswiecie !!

 11. weltire
  weltire
  2 lat temu

  Mądrych ludzi można słuchać w nieskończoność. Polecam bo im dalej, tym lepiej!!!

 12. Grażyna Mikusek
  Grażyna Mikusek
  5 lat temu

  Panie Profesorze, dziękuję bardzo, jestem pod ogromnym wrażeniem

 13. Jaro
  Jaro
  Rok temu

  Świetny człowiek, mądry, doświadczony. Dobrze, że przekazał swoje przemyślenia o życiu młodszemu pokoleniu. Szkoda, że takich ludzi jest coraz mniej na tym świecie ...

 14. Marcin Nowak
  Marcin Nowak
  3 lat temu

  To jest dobrze przeżyte istnienie. Zanim poszedł do piachu jego wiedza przeszła przez mnóstwo mózgów, i cały czas przechodzi jak sam chciał .. nieodżałowany.. mój ulubiony profesor..

 15. Grace Tallar
  Grace Tallar
  3 lat temu

  Fantastyczny wykład z neurobiologii dla każdego. Śmierć prof. Vetulani, to wielka strata dla propagowania tak cennej wiedzy, poprawiającej jakość życia.

 16. Blade_ Loki
  Blade_ Loki

  Kocham ten kanał ❤️Pomaga w życiu ,prostuje myślenie ,dodaje odwagi .Każdy znajdzie coś dla siebie .Panu Vetulani spokoju gdziekolwiek jest 🙏

 17. DobreŻycie
  DobreŻycie
  4 lat temu

  Kiedy słucham czegokolwiek co pojawia się na Waszym kanale, to zawsze rośnie mi serducho! Robicie niesamowicie dobrą rzecz nagrywając, matując i publikując te treści na PLpost. Dziękuję! :)

 18. Marcin Nowak
  Marcin Nowak
  3 lat temu

  Niedawno przeczytałem książkę profesora Vetulaniego. Wspaniały człowiek, niesamowita wiedza. Świeć Panie nad jego duszą.

 19. Emilia P
  Emilia P
  2 lat temu

  Byłam na tym wykładzie osobiście, cudownie przypomnieć sobie go po latach, dziękuję za udostępnienie tego nagrania.

 20. Elercik
  Elercik
  6 lat temu

  Świetny wykład! Uwielbiam Pana Profesora :)