Michał Heller, Stworzenie i początek Wszechświata (2013 Copernicus Center Lecture)

Copernicus
1 200 wyświetleń 211K

Jak pogodzić wiarę w stworzenie świata przez Boga z wiedzą naukową? Jak się ma biblijny opis stworzenia do około czternastu miliardów lat historii wszechświata i ewolucyjnego pochodzenia ciała i umysłu człowieka? Czy nowoczesny, naukowy światopogląd wyklucza religijność i czyni z niej zabobon?
To pytania, jakie przed sobą muszą postawić nie tylko naukowcy, filozofowie i teologowie. Stawia je każdy, kto poszukuje racjonalnej odpowiedzi na pytanie Leibniza: Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?
Ks. prof. Michał Heller wygłosił wykład z serii Copernicus Center Lecture: „Stworzenie i początek Wszechświata”24 października w Sali Audytoryjnej Pałacu Larischa (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Bracka 12).
Copernicus Center Lectures to seria wykładów Centrum Kopernika z udziałem największych uczonych naszych czasów. W poprzednich latach w ramach tej serii wykłady wygłosili Francisco Ayala, sir Roger Penrose, Joseph LeDoux i George Ellis. Szczegóły: www.copernicuscenter.edu.pl/ed...
Patronat: Copernicus Center Press, Gość Niedzielny, Tygodnik Powszechny, Merlin.pl, GraniceNauki.pl

Komentarze: 357

 1. Marek Marek
  Marek Marek
  Rok temu

  Sluchalbym tego księdza na okrągło. Bardzo ciekawie mówi

 2. Panmanato
  Panmanato
  Rok temu

  Uszom nie wierzę, prowadzący pyta o duszę w kontekście ewolucji a ksiądz oświadcza, że duszy nie ma co najwyżej można mówić o świadomosci

 3. Allaah Largest
  Allaah Largest
  5 lat temu

  Bardzo lubię księdza Hellera

 4. Poszlakowane opinie
  Poszlakowane opinie
  7 lat temu

  Analogie między wnioskami nauki i teologii są fascynujące - albo siedząc na kamieniu można wydumać rozmaite wnioski, z których część pokryje się z wnioskami umysłów uzbrojonych we współczesny aparat pojęciowy nauk ścisłych. Albo starożytna wiedza zawierała okruchy wiedzy dawnej cywilizacji technicznej, ze źle przetłumaczoną terminologią (np. dawny duch odpowiadałby Internetowi). Co do nicości to interesująca jest koncepcja A.W. Snerga, o tym, że istnieje raczej nic niż coś - coś to chwilowe zaburzenie nicości (jak fałda na płachcie). Propsy za odrzucenie dualizmu dusza - ciało. Wolna wola to koncepcja naiwna, zakładająca decyzje bez aparatu decyzyjnego, decyzje magiczne, spoza świata. Do tego to koncepcja motywowana lękiem przed zaakceptowaniem karania bez winy. Za to pomysł Beocjusza świetny, robiący z Boga jakąś mega istotę widzącą ponad 3+1 wymiarami.

 5. jurkojk
  jurkojk
  3 lat temu

  Nie używam słowa "wiara", ale autorytet / jedyny/ to profesor, ksiądz - Michał Heller. Dziękuję.

 6. Ania Lian
  Ania Lian
  Rok temu

  Great stuff!

 7. antkiem
  antkiem
  6 lat temu

  Bardzo lubię pana Michał Hellera, jednak 27:15 - mam empiryczne doświadczenia, że tak jak się czuję danego dnia takich ludzi, sytuacje przyciągam - kreuję; raz nawet mając wspaniały dzień i spotykając przeważnie wtedy pewną osobę z piękną energią, głupio mi się zrobiło, bo pomyślałem sobie, że co będzie jak będę miał gorszy dzień i już nie będę tak otwarty i spotkam ową osobę, będę się wtedy czół skrepowany, ale EUREKA - uświadomiłem sobie, że gdy mam gorszy dzień to przecież nie mam szans bym ją spotkał i rzeczywiście tak się dzieje. :)))))))) Poobserwujcie swoje życie, przeanalizujcie siebie i myślę, że do podobnych wniosków dojdziecie. Pozdrawiam.

 8. Leszek Ostachowski
  Leszek Ostachowski
  2 lat temu

  Coś czy nic, a czy my potrafimy osiągnąć nic .. Nic kryje w sobie coś o nazwie nic, bo nie wiemy jak wykorzystać..

 9. Dugie Joness
  Dugie Joness
  5 lat temu

  Na problem wolnej woli w kontekście wszechwiedzy Boga dał dobrą odpowiedź mechanika kwantowa. Człowiek postrzega i może wybrać tylko jedna drogę( bo jest ułomny) poprzez pomiar/decyzje wolnej woli. Bóg zna wszystkie możliwe wybory, a kontempluje wybory człowieka.

 10. luken vkid
  luken vkid
  2 lat temu

  Odpowiedź będzie kompletna gdy sztuczna inteligencja będzie miała motywy by na tego typu pytania odpowiadać. Zwróćcie uwagę, dlaczego jesteśmy silni? Jesteśmy silni dlatego, że nie rozumiemy samych siebie.

 11. Stanislaus Krämer
  Stanislaus Krämer
  2 lat temu

  Czy maprawde moze byc cos piekniejsze od wiedzy ? Piekny wyklad , cos wspanialego

  1. Szczur Błotny
   Szczur Błotny
   Rok temu

   @Ewelina Stolarska Gratuluje spokoju i wyszukanej retoryki.

  2. Void Cosmonaut
   Void Cosmonaut
   Rok temu

   @Ewelina Stolarska Jakiekolwiek "wykształcenie" niezwiązane z naukami ścisłymi to nie wykształcenie tylko "pierdolenie o szopenie". Rozśmieszasz mnie zabawna humanistko.

  3. Ewelina Stolarska
   Ewelina Stolarska
   Rok temu

   @Void Cosmonaut moje wyksztalcenie obejmuje m.in. fakt, ze argumentum ad personam swiadczy o braku argumentow merytorycznych.

  4. Void Cosmonaut
   Void Cosmonaut
   Rok temu

   @Ewelina Stolarska No ty na pewno nie wiesz

  5. Ewelina Stolarska
   Ewelina Stolarska
   Rok temu

   @Void Cosmonaut a co to znaczy wykształcona?

 12. edward lewandowski
  edward lewandowski
  Rok temu

  🕊️📯🌷

 13. Tony Howk
  Tony Howk
  7 miesięcy temu

  Dla Pana psora ,oełen szacun

 14. Łukasz S.kyWalker
  Łukasz S.kyWalker
  2 lat temu

  Dzieki za wiedzę!

 15. edward lewandowski
  edward lewandowski
  Rok temu

  🎆🤔📯🍀🌷✋Ciekawie o tajemnicach Kosmosu

 16. Witold Nowak
  Witold Nowak
  2 lat temu

  Mam następujące spostrzeżenia: (1) Nieśmiertelność duszy. Jeżeli pojęcie „duszy” jest nieadekwatne (opinia Hellera), to trzeba dokonać przekładu dogmatyki katolickiej na język fizyki matematycznej i teorii systemów. Na przykład, główną prawdę wiary: „Dusza ludzka jest nieśmiertelna” należałoby wyrazić w fizyko-matematyce negatywnej (tak jak w teologii apofatycznej) „Dusza ludzka nie ulega entropii”. (2) Wolność duszy. Jeżeli dusza ludzka jest analogiczna do programu komputerowego (opinia Hellera) to problemem w tej analogii jest niemożliwość stworzenia programu generacji liczb losowych. Tak jak program komputerowy nie jest faktycznie wolny bo nie może wybrać liczby w sposób całkowicie wolny tak i dusza ludzka nie jest autentycznie wolna. (3) Fundamentalność/emergentność duszy. Czy intelekt i wolność człowieka (duszy ludzkiej) są emergentne czy fundamentalne? Czy łaska Boska jest procesem usuwania błędów w ludzkim oprogramowaniu (software maintenance - konserwacja oprogramowania)? (4) Optymalny możliwy świat Leibniza. Jeżeli możliwy świat stworzony z entropią jest optymalny w zamyśle Bożym mimo, że ma elementy uwikłane w entropię, to dlaczego świat stworzonych aniołów wolnych od entropii uległ złu? Zło nie wydaje się być zależne od entropii na wszystkich poziomach ontycznych. (5) Przygodność/entropia teologii i kosmologii; trwałość matematyki. Jednym z problemów teologii i kosmologii jest to, że zarówno teolodzy jak i kosmolodzy odchodzą, a problemy na poziomie fundamentalnym pozostają. Kościół Katolicki przyjął tutaj zasadę autorytetu jako wiążącą i "rozwiązującą" problemy: „Roma locuta causa finta” - „Rzym się wypowiedział sprawa zakończona”. W matematyce ekwiwalentem tego stwierdzenia jest ostatnie merytoryczne stwierdzenie w dowodzie, niezależne od statutu dowodzącego (i odchodzącego ze wzdlędu na entropię): „Quod est demonstrandum - QED” - „Co zostało udowodnione”. Nie ważne kto mówi, ale co mówi i to pozostaje ważne dla obdarowywanych matematyką. Matematyka opisuje entropię, ale jej nie ulega.

  1. Jakubiak Jakubrufi
   Jakubiak Jakubrufi
   2 lat temu

   Człowiek nie działa zero jedynkowo ma wolną wole i niestety nie których muszę zaskoczyć dusza śmiertelna jest a piekło jedynie jakie istnieje to tutaj na ziemi z resztą jedynej jaka istnieje hmmm galaktyki wszechświaty i inne bajeczki niestety to tez tylko wyobraźnia pseudo nauka bez logiki

  2. Witold Nowak
   Witold Nowak
   2 lat temu

   Jan Kowal Dobry opis dobra i zła znajdzie pan w 73. Księgach Pisma św.

  3. Jan Kowal
   Jan Kowal
   2 lat temu

   Co to jest "zło" i "dobro"? Pozdrawiam.

 17. ZOFIA AGNIESZKA BIERNACKA
  ZOFIA AGNIESZKA BIERNACKA
  2 lat temu

  Z jaką przyjemnością się wraca do tego wykładu po latach...😀

 18. Marek Rudnicki
  Marek Rudnicki
  6 lat temu

  Jest dowcip nawiązujący do Pascala o żydzie, który idąc przez miasto, zachodzi do pewnej bożnicy, ale idąc dalej inną omija.

 19. edward lewandowski
  edward lewandowski
  Rok temu

  🌍🕊✋🌹

 20. Józef Staszkiewicz
  Józef Staszkiewicz
  28 dni temu

  Bardzo słuszna koncepcja która mówi, że "Pan Bóg myśli świat". Ta koncepcja wyjaśnia nam wszystko co nam się niewyjaśnialnym jedynie wydaje. Wyjaśnia także "dlaczego raczej istnieje coś niż nic". Po prostu wszystko istnieje nie istniejąc fizycznie. I wszystkie prawa fizyczne okazują się jedynie prawami a ni prawami fizycznymi. Może takie pytanie na koniec. Czy może istnieć prawo bez prawodawcy? I Bóg tak naprawdę niczego nie wymyśla. Bóg jedynie z wszechoceanu wszechmożliwości wybiera te optymalne. A jeśli oddamy ten wybór jakiemuś przypadkowi, to tak optymalny wszechświat jaki widzimy przekreśla zwykły rachunek prawdopodobieństwa. Naukowcy to wiedzą, a jednak wierzą w przypadek. Na szczęście dla nas, nie wszyscy naukowcy przejawiają tak naiwną wiarę w przypadek. I choć wielu mówi, że "Boga nie ma", to czysty przypadek czynią sami dla siebie bogiem. Mówią, że nie wierzą a jednak są wierzący. Mówią, że nie wierzą w cuda, a wierzą w cud niemożliwy do spełnienia. Ale i religie są tutaj nie bez winy, bo kreślą obraz Boga nie do zaakceptowania dla wielu. Jeśli już mamy Boga wymyślać, to wymyślmy wreszcie Boga z ludzką twarzą. I dziś nawet są ludzie którzy są w stanie takiego Boga wymyśleć. Ale tacy mają jedną cechę wspólną. Oni pracując nad sobą doszli do harmonii między umysłem a sercem. Mądre serca w sobie wypracowali. Nie pozwalają aby umysł dominował u nich nad sercem. U nich umysł pełni rolę służebną dla serca. "Ten z was jest prawdziwie wielki, kto sługą jest pozostałych" - Chrystus. I chodzi o tych którzy innym służą z serca a nie dlatego, że tak trzeba. I ja sam dla siebie swoim sercem Boga wymyśliłem. Czy naprawdę .... wymyśliłem? Czy raczej On w moim sercu zawsze był? Przecież nie włożyłem sumienia do serca sam sobie. Stworzyłem sobie Boga, bo on mnie w moim sercu o to zawsze prosił. Zawsze coś w moim sercu cicho wołało. Dlaczego usłyszałem? Obudził mnie ból nie do zniesienia. Ból jaki mi świat zadawał. Tak więc i ból istnienia ma jednak jakiś sens. Dziś patrzę na tych co mnie krzywdzili jak na tych których rolą było mnie budzić. I nie wyświadczyłem im łaski im wybaczając. Sobie samemu tę łaskę wyświadczyłem. Wybaczajcie ludzie, bo wybaczając innym wybaczacie sobie tak naprawdę. Uciszcie żal w sercu, a odzyskacie błogi spokój. A stratę czegokolwiek uważajcie za zysk. Pobłogosławcie tytana i złodzieja. Bo "to czyniąc węgle rozżarzone sypiecie im na głowę". Ale się z tych "węgli" także nie radujcie. Radujcie się z faktu, że owe "węgle" dają im szansę aby i oni się przebudzili. To ból budzi skutecznie. I coś mi mówi, że jedynie ból jaki ludzkość zadaje dziś sobie nawzajem jest ją w stanie z letargu obudzić. I właśnie Leibnitz ma rację mówiąc o optymalności. Jak doświadczyłem sam na sobie, to jednak ból był dla mnie niezbędny abym się obudził. Skoro niezbędny to i akceptowalny. Dziś wiem, że nawet i jest możliwy bez bólu. Ale w takim świecie niemożliwym by było dać nam pełnej wolnej woli. To wolna wola powoduje, że stajemy przed koniecznością wybory między tym co nazywamy dobrym a tym co nazywamy złym. Bez dania takiego wyboru należało by ograniczyć wolną wolę. Po prostu brak pełni wyboru którą ma także i Bóg stawiał by nas niżej od Boga. A tak choć to wydaje się dziwne możemy być Bogu równi. Ale możemy być mu równi dopiero wtedy gdy za Jego przykładem idąc wybierzemy dokładnie i z własnej woli tak jak On sam wybrał. I on nawet nie musiał wybierać. On .... wiedział. Ale to my za to .... nie wiemy. I nikt nas nie zmuszał abyśmy zło jeden drugiemu czynili. Ale i dał nam On zapisaną w Biblii nadzieję, że niedola się skończy i "niedola nigdy się nie powtórzy". Gdy będziemy mieli wszystko za sobą, to stwierdzimy zgodnie, że jednak warto było dla pełni wolnej woli nieco pocierpieć.

 21. czernm20
  czernm20
  2 lat temu

  Czyli musieli Hawking i ten drugi Pan najzwyczajniej czerpać z Sartrea (do 28min). Swoją drogą pytanie: Dlaczego istnieje raczej coś niż nic? Zadał Leibniz a nie Hawking. Książke Hellera mam zamiar kupić, świetny pomysł na badania. Gdyby ktoś miał jakieś filozoficzne/teologiczne komentarze do genesis to chętnie przeczytam o tym w komentarzu. :)

  1. Stanisław Młynarski
   Stanisław Młynarski
   10 miesięcy temu

   @Day Walker Napisał Pan tylko to, czym zajmuje się psychologia a nie jaką nauką jest. Do nauk filozoficznych zaliczamy także: logikę, teorię poznania, metafizykę. Chce Pan potraktować filozofię jak niepotrzebną.. - wyrzucił Pan poza nawias logikę. Co Panu pozostanie bez logiki.. ? Głupota, nic więcej.

  2. Day Walker
   Day Walker
   10 miesięcy temu

   @Stanisław Młynarski Nie. Psychologia to nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka

  3. Stanisław Młynarski
   Stanisław Młynarski
   10 miesięcy temu

   @Day Walker Psychologia należy do nauk filozoficznych. Zatem Pan jakoś mało rozgarnięty w temacie.

  4. Day Walker
   Day Walker
   10 miesięcy temu

   @Stanisław Młynarski Przeciwnie, psychologia jest prawdziwą nauką. Niestety tego samego nie można powiedzieć o filozofii. Która obecnie przypomina pseudonaukę pokroju teologicznych bzdur.

  5. Stanisław Młynarski
   Stanisław Młynarski
   10 miesięcy temu

   @Day Walker Jeśli filozofia nie jest nauką, nie jest nią także psychologia.

 22. 4TheSTARK
  4TheSTARK
  2 lat temu

  Początkowe "najmniejsza linia oporu" już mnie zniechęciła i obniżyła zaufanie do poprawności dalszych wywodów :/

  1. Szymon Sabat
   Szymon Sabat
   Rok temu

   @4TheSTARK właśnie dlatego, że Polak to z definicji jako native speaker, nie popełnia błędów xD on tworzy język, językoznawcy mają tylko obserwować jak ten się zmienia

  2. 4TheSTARK
   4TheSTARK
   Rok temu

   @Szymon Sabat ale Polak, nie? ;) Bo analogicznie "to kasjerka, nie polonistka", "to prezydent, nie polonista" i w ten sposób poprawnego używania j.polskiego, będzie się wymagać/oczekiwać jedynie od polonistów ;) Mnie to akurat kłuje jako dość zasadniczy błąd (z dziedziny właściwie matematyki ;p

  3. Szymon Sabat
   Szymon Sabat
   Rok temu

   to fizyk, nie polonista.

 23. edward lewandowski
  edward lewandowski
  3 lat temu

  Oj⚠️🙄leje się na profesora🏳️📯💞

 24. Radosław Szmid
  Radosław Szmid
  Miesiąc temu

  Mając taką wiedzę jak ks. Heller, utrzymanie wiary i to w wydaniu katolickim musi być zadaniem niezwykle karkołomnym. Chyba nigdy nie zrozumiem, w co ten człowiek tak naprawdę wierzy. Z jego ostatnich wypowiedzi wynika, że kościół nie nadążył za rzeczywistością i mamy obecnie gigantyczny kryzys. To ja się pytam, czy to oznacza konieczność zwołania kolejnego soboru i dostosowania dogmatów do tych zmian...?:) Sekularyzacji i laicyzacji nic już dziś nie jest w stanie zatrzymać i on sobie z tego doskonale zdaje sprawę.

 25. tenwalery
  tenwalery
  2 lat temu

  Skąd Pan wie, ze Pascal miał na myśli tylko nieistnienie lub istnienie boga jako absolutu a nie konkretnie boga chrześcijańskiego? Po drugie jeśli juz Pan interpretuje to 0:1 jako istnienie lub nieistnienie absolutu, pod którym kryją sie wszystkie wiary, to w które bóstwo/bóstwa powinienem wierzyć, żeby "stracić" w czasie życia "trochę przyjemności" czy może powinienem stosować się do wszystkich? A jeśli nie bede wierzył to "dużo stracę" ze wszystkich wierzeń czy z konkretnego? Czy po prostu jestem przypisany geograficznie do większościowego wierzenia w miejscu życia lub urodzenia?

  1. luken vkid
   luken vkid
   2 lat temu

   @Maciej Frąckowiak Bardzo dobrze ujęte. Bóg jako cel sam w sobie (w nas dosłownie) Wyobrażam go sobię jako idę, która piastuje należyte miejsce w "piramidzie" naszych potrzeb emocjonalnych i moralnych. Smieszne jest to, że przy takim podejściu może go nawet nie być, bo na szczycie tej piramidy jest kropka albo po prostu punkt w którym się wszystko zderza. Dlatego nie rozumiem czemu akurat pan Heller wybrał sobie chrześcijańskiego boga. To niestety świadczy o tym, że Ci "wielcy" niby poszukiwacze prawdy tak naprawdę niczego nie szukaja, tylko wybierają ścieżkę, która już dawno jest wydeptana przez stado słoni, baranów, czy czegoś innego.

  2. Maciej Frąckowiak
   Maciej Frąckowiak
   2 lat temu

   To, ze istnieje jeden stwórca - wszechwiedza, światło, miłość, czy Bóg- nie oznacza że kulty religijne opisują go prawdziwie, raczej jednak wykorzystują do swoich ziemskich celów i manipulacji bydłem :) wszystko jest sektą, odkrycie Boga uniwersalnego to praca z nim w sobie.. pozdrawiam

  3. Michał S
   Michał S
   2 lat temu

   niezależnie od tego co myślał Pascal, nie mamy możliwości potwierdzenia czy miałby wtedy rację/nie miałby jej. Także zakład Pascala sam sobie jest sensowny, ZAKŁADAJĄC, że nie ma wątpliwości co do istnienia konkretnego boga. W innej sytuacji (takiej jaką mamy na tym łez padole), zakład nie ma żadnego znaczenia.

 26. Andrzej Galiński
  Andrzej Galiński
  Rok temu

  Mocą woli tworzy się tylko wszystkie geometryczne formy Bożego Ciała, Boże Ciało istnieje zawsze i wszędzie a Wszechmogący Bóg jest istotą Bożego Ciała i jest nieskończenie wielki.

  1. Day Walker
   Day Walker
   10 miesięcy temu

   @Andrzej Galiński Kolejna manipulacja.

  2. Andrzej Galiński
   Andrzej Galiński
   10 miesięcy temu

   @Day Walker Takie samo kłamstwo jakim jest fakt że Ty niedowiarku istniejesz chociaż z logicznego punktu widzenia nie powinieneś istnieć.

  3. Day Walker
   Day Walker
   10 miesięcy temu

   @Andrzej Galiński Tak, wierzą w bzdury. A wiara nie stanowi prawdy tylko efekt placebo. A Bóg to zwykłe kłamstwo, fikcja literacka.

  4. Andrzej Galiński
   Andrzej Galiński
   10 miesięcy temu

   @Day Walker Wszyscy ci co obserwują naturę w której żyją i własną naturę nie muszą wymyślać istnienie Stwórcy, oni wierzą w Boga a właściwie wiedzą że najwyższa istota wszystkiego istnieje. To co robią organizacje które wykorzystują u ludzi ich skłonność do wiary do swoich celów, niekoniecznie same wierzą w istnienie Boga, ale jak wszystkie zorganizowane przez Boga istoty realizują jego plan w mikroskali, stanowiąc element Bożego Ciała. Bóg jest realny między innymi dlatego, że Ty istniejesz i Ja istnieję dzięki Niemu, zgodnie z naturalnymi prawami które Boga Wszechmogącego też obowiązują. Nic w tej rzeczywistości nie muszę manipulować, ponieważ wszystko to co istnieje w istniejącej rzeczywistości Bożego Ciała, dzięki któremu nieskończenie wielki Bóg jest wszechmogący, ale to tez nie znaczy że jest wszystkomogący, znaczy tylko tyle że jest wszędzie mogący ale w ściśle określony sposób, zawsze tak samo w całym nieskończenie wielkim kosmosie Bożego Ciała.

  5. Day Walker
   Day Walker
   10 miesięcy temu

   @Andrzej Galiński Słaba manipulacja. W ten sposób nie sprawisz, że wymyślony Bóg stanie się realny.

 27. Józef Staszkiewicz
  Józef Staszkiewicz
  28 dni temu

  Może nieco o ewolucji. Dlaczego uważano kiedyś, że żywe powstało z materii nieożywionej. Podobnie jak Pan Heller lubię analogie. Dziś wiemy, że materia którą dotąd uważaliśmy za nieożywioną porusza się dokładnie tak samo jak i nasze ciało się porusza. Mówimy "komputer jest w stanie uśpienia"; "zmęczenie materiału"; "konstrukcja pracuje"; "kamera widzi"; "kamień leży"; "czas biegnie" i można tak długo. Ale i wiemy z Biblii, że "ciało bez ducha jest martwe". I znowu mówimy "duch zwycięstwa", duch walki"; "w duchu pokoju" i także można tak bez końca. Wszystko zatem czy uważamy to za żywe czy martwe ma dokładne te same cechy. Wiemy także, że fenomen życia pojawił się tylko raz i że ewolucja nie tworzy niczego i nigdy od zera. Wiemy i mówimy, że żywe pochodzi zawsze od żywego. Z czego bowiem Bóg miał wszystko uczynić jak nie z siebie samego. Kupił tworzywo na wszechświat w sklepie czy może dostał od kolegi? Nawet nie chcę dopuścić do siebie myśli, że Bóg tworzywo na wszechświat od kogoś pożyczył. Bo jak nadejdzie czas aby oddać, to znowu wolę nie myśleć o tym co się z nami wszystkimi wtedy stanie. I dla mnie Panie Heller "dusza" się źle kojarzy. Wolę określenie "duch". I nawet zauważam, że składamy się z ciała, z serca i z ducha. Ale zauważam także, że większość ludzi składa się jedynie z ciała. "Człowiek istnieje w czasie a Pan Bóg w wieczności". Zarówno człowiek jak i Bóg istnieją w wieczności skoro tworzywem człowieka jest "Ciało Boże". Bóg uczynił przecież wszystko z siebie. I nasza jaźń także nie jest czymś odrębnym. Bóg podzielił się z człowiekiem swoją własną jaźnią. Dlatego słusznie dziś się mówi, że "wszyscy jesteśmy połączeni". Połączeni jesteśmy jedną jaźnią tak ze sobą nawzajem jak i z Bogiem, ze zwierzętami i z materią która jest także jaźnią Boga. Jedynie materia jest jaźnią bezwładną. Bóg po prostu swoją jaźń w niej obezwładnił. Bóg zatem nie steruje wszechświatem. Wszechświat porusza się samoistnie właśnie dzięki siłom bezwładności. A wszystko co istnieje jest naszym wspólnym wyobrażeniem. Naszym i Boga. Wszystko co istnieje jest wyobrażeniem jednej zbiorowej dziś jaźni. Jak czytamy w Biblii, że "Bóg będzie wszystkim we wszystkim". I to proroctwo jest już spełnione. Wszystko od zawsze jest wszystkim we wszystkim. Spełnienie tego proroctwa nastąpi wtedy gdy cała ludzkość zda sobie sprawę z faktu, że tak się rzeczy od zawsze mają. I Pan Bóg "istnieje poza czasem" i także my istniejemy poza czasem. I wiemy dziś, że czas jest jedynie złudzeniem. Tak jak złudzeniem jest, że coś się naprawdę dzieje. Idzie mnich buddyjski i medytuje. I stwierdza, że "góra nie jest górą, drzewo nie jest drzewem a rzeka nie jest rzeką". Ale idąc i medytując dalej stwierdza, że "góra jest górą, drzewo jest drzewem a rzeka jest rzeką". Taka magia, że choć nie ma to jest. I weź tutaj w magię nie uwierz człowieku. Może jeszcze taki kawał. Pojechała pielgrzymka do miejsc w których Chrystus kiedyś przebywał. I napotkali atrakcję turystyczną oferującą przejażdżkę po jeziorze galilejskim. Ale gdy usłyszeli cenę, to jeden z pielgrzymów się pyta "czemu tak drogo?". Przewodnik odpowiada, że "tutaj jest miejsce wyjątkowe bo tutaj Chrystus chodził po wodzie, no to i cena musi być wyjątkowa. Na to pielgrzym odpowiada - "wcale się nie dziwię, że Chrystus pieszo wolał chodzić po wodzie skoro łódka taka droga".

 28. np. pioterko
  np. pioterko
  4 lat temu

  Badanie wszechświata stwarza wszechświat... Małpy i mrówki tez badają wszechświat. Ciekawe, jaka jest rzeczywista wypadkowa tego "stwarzania przez badanie"? Szczęślwie, Bóg nie stwarza wszechświata tylko go wymyślił, powołał do życia i kontempluje...

 29. Xenomorph Eight
  Xenomorph Eight
  2 lat temu

  "Stworzenie" - jak mówi ks. M. Heller - "jest relacją między stworzeniem i stwórcą" to "nieustanna zależność w istnieniu, w stawaniu się stworzenia od stwórcy"... A wiemy to z ... dupy. Logicznym dowodem na to jest to, że tak ktoś napisał. Np. w jakimiś katechizmie. Albo powiedział i był teologiem co dowodzi prawdziwości. "Idea teologiczna nie jest związana granicami" jak mówi Heller w wykładzie, w takim samym dokładnie sensie w jakim granicami nie jest związane bajkopisarstwo, baśnio-twórstwo i fantastyka naukowa.

 30. Alex Rener
  Alex Rener
  Rok temu

  Zgadza się. Szczęśliwy zbieg okoliczności stwarzający od zera to kompletne bzdury. Tak jak mówisz Day Walkerze. Ja niżej podpisany: Nieprzypadkowy, zaplanowany Tomek

 31. Zet Kwadrat
  Zet Kwadrat
  Rok temu

  żeby cokokwiek istniało muszą być dwie osobliwości i różnica między nimi

  1. Andrzej Galiński
   Andrzej Galiński
   9 miesięcy temu

   To co twierdzisz ma sens dlatego zgadzam się z tobą.

 32. Pan Cogito
  Pan Cogito
  Rok temu

  Zakład Pascala jest też ważny przyjmując że jest wiele (N) religii. Szansa na wygraną jest 1/N, podczas gdy dla człowieka odrzucającego Boga równa jest 0

  1. Day Walker
   Day Walker
   5 miesięcy temu

   Zakład Pascala jest błędny i oparty na dwóch nieprawdziwych hipotezach.

 33. budziszynek
  budziszynek
  Rok temu

  ten schemat inflacyjny wydaje mi się mocno naciągany Mamy dowody na wybuch ale przecież temperatura nie bierze się z niczego ! To że była zupa materi nic nie wyjaśnia ,Horyzont zdarzeń też nie wyjaśnia temperatury obecnego wrzechświata ,Na krańcach wrzechświata mamy bardzo podobną temperaturę a prędkość światła jest skończona . To można tłumaczyć efektem splątania ale są kolejne niejasności .

 34. Józef Staszkiewicz
  Józef Staszkiewicz
  28 dni temu

  Błąd rozumowania ludzi polega na tym, że szukają Stwórcy poza wszechświatem. Tymczasem wszechświat jest Stwórcą a Stwórca wszechświatem. Poza wszechświatem niczego po prostu nie ma. A "niebo" możemy podziwiać ponad własnymi głowami. Dość mam już ględzenia, że wszechświat jest gdzie indziej a Stwórca gdzie indziej. Dość mam już także słuchania o nad naturalnych i nad przyrodzonych siłach. Wszystkie są bowiem naturalne. I tak samo jest z Niebem. Niebo jest tutaj a nie gdzieś. Bo gdzie jest niebo? Jakieś nad niebo? "wszechświat z nicości"? Raczej z wieczności. Nicości nie ma a wieczność jest. I jest tylko wieczność, skoro ani przestrzeń ani czas tak naprawdę nie istnieją? Czas oraz przestrzeń są jak wykreowana myśl. My niczego tak naprawdę nie widzimy. Do naszej jaźni docierają jedynie informacje, że coś jest. Że jest czas, że jest przestrzeń, że jest energia i że Heller właśnie wykład prowadzi. W Biblii czytam, że "Bóg to miłość". Zatem nie ma żadnego Boga a tylko Miłość tak naprawdę istnieje. A nazywanie Miłości Bogiem jest owej Miłości profanacją. A powołany do istnienia Bóg - na dodatek inny niż cały panteon Bogów - jest jedynie informatykiem. Czymś w rodzaju informatyka.

 35. np. pioterko
  np. pioterko
  4 lat temu

  Czy na prawdę kula jest piękniejsza od... jajka? Kepler "zamienił" okręgi na elipsy, to czemu wszechświat obowiazkowo ma być kulisty?

  1. aleksander morąg
   aleksander morąg
   2 lat temu

   Racja. A taki na przykład Układ Słoneczny jest płaski (ekliptyka)... albo pierścienie Saturna. ;)

 36. henryk domagala
  henryk domagala
  7 lat temu

  Ulepmy z gliny garnki....dajmy im tchnienie życia i inteligencje oraz wolną wolę...co uczynią ....zaczną dociekać skąd się wzięli ..itd...itp..itd...itp a na końcu jest początek

 37. Kat G
  Kat G
  2 lat temu

  W zakładzie Pascala obstawiam opcję, że bóg jest bogiem zazdrosnym i bierze do nieba tylko tych, którzy nie czcili innych bogów niż on sam. W tym wypadku bardziej opłaca się zostać ateistą, bo będąc bożnikiem zawsze można trafić na tego nieprawdziwego.

  1. Day Walker
   Day Walker
   2 lat temu

   Bez względu na to jakbyśmy nie rozpatrzyli zakładu Pascala - jest to tylko naiwny szantaż psychologiczny.

 38. Krzysztof lunarmen
  Krzysztof lunarmen
  2 lat temu

  na razie dziękuję youtube ze mogę coś powiedzieć

 39. aaa vvv
  aaa vvv
  2 lat temu

  Acha, czyli chodziło o kompozycję artystyczną.

 40. edward lewandowski
  edward lewandowski
  2 lat temu

  Okey🙂🤚💞📯pozdrawiam🤚📯

 41. Waldemar Koszlaga
  Waldemar Koszlaga
  3 lat temu

  Ciekawe "kazanie".

 42. Józef Staszkiewicz
  Józef Staszkiewicz
  28 dni temu

  Może garść filozofii dotyczącej pytania "Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?" Otóż istnienie i nicość wzajemnie się wykluczają. Jak zatem ktoś może twierdzić, że wszechświat powstał z nicości? Bo z wieczności ... i owszem. Bo wieczność już nie jest nicością. I jest tylko wieczność, skoro aby ją pojąć należy zapomnieć o zegarku na ręku i o linijce w kieszeni. Gdzie jest Stwórca? Stwórca zamienił się w nas, bo to my stwarzamy to co "widzimy" jak to słusznie sugeruje Heller. Stwórca jest nami a my nim. Nadal jest wieczność, a my mamy jedynie złudzenie czegoś, podobnie jak w wygenerowanym komputerowo świecie wirtualnym. I jest odpowiedź na pytanie "Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?" Po prostu fizycznie niczego tak naprawdę nie ma. I przestańmy zadawać głupie pytania czy coś istnieje, skoro tak naprawdę .... nic nie istnieje. Czego nie wykreujesz, tego nie doświadczysz a tym bardziej nie zobaczysz. Zwrot "nic nie istnieje" zawiera w sobie dwie odpowiedzi. I proszę je sobie wyłuskać, bo to trudne nie jest. Niezwykle ciekawy jest ten zwrot. Sam jestem nim zaskoczony. Mile zaskoczony : ) Już widzę, jak kreacjoniści biją brawo. Ale biją je tylko z lekka. Może jeszcze takie pytanie - wyobraźnia istnieje czy nie istnieje? Jedno co zauważam to to, że niektórzy wyobraźnię mają, a innym ona nie dopisuje : ). I to jest nawet logiczne, że wszystko jedynie sobie wyobrażamy. Bo jak może powstać coś z niczego? Jak widać ... może, ponieważ niczego tak naprawdę nie ma. "Niczego tak naprawdę nie ma" - znowu podwójne znaczenie. Bez poczucia humoru, można wśród tak zwanych ludzi zwariować. Ktoś pytał się "Czy Bóg ma poczucie humoru?" Jak ojciec ma poczucie humoru, to i jego syn będzie go miał. Przeszłości niem i przyszłości też nie będzie, jeśli jej sobie nie wykreujesz. Także wyobrażenie o przeszłości jak go nie wykreujesz to żadnej przeszłości nie będzie. Wszystko zatem jest genialnie wymyślonym złudzeniem. Zatem nie warto pozbywać się złudzeń.

 43. Antoni Zapała
  Antoni Zapała
  2 lat temu

  Wychodzi na to ,że Pan Bóg też zaczynał od zera

  1. Day Walker
   Day Walker
   2 lat temu

   @StiwiŁonder zParasolem Ludzie pierwotni w epoce kamienia łupanego.

  2. StiwiŁonder zParasolem
   StiwiŁonder zParasolem
   2 lat temu

   @Day Walker Kto konkretnie wymyślił Boga?

  3. Day Walker
   Day Walker
   2 lat temu

   To tak jak człowiek - wymyślając Boga.

 44. Krzysztof lunarmen
  Krzysztof lunarmen
  2 lat temu

  dobrze byłoby wiedzieć jak powstał wszechswiat i dokąd zmierza razem z nami . z całą pewnością kiedyś nie było nic a teraz jest wszystko to odpowiedz też musi być i napewno jest

  1. Alex_ Rener
   Alex_ Rener
   2 lat temu

   @Day Walker Dokładnie. Dlatego wiara w Boga jest dobrym placebo dla spokoju umysłu ludzkiego, czego nie może pojąć Śswiadomie umysł. Bóg działa jak maskotka.

  2. Day Walker
   Day Walker
   2 lat temu

   Być może poznanie istoty istnienia wszechświata - to jedna z tych rzeczy, których nigdy nie zrozumiemy...

 45. Leszek Gołuński
  Leszek Gołuński
  2 lat temu

  Długo Ciebie słuchałem ale wiem że dzięki Tobie można stracić wiarę??? Zastanów się czym jest wiara... Nie rozumiesz nawet wolnej woli

  1. Day Walker
   Day Walker
   2 lat temu

   Wiara = Niewiedza

 46. Antoni Zapała
  Antoni Zapała
  2 lat temu

  Jakie znaczenie ma,czy Bóg istnieje, czy nie istnieje

  1. Day Walker
   Day Walker
   2 lat temu

   Praktycznie żadne.

 47. Paweł Górka
  Paweł Górka
  2 lat temu

  Wszechswiat się zajebiście sam wyjaśnia, 90% ciemnej energi i 70% ciemnej materi ale wszystko jest perfekcyjnie wyjaśnione

  1. bazakbal100
   bazakbal100
   2 lat temu

   "wszystko jest perfekcyjnie wyjaśnione…", ha, ha, ha.....

 48. przemaser2
  przemaser2
  2 lat temu

  dla kreacjonistow moze powstac cos z niczego - i odwoluja sie do Boga. to jest racjonalne podejscie. podczas gdy ewolucjonisci mowia ze moze powstac cos z niczego - to naiwne myslenie

  1. Day Walker
   Day Walker
   2 lat temu

   Absurdy kreacjonistów nie mają granic. A poza tym... - Powstanie życia z samo organizującej się materii organicznej jest fascynującą i o wiele bardziej prawdopodobną hipotezą. Życie w takim ujęciu jest czymś wyjątkowym. Powstaje wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Świadczy o niepowtarzalności. - Natomiast stworzenie życia w ujęciu kreacjonistycznym to zwykły banał. Nie ma w tym nic wyjątkowego ani oryginalnego. "Stworzenie przez kogoś" to przeciętność, wtórność i trywializm.

 49. Józef Staszkiewicz
  Józef Staszkiewicz
  28 dni temu

  Dlaczego Bóg nam dał wolną wolę? Ano dlatego, że Bóg zła nie czyni. Zwalił to po prostu .... na nas spryciarz jeden. ..... To żart oczywiście i na dodatek z Boga. Ale nic się nie dzieje, bo nadal siedzę i to piszę. Grom z jasnego nieba na mnie nie spadł. Zatem Bóg jest jednak tolerancyjny. Zaryzykowałem i wystawiłem Boga na próbę. Nawet Biblia mnie broni bo czytam co do "Królestwa bożego", że "Pojawiają się gwałtownicy i porywają je". I ja wolę je "porwać" zamiast na nie czekać, bo mogę się ..... nie doczekać : ). I są nawet takie kultury w których jak nie porwiesz sobie kobiety aby ją pojąć za żonę to nie będziesz żony miał. Skoro Chrystus ma "powrócić w obłokach", to właśnie dlatego w nich bujam aby tego ważnego dla mnie zdarzenia nie przegapić. Ale pójdę o krok dalej i wykreuję sam dla siebie "ponowne przyjście Pana". No może nie tylko dla siebie? Ale przecież nikt mi i tak nie uwierzy. Ale nieprzypadkowo jest napisane, że "każdemu według jego wiary". Sorki ludzie! Śmieję się teraz sam z siebie. Nie wiem co mnie napadło? Jakiś Duch na mnie zstąpił czy co?

 50. Dugie Joness
  Dugie Joness
  4 lat temu

  Ekologiści, bardzo ważne pojecie, prawidłowo definiujące pewien ruch społeczny w ramach którego cwaniaki mogą podłączyć się do publicznych pieniędzy i wymuszać darowizny w zamian za zaniechanie utrudniania innym życia. Tym się różni od ekologów że najczęściej nie ma podbudowy naukowej.

 51. sygmund Klimczak
  sygmund Klimczak
  6 lat temu

  Ciekawa wypowiedz na temat czy jest Bog czy go nie man odpowiedzial minister obrony canady Paul Hellyer Citizren hearing wg tlumaczenia EF albo w originale.Dotychczas nikt tego tak nie rozroznial...poleca jako przedluzenie tego pytania o dusze i swiadomosc..Biolog

 52. henryk domagala
  henryk domagala
  7 lat temu

  Kwantowe początki wszechświata...zaprzeczenie samo w sobie skoro nie było nic to skąd założenie że było przejcie z czegoś w coś.....WOLNA AMERYKANKA...

  1. Marek Mamre
   Marek Mamre
   4 lat temu

   henryk domagala - proszę sięgnąć po naukowe opracowania. Ja to miałem w liceum.

  2. henryk domagala
   henryk domagala
   6 lat temu

   Jeżeli masa to nie materia......czyli masa to duch.....ABSURD.....@Marek Rudnicki

  3. Marek Rudnicki
   Marek Rudnicki
   6 lat temu

   +Natalia Koss To jest nieprawda, wynik ignorancji. Cząstka Higgsa daje masę, ale nie materię. Masa to nie materia, masa to liczba m , gdzie E=mc2. Matter is not a mass. Ks. prof. Heller o tym mówił.

  4. Tob Ch
   Tob Ch
   7 lat temu

   @Natalia Koss Fazę Maniek przyniósł w wiadrze z elektrowni.

  5. Cy-nick
   Cy-nick
   7 lat temu

   @Natalia Koss ... a energię masz z domu?

 53. Bolesław Wiśnicki
  Bolesław Wiśnicki
  2 miesięcy temu

  Biblia uczy, że wszystkie stworzenia mają duszę.

  1. Antoni Zapała
   Antoni Zapała
   Miesiąc temu

   Za II RP babcia miała żelazko z duszą

 54. Panmanato
  Panmanato
  Rok temu

  Mam wątpliwości, czy ks.Heller moze być promowany przez Copernicus Center jako ekspert w sprawie historii wszechświata z uwagi na jego religijny światopogląd i jego zasługi w sprawę łączenia nauki i wiary (nagrodą Tempeltona). Czy równie bezstronnie potraktowalibyśmy jako eksperta od żywienia lobbysty przemysłu mięsnego?

 55. senex 77
  senex 77
  4 lat temu

  Modernizm w czystej postaci.

  1. senex 77
   senex 77
   4 lat temu

   Trzeba by zapytać św. Piusa X.

 56. Rafal Zemanek
  Rafal Zemanek
  2 lat temu

  Parytety wam się popindoliły. Nauka jest mniej stabilna od Religi. Myślicie że coś wieta, a błądzita w mroku.

  1. Rafal Zemanek
   Rafal Zemanek
   2 lat temu

   No właśnie, a nauka wyjasnia wszystko na siłę że nic nie pasuje, lub pasuje ale tylko debilom.

  2. Day Walker
   Day Walker
   2 lat temu

   Tak, tylko że religia niczego nie wyjaśnia. Nigdy niczego nie wyjaśniła.

 57. Wielki Mag
  Wielki Mag
  2 lat temu

  Wszelkie tego rodzaju wykłady mają już w założeniu nabrać słuchacza. Oszukać go zestawiając interpretowany w bardzo plastyczny sposób zbiór mitów wybiórczo zebranych w tzw świętych księgach na przeciw teoriom naukowym. Ten wykład także wciąga słuchacza w takie dywagacje sprytnie zakładając że księgi opisują początek wszechświata podczas gdy tak nie jest. Mity zawarte w testamentach opisują stworzenie w punktu widzenia człowieka na planecie ziemi a nie człowieka we wszechświecie jak próbuje to wyjaśnić nauka. Biblijna księga stworzenia wyjaśniała prymitywnym ludom jak powstał ich świat czyli ziemia. Zestawienie tego z teoretycznymi próbami naukowych odpowiedzi jak powstał wszechświat jest dużym nadużyciem. Mit stworzenia opisany w testamencie został dawno obalony przez naukę gdyż nauka całkowicie wyjaśnia jak powstała planeta Ziemia. Ten wykład to świetny przykład jak cwana plastyczność interpretacji biblijnych mitów (które ponoć są słowem bożym i nie powinny być interpretowane) stała się narzędziem kościoła do wygodnego relokowania tych bajek z kościołów na uniwersytety. Biblia w żaden racjonalny sposób nie wytrzymuje konfrontacji z nauką i stąd przenoszenie jej mądrości coraz dalej w kosmos na coraz dalsze granice poznania.

 58. stanislaw pluta
  stanislaw pluta
  2 lat temu

  Normalnie prorok żydowski.

 59. Marius
  Marius
  2 lat temu

  Arianie to tez chrzescijanie, nie Boecjusz, tylko Aecjusz.

  1. Marius
   Marius
   2 lat temu

   @praetes Dokladnie, niestety o Boecjuszu jest mowine tak jakby byl Aecjuszem. Stad moj komentarz.

  2. praetes
   praetes
   2 lat temu

   Boecjusz i Aecjusz to dwie różne osoby.

 60. xjack
  xjack
  2 miesięcy temu

  Typ z jaka pogarda odnosi sie do prac Hawkinga, zalosne.

 61. Xenomorph Eight
  Xenomorph Eight
  3 lat temu

  Z tego wykładu wynika, że metoda teologiczna polega na... wymyślaniu wyjaśnień. Polega na tym np., że ktoś, kiedyś, jakiś filozof czy teolog coś powiedział/ napisał, a nam to pasuje do światopoglądu, to tak przyjmujemy. Dlaczego? Bo tak. Religijne myślenie w pełnej krasie, w wydaniu wyrafinowanego teologa, księdza i profesora zarazem.

 62. Allaah Largest
  Allaah Largest
  5 lat temu

  Ks prof mówi inaczej niż jest w Biblli , wiec gdzie leży PRAWDA

  1. Eljot79
   Eljot79
   10 miesięcy temu

   @777 One napisałeś tak długi komentarz, a nawet nie zrozumiałeś co napisałem. ja mówię że nie potrzebuję dowodów na cuda Jezusa. jestem praktykującym chrześcijaninem. jakbyś czytał uważnie tobyś zobaczył że napisałem NIE MA DOWODÓW, ŻE NIE CZYNIŁ CUDÓW, a nie "nie ma dowodów, ze czynił cuda".

  2. Eljot79
   Eljot79
   2 lat temu

   @Czerwony Motyl Ale głupoty gadasz. Cuda Jezusa przeczą prawom fizyki ale nie ma dowodów że tak nie było. Nie ma nagrań z monitoringu że Jezus nie chodzi po wodzie. A są dowody że świat ma więcej niż 6 dni

  3. Czerwony Motyl
   Czerwony Motyl
   2 lat temu

   @Eljot79 "nie ma dowodów że nie chodził po wodzie" jest to niemożliwe zgodnie z prawami fizyki. Ergo, nie ma ani jednego sensownego argumentu za tym by wierzyć w cuda Jezusa, a odrzucać cud stworzenia

  4. Day Walker
   Day Walker
   2 lat temu

   @patermtube "Biblia nie mówi jak działa świat, ale kto go stworzył i po co..." - Biblia stawia jedynie nienaukowe, filozoficzne tezy w postaci metaforycznej. Nie daje żadnych, naukowych wyjaśnień na temat istoty istnienia uniwersum.

  5. Kauelte
   Kauelte
   2 lat temu

   Wg biblii najpierw była ziemia a dopiero potem słońce. Obudźcie się, już sam ten fakt mówi o tym że to bajki dla dzieci :)

 63. tris72
  tris72
  2 lat temu

  ile pary i wysilku idzie na to, zeby te religie jakos tak powyginac, zeby miala choc pozory sensu. wow.

  1. JAN KOSTYSZAK
   JAN KOSTYSZAK
   2 lat temu

   A konkretnie ?

 64. Chris Gray
  Chris Gray
  2 lat temu

  *Ajj - wajj ! Teoria Darwina tez była znana , a okazała się zwykłą bzdurą. Gówno wiedzieliście i dalej gówno wiecie.*

  1. Day Walker
   Day Walker
   Rok temu

   @Damian Żygielewicz Ewolucja biologiczna jest faktem, udowodnionym procesem, który odbył się i trwa nadal. Jeśli twierdzisz inaczej, podaj dowód naukowy podważający fakt ewolucji biologicznej. Będziesz pierwszy.

  2. Krzysiek Kozioł
   Krzysiek Kozioł
   2 lat temu

   @Day Walker skoro taki Damian czy Rafał, mając przed sobą tysiące dowodów, książek, opracowań, dzisiejszą genetykę, która już dawno i niepowtarzanie udowodniła, że ewolucja miała miejsca i dalej jej nie rozumieją, to myślę, że w paru słowach im tego też nie wyjaśnisz, do tego trzeba mieć co najmniej średnie IQ, żeby to zrozumieć.

  3. Day Walker
   Day Walker
   2 lat temu

   @Damian Żygielewicz Udowodnij zatem swoją rację...

  4. Damian Żygielewicz
   Damian Żygielewicz
   2 lat temu

   @Day Walker Bardzo szkoda, ale nie masz racji.

 65. wertuqq
  wertuqq
  2 lat temu

  Sam początek - 2:20 - "Najmniejsza linia oporu". Dziękuję. Nie mam więcej pytań.

  1. Kauelte
   Kauelte
   2 lat temu

   Wiele wspaniałych rzeczy może Cię w życiu ominąć przez takie podejście :) Nie mówię akurat o tym wykładzie ale ogółem - współczuję.

 66. peredryk gamoń
  peredryk gamoń
  6 lat temu

  Ateiści mają problem z Zakładem Pascala, serio? Myślenie życzeniowe level 10.

  1. peredryk gamoń
   peredryk gamoń
   4 miesięcy temu

   @Mikołaj Grand. Spróbuj jeszcze raz, bo na razie nic składnego oprócz prymitywnych obelg Ci nie wyszło.

  2. Mikołaj Grand.
   Mikołaj Grand.
   4 miesięcy temu

   Skoro większość debili wybrała niewiarę, nawet irracjonalnie do naszego punktu spostrzeżenia, poprawnym jest WIERZYĆ I ŻYĆ W BOGU!!!

  3. GodIsAMyth 69
   GodIsAMyth 69
   Rok temu

   @Kauelte Zakład Pascala jest błędny i postawiany na bazie dwóch kłamstw.

  4. peredryk gamoń
   peredryk gamoń
   Rok temu

   @kay48 Zakład Pascala jest oparty na niczym nie uzasadnionym zawężeniu możliwych scenariuszy do alternatywy "Bóg istnieje i nagradza za wiarę życiem wiecznym" - "Bóg nie istnieje i nie istnieje życie wieczne".

 67. Mopem Czesany
  Mopem Czesany
  3 lat temu

  Misiek jest nie do słuchania. Tak skaszanić taki ciekawy temat....

 68. Slawomir Adamiec
  Slawomir Adamiec
  2 lat temu

  Szarlatan

 69. blacklykos
  blacklykos
  2 lat temu

  Współczuję redaktorom z Copernicus Center że musieli wysłuchać takich pseudo naukowych wywodów

 70. Grzegorz Chryplewicz
  Grzegorz Chryplewicz
  2 lat temu

  Hahaha inkwizycja już nie może to wyślę Pana który mówi.. Nie będę tłumaczył szczegółów... Wierzyć kurwa

 71. edward lewandowski
  edward lewandowski
  2 lat temu

  Heller🤔okey⚠️✋

 72. Leszek Gołuński
  Leszek Gołuński
  2 lat temu

  Ten Ksiądz jest marnym Księdzem może być księgowym budżetu On gada o Bogu jak o przyczynie boleści

 73. THE MANGLER polish death metal
  THE MANGLER polish death metal
  3 lat temu

  Carl jaki i steven odrzucali istnienie pana bozi ksiądz nie powinien się nimi posiłkować jako reprezentant stwórcy totalitarnego

 74. Michał Piech
  Michał Piech
  2 lat temu

  XD

 75. Fan targu_pchlego
  Fan targu_pchlego
  2 lat temu

  Idę spać

 76. Danuta Olszewska
  Danuta Olszewska
  6 lat temu

  BARDZO POLECAM WSZYSTKIM. NIEZWYKLE INTERESUJĄCY I CIEKAWY WYKŁAD !!!!

  1. Radziecki Bolszewik
   Radziecki Bolszewik
   4 lat temu

   Danuta Olszewsk

 77. Kritikus Obiectivus
  Kritikus Obiectivus
  4 lat temu

  Jak mozna pierdolic takie herezje naukowe...!!! Te pacany nic, nic niewiedza i zaden nie powiedzial nic madrego....!!!

  1. Kreograf
   Kreograf
   2 lat temu

   Nie kompromituj się

  2. Tomek Kruk
   Tomek Kruk
   3 lat temu

   @Marek Mamre To jest reakcja głupca, który jak czegoś nie rozumie, to zamiast najpierw starać się poznać, najlepiej by zniszczył.

  3. Marek Mamre
   Marek Mamre
   4 lat temu

   pierwszy raz się zetknąłeś z nauką?

 78. Jan Kowal
  Jan Kowal
  2 lat temu

  49:00 Skąd ten upierdliwy pierwiastek męski? Jaki "Pan Bóg"?? Przecież świat, czyli planetę Ziemię urodziła Pani Bogini. ;-) Co za kretyn wymyślił, że jakiś JHWH urodził/stworzył cokolwiek?? Chyba że z kumplem Baalem w zakamarkach świątynnych. O Wszechświecie nie wspomnę. Z tego wszystkiego najbardziej wiarygodną jest opowieść o Harry Potterze. Pozdrawiam.

 79. Lena M
  Lena M
  6 lat temu

  Panie bardzo mądry fizyku, katecheto, filozie. Weź pan, jego mać, wytłumacz mnie, co to jest "najmniejsza linia oporu", o której tak ciekawie mówisz na samym początku. Powiem tak, pierdoły i brednie od początku do końca. To co gadasz to zwykłe bajdy. Zbudowałeś ty coś kiedyś? Coś odkryłeś? To o czym gadasz? W co ty w ogóle wierzysz? No w co?

  1. Piotr K-n
   Piotr K-n
   5 lat temu

   Pani Leno M, prosimy pochwalić się swoimi odkryciami (naukowymi).

  2. pietaszek92
   pietaszek92
   6 lat temu

   +Lenaa M Jakie błędy znalazłaś w powyższym materiale ? Pozdrawiam :) Czy czepiasz się tylko i wyłącznie tego, że jest księdzem ?

 80. aleksander morąg
  aleksander morąg
  2 lat temu

  Hawking to bajkopisarz...

  1. Kreograf
   Kreograf
   2 lat temu

   O kur... lololololoololololol

  2. Day Walker
   Day Walker
   2 lat temu

   @aleksander morąg Tak. To tylko przypowieści historyczne i opis obyczajów ówczesnych społeczeństw. Jednak księga rodzaju, koncept magicznego Boga stworzyciela, zmartwychwstania, objawienia - to zwykle bzdury, metafory, fantastyka. Które z nauką, prawdą i rzeczywistością, nigdy nie miały i nie będą mieć nic wspólnego. A ludzkość lubi taką prostą fantastykę i legendy. Dlatego mity biblijne zawsze będą aktualne. Nauka i prawda jest jednak bardziej wymagająca.

  3. aleksander morąg
   aleksander morąg
   2 lat temu

   @Day Walker Biblia jest aktualna po 3000 lat, bajki Hawkinga nie przetrwają nawet 100. Ale ja nie piszę z pozycji kreacjonisty. Po prostu bawią mnie manowce na które zbacza tak często nauka.

  4. Day Walker
   Day Walker
   2 lat temu

   Tacy jak on pisali biblię...