Czy Ziemia i planety Układu Słonecznego są czymś wyjątkowym we Wszechświecie? A może istnieją inne planety? Inne światy, które krążą wokół odległych gwiazd? Te pytania zadawano od dawna. Naukowcy sądzili, że planety pozasłoneczne istnieją i z zapałem ich poszukiwali.
Ich przypuszczenia potwierdził prof. Aleksander Wolszczan, odkrywając pierwsze egzoplanety. To był prawdziwy przełom i początek intensywnego rozwoju badań. W ciągu ostatnich trzydziestu lat odkryto ich ponad 4000! Nowe możliwości zyskała astrobiologia - interdyscyplinarna nauka, poszukująca życia poza Ziemią.
Prof. Aleksander Wolszczan przypomni historię poszukiwań planet poza Układem Słonecznym. Opowie o swoim zaskakującym odkryciu i podsumuje aktualny stan badań nad planetami pozasłonecznymi.
ALEKSANDER WOLSZCZAN
Zainteresowania badawcze profesora Aleksandra Wolszczana koncentrują się na planetach krążących wokół gwiazd innych niż Słońce. W 1992 r. dokonał przełomowego odkrycia
pierwszych trzech takich planet. Zajmował się także relatywistyczną grawitacją, pulsarami, brązowymi karłami i fizyką ośrodka międzygwiazdowego. Doktorat z fizyki uzyskał w 1975 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracował w instytucie Maxa Plancka w Bonn (Niemcy), Narodowym Centrum Astronomii i Jonosfery w Arecibo (Puerto Rico) oraz na Uniwersytecie Princeton (USA). Obecnie jest profesorem astronomii i astrofizyki na Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii (USA).
______________
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.
Panie profesorze dziękuję za wspaniały wykład ! Jest pan dla mnie Kopernikiem naszych czasów i uważam że to panu należała się Nagroda Nobla za to odkrycie.
Dziękuję 😊 Świetna inicjatywa-oby było takich więcej 😊
Dziękuję bardzo za ten wykład, poprowadzony tak , by każdy odbiorca zrozumiał o czym mowa. Moja wiedza poszerzyła się znacznie.
Bardzo interesujący wykład. Dziękuję i życzę dalszych sukcesów.
Dziękuję za ten wykład, Panie profesorze :) Takie właśnie materiały powodują, że moje zainteresowanie astronomią kiełkuje jeszcze bardziej.
Drogi Profesorze, wysluchalam wykladu z zaciekawieniem....serdecznie pozdrawiam
Jako amator uważam, ze nie ma obcej cywilizacji. Oczywiście zależy co kto uwaza za obca cywilizacje bo moga to być bakterie . Mam nadzieje, ze obcy to nie są tacy sami jak przedstawiano w filmach
Podziękowania. Doskonała inicjatywa.
Polski geniusz astro - fizyki, oszukany przez szwedów jak i potwierdzony już wcześniej fakt niesprawiedliwego przyznawania nagrody Nobla, jak i o wielu kontrowersjach z tego tytułu.
🌍🕊️📯🌷✋Szokująco skomplikowane i fascynujące🤔😯
Panie Profesorze, Dziękuję Panu za Pańską pracę i umiejętność przekazania swojej wiedzy i pasji. Ogromny szacunek...
Ze słów pana profesora wyłuskałem fantastyczne i nieprawdopodobnie ważne dla ludzkości przesłanie - "DBAJMY O I KOCHAJMY NASZĄ PLANETĘ BO INNEJ MIEĆ NIE BĘDZIEMY"
Ja jakoś nigdy, ale to nigdy, jak długo żyję, nie miałem wątpliwości, że poza naszym układem słonecznym istnieją inne, okrążające własną gwiazdę planety. Zawsze miałem przekonanie, że skoro wokół naszego słońca krążą planety a wokół nich księżyce, to siłą rzeczy to zjawisko musi być jakąś "normą" w całym wszechświecie, który to w tylko znanej nam jego części zawiera w sobie miliardy galaktyk z których każda zawiera kolejne miliardy słońc. Wychodziłem z założenia, że skoro jest ich tak wiele i skoro wokół naszego słońca krążą powstałe z jego materii planety, to także wokół jeżeli nawet nie wszystkich, to bardzo ale to bardzo wielu obcych słoń naszej a także innych galaktyk krążą planety , tak gazowe jak i skaliste. Inne moje założenie jest takie, że we wszechświecie istnieje ogromna ilość planet skalistych przypominających wielkością jak i położeniem względem własnej gwiazdy Ziemię. Ostanie moje założenie jest takie, że w całym przeolbrzymim wszechświecie istnieje ZYCIE ( jako takie) poza naszą Ziemią i naszym układem słonecznym. Pytanie tylko kiedy i czy w ogóle osiągniemy tak wysoki poziom techniczny, który życie to pozwoli nam odkryć. P.S. O bezpośrednich kontaktach ( np. dialogu) z ew. "obcymi" możemy jednak zapomnieć, a to z uwagi na odległości mierzone w tysiącach, milionach a nawet miliardach lat świetlnych.
Ten Pan jako pierwszy wykrył planety poza układem słonecznym oraz metodę ich szukania, a nie dostał Nobla za to tylko jego współpracownik. O odkryciu czytałem w wyborczej około 95, 96 roku 20 wieku, aż smutne to, że nie było to N głównej stronie. Kopernik naszych czasów, mało kto o nim wie i co zrobił.
Można byłoby pomyśleć o nadawaniu w 4k. Telewizory 4k już taniutkie :)
Taki wykład powinien trwać co najmniej dwie godziny. Nie rozumiem gdzie tych profesorów tak goni czas?
🧿 English subtitles would be much appreciated ❤️
2:13 Wstęp 5:15 Początek
A już myślałem po minucie, że plik uszkodzony ;)
🌍🕊️📯🌷✋
Ale po co się ośmieszacie namordnikami?🙂🙂🙂
.