Powódź '97

ciekawehistorie
66 000 wyświetleń 2,1M

Wsparcie kanału:
patronite.pl/Ciekawehistorie
Kamera: Roman Maximov
Animacje: Adam Gajewski
Reportaż Radosława Dimitrowa o powodzi w Opolu: www.youtube.com/watch?v=qbymN...
Oprócz urywków programów informacyjnych, nagrań własnych - filmowych i telefonicznych w filmie wykorzystałem fragmenty następujących materiałów:
"Widziałam" - reportaż Marii Wiernikowskiej
"Powódź wszystkich Polaków" - reportaż radiowy Janiny Jankowskiej
Materiały prywatnej telewizji City-Sat Gordzielik, wśród nich fragmenty wywiadu z krótkofalowcami. Tutaj pełna wersja materiału: www.youtube.com/watch?v=wp0ob...
Materiał Radia Opole - www.youtube.com/watch?v=LlrG8...
Relacja z powodzi dolnośląskiej telewizji TEDE: www.youtube.com/watch?v=ixk9o...
Materiały z kanału RETRO TVP: plpost.info
Polecam kanały z materiałami zgrywanymi z TV, z których również korzystałem i gdzie znajdziecie sporo rzeczy z tv z lat 90:
Dawno Temu w TV plpost.info/wiki/XYl...
VHS PAL SECAM plpost.info
TerminatorPL plpost.info/wiki/cZh...

Komentarze: 5 498

 1. ciekawehistorie
  ciekawehistorie

  Zapomniałem dodać jedną informację w materiale. Chcąc by materiał nie brzmiał jednostronnie przed i w trakcje jego realizacji poprosiliśmy (mailowo i smsowo) o wypowiedź następujące osoby: Aleksander Kwaśniewski (ówczesny prezydent), Włodzimierz Cimoszewicz (ówczesny premier), Leszek Miller (ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji). Żadna z tych osób nie zdecydowała się na udzielenie wypowiedzi w tym temacie.

 2. Piotrek Grzesiak
  Piotrek Grzesiak

  "Kilka określeń, w których autorzy wskazywali na dobrą znajomość jego matki" - kunszt! Jak najgorsze obelgi przekazać w wersji family-friendly :)

 3. Filip Drąg
  Filip Drąg

  " Jednak tam gdzie zawiodło państwo.. nie zawiedli zwykli ludzie. " To chyba najpiękniejsze słowa w tym filmie.

 4. Bartek Sala
  Bartek Sala

  Jestem pełny podziwu dla języka jakim się tamci ludzie posługiwali. Słychać zupełnie inną kulturę słowa mówionego.

 5. regnam
  regnam

  Jestem imigrantem, nigdy o tym nie słyszałem. Dziękuję za możliwość zapoznania się z historią najnowszą Polski.

 6. wrocimytujeszcze
  wrocimytujeszcze

  Miałam wtedy 7 lat, mieszkałam we Wrocławiu. Nikt nie spodziewał się takiej skali powodzi. Zalało nas mocno, mieszkaliśmy przy wale na zaciszu. Pamiętam jak wszyscy układali worki z paskiem na wale, pamiętam ogromny huk w nocy kiedy wybiło nam szyby oknach w piwnicy. Rodzice nic nie wynieśli z piwnicy, po prostu nikt się nie spodziewał, że wody będzie ponad 2m. Pamiętam, że nie było wody, ani prądu, pływały amfibie, latały helikoptery, ale nas nie można było ewakuować, dopiero na pontonach z jedną reklamówką rzeczy. Pamiętam, że jakiś wojskowy niósł mnie później na barana do Akademika na Grunwaldzie. Nasz kot został na ogrodzie, płakałam za nim przez tydzień. Po tygodniu kiedy rodzice wrócili, znaleźli go na drzewie, żył jeszcze 8 lat po tych wydarzeniach. Pamiętam okropny smród i bałagan po tym jak woda opadła,w piwnicach pływały ryby.

 7. Alksonix
  Alksonix

  Takie arcydzieła powinny być pokazywane na lekcjach historii :)

 8. Łukasz Mazurek
  Łukasz Mazurek

  Ale wyczucie czasu, publikacja tego materiału zbiega sie z zatruciem Odry i tonami śniętych ryb. Mam nadzieje, że na ten materiał nie bedziemy musieli czekać 25 lat. Świetna praca.

 9. Shri Nocri
  Shri Nocri

  podoba mi się kultura językowa tamtych lat, język prosty, nieraz bardziej złożony, ale przede wszystkim polski

 10. kokoszkabezpiórka
  kokoszkabezpiórka

  Miałam wtedy 8 lat i nie do końca zdawałam sobie sprawę z ogromu tej tragedii, o której słyszałam tylko z TV. Płakałam podczas oglądania tego filmu, wzruszyli mnie ci ludzie, którzy pomagali z potrzeby serca, starszy pan który na pytanie dlaczego pomaga już płakał i pomagał dalej. Czy starsi państwo którzy nie opuszczą swojego dobytku, żeby móc nakarmić krowę i świnie. Jestem poruszona tym co właśnie zobaczyłam, dziękuję za możliwość zobaczenia tej tragedii z bliska, jestem jednocześnie bardzo dumna, że Polacy naprawdę potrafią się w słusznej sprawie zebrać i pomóc. I wielkie brawa dla mieszkańców miejscowości Łany.

 11. hocuspocus
  hocuspocus

  Miałem 6 lat kiedy wielka woda przyszła do mojej wsi, mój ojciec po tej tragedii nigdy nie staną na nogi,stracił wszystko, cały dorobek życia. Przestał wierzyć w Polskę ale nie w ludzi bo to obcy nam pomagali, dzięki nim w miarę normalnie zaczęliśmy odbudowę. Ja jako 6 latek Mało rozumiałem

 12. Tomek M.
  Tomek M.

  Kwestia wysadzenia wałów przed Wrocławiem to klasyczna sytuacja dylematu wagonika. Aktywnie na szkodę skazać mniejszą liczbę ludzi, czy pasywnie pozwolić na katastrofę dużego zbiorowiska ludzi. Całym sercem jestem z rolnikami, rozumem po stronie decydentów. Chyba ostatecznie zabrakło kapitału zaufania, bo żeby wymagać od ludzi tak dużych poświęceń, trzeba naprawdę mieć ich po swojej stronie.

 13. My life i pain
  My life i pain

  Król Polskiego PLpost nigdy nie zawodzi

 14. Ireland by Drone 4K video
  Ireland by Drone 4K video

  Pochodzę ze Świętokrzyskiego, miałem w tedy 21 lat i pracowałem jako akwizytor w hurtowni spożywczej. W ciągu zaledwie paru godzin uzbieraliśmy całego stara darów . Wszystkie hurtownie w mieście coś dawały, nikt nie odmówił pomocy powodzianom. Jeszcze tego samego dnia nasz star wyładowany po brzegi wyruszył w okolice Kędzierzyn Koźle. Jeśli dobrze pamiętam to dary zostały rozładowane w miejscowości Głuchołazy

 15. bateptesicus
  bateptesicus

  Miałem wtedy 5 lat. Mieszkałem na 3 piętrze w Opolskim bloku. Woda doszła do wysokości 2 piętra. Razem z mamą całą powódź spędziłem u rodzin pomagających powodzianom. Niewiele z tego okresu pamiętam, ale chciałbym podziękować wszystkim rodzinom, które pomagały. Dziękuję!

 16. Procent
  Procent

  O Panie, 1,9 mln wyświetleń w 3 tygodnie! Gratulacje, świetny materiał :)

 17. Jim Morrison
  Jim Morrison

  Mam 27 lat, popłakałem się dwa razy na tym materiale. W środku czułem bezsilność, że nie mogę wstać jechać i pomóc tym ludziom. Jestem z was dumny ! Z każdej osoby, która w tamtym momencie rzuciła wszystko i jechała pomagać !

 18. Sławomir Rokosz
  Sławomir Rokosz

  W '97 miałem 10 lat. Tata chciał pojechać na działkę, ale już wojsko nie wpuszczało na działki, bo widać było wodę. Wróciliśmy i poszliśmy na targowisko (obecnie stoi tu galeria Victor). Jak wracaliśmy to już Dokerską płynęła woda i wybijało studzienki. Pamiętam jak amfibia chciała płynąć Kozanowską w stronę ,,starego" Kozanowa, ale nurt był tak silny że spychał ją co chwile. I wyjący alarm w sklepie na pętli. Alarm wył chyba 2 dni, aż ktoś podpłynął i go fizycznie zniszczył. A potem smród tego szlamu i stosy zalanych gratów pod każdą z bram. Na Dokerskiej na środku podwórek były całe hałdy tego.

 19. Chillaut
  Chillaut

  Nie jestem osobą która często płacze, ale podczas tego materiału miałem łzy w oczach. Tragedia ludzka była przeogromna.

 20. Szaffson
  Szaffson

  Akurat czytam sobie 3 cz. Dziadów i ten cytat o Polakach że są jak lawa z wierzchu szorstcy i zimni ale wewnętrznego ognia i sto lat nie ugasi pięknie mi się skomponował z tą solidarnością i wzajemną pomocą którą tu zobaczyłem. Coś pięknego. A co do samego video to mistrzowski poziom jak zawsze, robisz chyba najlepsze filmy dokumentalne na polskim PLpost.