Starożytni Kosmici na poważnie - POP Science

Astrofaza
5 500 wyświetleń 181K

Czy możliwe jest, że w starożytności Ziemię odwiedzali przedstawiciele zaawansowanych cywilizacji pozaziemskich? Jak najbardziej. Nic nie stoi na przeszkodzie aby właśnie tak było. Jednak czy mamy niezbite dowody na takie wydarzenia? Wydaje się, że jednak nie. Starożytni kosmici i paleoastronautyka ostatnio przeżywają renesans, ale czy faktycznie dowody zebrane przez propagatorów tych teorii są wystarczające? O tym rozmawiam z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem w kolejnym POP Science
POP SCIENCE EXTRA Z WOLNYM DOSTĘPEM - plpost.info/base/wideo/L1sI9TfWmNd
ŹRÓDŁA:
Starożytne kamieniarstwo - web.archive.org/web/201503231...
Egipskie piły - www.oocities.org/unforbidden_g...
www.pbs.org/wgbh/nova/lostemp...
Nieskończony obelisk - www.pbs.org/wgbh/nova/egypt/d...
Wycinanie kamieni - www.pbs.org/wgbh/nova/lostemp...
Wąż Majów - en.wikipedia.org/wiki/Vision_...
Drzewo Majów - www.maya-archaeology.org/pre-...
Projekt 'Linie Nazca' - people.umass.edu/~proulx/Nasc...
Płaskowyże - www.scienceclarified.com/landf...
Czyszczenie sufitu świątyni - en.wikipedia.org/wiki/Dendera...
Lotos w mitologii Egiptu - www.egyptianmyths.net/lotus.htm
Nun w mitologii Egiptu - www.maat.sofiatopia.org/netjer...
Prawdopodobny sposób budowy piramid. - www.youtube.com/watch?v=lasCX...
👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️
Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na PLpost pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:
❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
🔔PATRONITE - patronite.pl/astrofaza
Więcej szczegółów na profilu w linku.
❤️ Dołącz do Wspierających na PLpost. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
✔️ rozwinięcia odcinków,
✔️ dodatkowe streamy na żywo,
✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!
🔔 plpost.info/wiki/IUYdIIl...
❤️ KOSZULKI, BLUZY, PODUSZKI, KUBKI i inne gadżety Astrofazy w AstroSzopie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału
🔔 astroszop.pl​
🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾
✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie
➡️ astrofaza.pl​
✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.
➡️ astrofazapl​​
✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!
➡️ discord.gg/Astrofaza
✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi
➡️ groups/astromisie
✔️ Centrum dowodzenia - astrofaza.pl​​
✔️ DRUGI KANAŁ ASTROFAZY - youtube.com/AstroChillout​​
⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:
➡️ youtube.com/c/astrofaza?sub_co...
DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!👽
🎥 EKIPA 🎥
- prowadzenie: Piotr Kosek i Leszek Błaszkiewicz
- zdjęcia i montaż: Kamil Ziółkowski
🎵 MUZYKA 🎵
Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!

Nauka i technika

Komentarze: 1 148

 1. Astrofaza
  Astrofaza
  10 dni temu

  Która hipoteza paleoastronautyczna jest dla Ciebie najtrudniejsza do wytłumaczenia czymś innym niż działaniem kosmitów?

  1. Zdzicha Jedziesz
   Zdzicha Jedziesz
   7 godzin temu

   @Art Kan Czytaj uważnie. Nie napisałem że ich nie ma, tylko że się z nami nie kontaktują, nie ingeruja. Jak już to obserwują. Z tymi innymi wymiarami i co mogą to daj sobie na wstrzymanie. Jeżeli potrafisz to uzasadnić matematycznie, to osobiście zgłoszę Cię do Nobla 😄. Jak to nie rozmawiamy otwarcie o obcych ? A co teraz robimy?

  2. Art Kan
   Art Kan
   13 godzin temu

   @Zdzicha Jedziesz to że ich nie widać nie znaczy że ich nie ma . Posługują się innymi wymiarami, potrafią być nie widzialni, bardzo nie lubią kiedy ich filmujemy, też nie rozmawiamy o nich otwarcie tylko i wyłącznie dla ich bezpieczeństwa i spokoju. Rozumiesz ?

  3. Jakub91GDA
   Jakub91GDA
   2 dni temu

   Nie umyłem jajec bo nie mam wody w czajniku

  4. sebastian p
   sebastian p
   2 dni temu

   @Zdzicha Jedziesz u

  5. hl1130
   hl1130
   2 dni temu

   Życie może być bardzo powszechne, wystarczy by rozwojowo maxymalnie było na naszym poziomie i już to wystarczy by nie odkryć innego życia. Odległości kosmiczne.....

 2. Arkadiusz Piwiec
  Arkadiusz Piwiec
  8 dni temu

  Obelisk o którym mówicie nie jest z piaskowca. Tak można wywnioskować z ciągu logicznego który rzuciliście. Jest z granitu. Więc, nie jest to łatwa obróbka. Skala twardości 7-8 na 10 w skali Mohsa. 10 to diament. Typowy metalowy gwóźdź to 6.5. Miedź 3.5. Mistrzowie rzeźbiarscy o których wspominacie rzeźbili w marmurze. Marmur to skala twardości 3 na 10 w skali Mohsa. Dlatego łatwo było go obrabiać metalowym dłutem. Trudno wytłumaczalne obiekty z czasów starożytnego Egiptu są tudno wytłumaczalne właśnie ze względu na elementy o wysokiej twardości. Czyli takie jak wspomniany obelisk (7-8 na 10), wazy/naczynia (6-7 na 10), sarkofagi (7-8 na 10). Wspomniana Glaeria Piramidy Hufu (7-8 na 10).

  1. Skaven
   Skaven
   2 godzin temu

   @Jacek-Jan Firma Alien-Bud z alfa centaruri, znam ich! Mi tez parapety montowali.

  2. Jacek-Jan
   Jacek-Jan
   23 godzin temu

   Rozumiem, że po dziś dzień nie obrabia się granitu bo, ma 7 w skali Mohsa a najtwardsza stal tylko 6,5? Diament, korund i topaz są zbyt drogie i twarde, żeby robić z nich narzędzia a więc sam widzisz, kosmici wyciosali mi parapety.

  3. Mariusz Mariusz
   Mariusz Mariusz
   Dzień temu

   To pokazuje jak cofamy się w rozwoju, z pięknie obrobionych wielkich kamieni do cegły z gliny, regres zamiast progresu a Ci panowie za wszelką cene usiłują podtrzymać teorie darwina

  4. Jakub91GDA
   Jakub91GDA
   2 dni temu

   Ma coś większą skalę co jest niewytłumaczalne,,,

  5. canis majoris
   canis majoris
   2 dni temu

   wazny jest tez czas obróbki piramide rzekomo budowano 20lat a tą ilośc materialu skalnego jaki wazy piramida przez 20lat wrzucanoo wywrotkami do kamieniolomu zwykłego gruzu a nie obrobionych i poukładanych kamieni

 3. lewyywel
  lewyywel
  9 dni temu

  Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nierozróżnialna od magii. Arthur C. Clarke

  1. Baba Jaga
   Baba Jaga
   3 dni temu

   @Kornel Abramczyk Wystarczy wyobrazić sobie noktowizor w czasach średniowiecza, kiedy mrok rozświetlało się ogniem. Dla nich była by to magia, technologia niewytłumaczalna dla ich wiedzy teraz przełóż to na nasze czasy. Może ludziom o naszym rozwoju technologicznym było by dużo ciężej aż tak zaimponować, co nie znaczy że było by to niemożliwe.

  2. luku
   luku
   5 dni temu

   M...........

  3. Emil Kici
   Emil Kici
   7 dni temu

   Ale komputery przecież działają na zasadzie magii.

  4. Kornel Abramczyk
   Kornel Abramczyk
   7 dni temu

   @Rzut Oka masz odpowiedź w 1:01:18

 4. De Saart
  De Saart
  8 dni temu

  1:16... no jestem już teraz przerażony, na serio. Płytkość poruszanych tematów, powierzchowność analizy.., jeden kontrargument i....już wyjaśnione!!! Brawo, a tutaj naukowcy łamią sobie głowy, łamią szyfr...HEROGLIFÓW( 😉) ALE NIE WIEDZĄ ŻE DWÓCH TAKICH Gigantów siedzi przy biurku Astrofazy i wszystko rozkminiło. No brawo.

  1. Dana M
   Dana M
   55 minut temu

   @Skaven już, ulżyło inteligentowi? :-) Dziękujemy, że poświęciłeś swój cenny czas na zabranie głosu między nami, ciemnotami, o omnibusie.

  2. Artur Kuza
   Artur Kuza
   Godzinę temu

   @Skaven tu bardziej chodzi o to, że prowadzący robią to samo co twórcy "starożytnych kosmitów" - jest inaczej niż ci mówią. Źródło kartka z drukarki. Brak źródła jako kontrargumentu.

  3. Artur Kuza
   Artur Kuza
   3 dni temu

   @Offix07 mnie razi to, że oni mówią o braku przypisów oto, a sami to samo robią "takie hełmy by często pokazywane" ale nie pokazali ani jednego zdjęcia.

  4. Offix07
   Offix07
   3 dni temu

   Dobra to jesteś w stanie wskazać gdzie kontr-analizy było za mało albo na tyle mało że można uznać "kosmitów" za niezbitych?

 5. Arteczek
  Arteczek
  8 dni temu

  Mnie w tym wszystkim zastanawia to, że gdy mówimy o starożytnym budownictwie udowadniamy jak bardzo ówczesne ludy były zawansowane społecznie, technologicznie, ogólnie mówiąc bogate w różnoraką wiedzę i umiejętności, ale gdy czytamy rzeczy które na tych samych budowlach są przez nich napisane, mówimy znów, że owe ludy były na tyle prymitywne i nieogarnięte, że w sumie to bredzą :D

  1. Dana M
   Dana M
   2 dni temu

   @Michał Cz nigdy nie zrozumiem dlaczego ludziom tak ciężko jest przyjąć do wiadomości, że niektóre fakty się przed opinią publiczną zataja bo są niewygodne.

  2. Zmiana Pogody
   Zmiana Pogody
   3 dni temu

   @Dana M przecież to to właśnie BYŁ rozwój technologiczny. od łupania kamieni, przez obrabianie kamieni, do metali, potem do urządzeń...

  3. MuchaOutdoors
   MuchaOutdoors
   3 dni temu

   matematyki nauczyli sie od ludow semickich ktore z koleji nauczyly sie jej od sumerow

  4. Dana M
   Dana M
   3 dni temu

   szkoda, że rozwój rozumiemy tylko jako postęp technologiczny. Niby prymitywy, a wiedzieli, że granity/kamienie wytrzymają upływ czasu, a kształt ostrosłupa i sposób ułożenia przetrwa upływ czasu i niesprzyjające warunki.

 6. Madzik
  Madzik
  10 dni temu

  Nareszcie nowe POP Science! Zabieram się za oglądanie.:) Myśleliście może, aby w którymś odcinku poruszyć temat teorii symulacji?

  1. Kotejs
   Kotejs
   6 dni temu

   @madasraka Wszystko jest głupim fantazjowaniem, jeśli do tego tak podchodzić.

  2. Łukasz Łukasz
   Łukasz Łukasz
   7 dni temu

   Albo teoria filtra

  3. masterfu0
   masterfu0
   9 dni temu

   Koniecznie, temat super do pogadanki.

  4. madasraka
   madasraka
   9 dni temu

   Lepiej nie bo to takie fantazjowanie glupie

  5. xxmanioxx
   xxmanioxx
   9 dni temu

   również jestem za tym tematem jak najbardziej , przekaż wiedzę , ilu to jest ludzi, którzy wierzą w tą teorię. Bo sam miewałem sytuacje w swoim życiu typu de javu , czy jak to sie tam piszę , plus do tego dodać to co nam się nie raz śni , sny to też dziwny objaw tego wszystkiego.

 7. Dorota Z
  Dorota Z
  9 dni temu

  Dzięki waszym rozmowom odkryłam literaturę s-f. Ten naukowy podkład do czytania fikcji to genialny start. Pomogła też Fizyka rzeczy niemożliwych Kaku Michio. Polecam.

  1. Jakub Skonieczny
   Jakub Skonieczny
   8 dni temu

   Witamy na pokładzie fanów SF! ;-) Super, że odkryłaś ten zacny gatunek łączący w sobie literaturę i naukę

 8. teishar
  teishar
  9 dni temu

  Stargate SG-1 również nawiązywał do kryształowej czaszki, sezon 3 odcinek 21 ;)

 9. Barano
  Barano
  8 dni temu

  Widać jak bardzo Piotr się pod jarał tematem i świetnie przygotował! Fantastyczny odcinek.

 10. Mokambo Bambo
  Mokambo Bambo
  9 dni temu

  Ja lubię słuchać wszelkich teorii o starożytnych kosmitach bo dla mnie to rozrywka jak dla 90% Grażyn, Polskie seriale. Niby nie prawda a jak spotkają aktora który gra Lubicza to zaczepiają i pytają " panie lekarzu co pan poleci na katar?" Ja mam dokładnie to samo, to po prostu rozrywka, ale zawsze pytam "jak zbudowaliście te piramidy?"

  1. Wookash1111
   Wookash1111
   4 dni temu

   @Nanai To operowanie łopaty to jakiś dowód na to, że ktoś jest głupszy? Bardzo płytko wypowiadasz się na temat takich ludzi, którzy de facto nic Ci nie zrobili. Nie każdy może być taka alfą i omegą jak Ty. Ale wypowiadać się w takim tonie, bo ktoś musi "operować łopate", jest na poziomie nauczycielki z podstawówki, która swoje humorki wylewa na małolatów. Więc jak zwykle teoria się potwierdza, że wykształcenie nie idzie w parze z mądrością 🤷🏻‍♂️

  2. Paulina Gabryś
   Paulina Gabryś
   9 dni temu

   Każdy ma swoje guilty pleasure. Ja np. czytam Pudelka dla beki

  3. Nanai
   Nanai
   9 dni temu

   @kherdar No dokładnie tak jak napisałeś "soczyste kąski" no cóż mogę dodać podobnych ludzi spotykałem, no niestety albo właśnie stety ktoś musi operować łopatę, co najgorsze że tacy ludzie to spora część społeczeństwa i wszelakie ustawy czy restrykcje trafiają również w tę bardziej 'uczoną' :-(

  4. Geet Monke
   Geet Monke
   9 dni temu

   @kherdar nie wypowiem się o tych co nie umieją wykonać prostych obliczeń (XD). Ale nie oczekuj, że każda istota żyjąca na ziemi będzie znała podstawy ekonomii i astronomii. Nie każdy musi być wszechuzdolniony z każdej dziedziny

  5. kherdar
   kherdar
   9 dni temu

   @Nanai Mtb jest ustawiona głównie chyba w takim sensie, że wycinają często najbardziej soczyste kąski i z kilku godzin surówki składają 10-15 minutowy materiał. Kiedyś myślałem że to musi być wszystko ustawka ale później poznałem dorosłych ludzi, którzy dodawanie w zakresie do 100 wykonywali za pomocą kalkulatora i nie mieli pojęcia jak działa inflacja, podatki i socjal, brakowało im podstawowej wiedzy historycznej czy z zakresu nauk ścisłych. Ostatnie kilka lat sprawiły, że z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę stwierdzić, że Mtb to szczera prawda i niektórzy nie wiedzą czym jest mianownik, kto rządzi polską, czy co to jest grawitacja. :(

 11. Zwykły Obywatel
  Zwykły Obywatel
  9 dni temu

  Rewelacyjna seria. Gratulacje, i szacun za wkład.

 12. Tomasz Florek
  Tomasz Florek
  9 dni temu

  Panowie nie znają się na temacie kamieni ;( a wypowiadają się jak by się znali …

 13. Piotr Fedyk
  Piotr Fedyk
  9 dni temu

  Wtedy nie było płyt karton-gips! I nie dało się nic zbudować... Też nie było trytek co powodowało że nie dało się nic umocować! Dopiero Karton-gips i trytki umożliwiło budowanie czegokolwiek. No o silikonie zapomniałem sorki....

  1. Bartek S
   Bartek S
   4 dni temu

   @Marek P tak, tak było

  2. Marek P
   Marek P
   6 dni temu

   To wszystko wybudował Łęcina. Wszyskto jest udokumentowane w filmie Kapitan Bomba zemsta Faraona.

  3. ZZZIELONY
   ZZZIELONY
   9 dni temu

   Jeszcze WD-40 i gafer, bez tego nie da się nic naprawić 😅

 14. MrSzczuralbin
  MrSzczuralbin
  9 dni temu

  Panowie! Dziękuję za umilenie mi poniedziałkowego wieczoru:)

 15. Maciek Szymanski
  Maciek Szymanski
  9 dni temu

  Zauważyliście, że mocno pijany koleś porusza się po dość ekscentrycznej trajektorii? Albo że gdy ktoś przesadzi z alkoholem, to żadna informacja nie jest w stanie opuścić jego ciała? Albo że dwóch trzeźwych ludzi raczej nie nawiązuje kontaktu, podczas gdy choć jeden jest po spożyciu, to lgnie do ludzi? Tak właśnie powstała Nieszczególna Teoria Grawitacji, według której pijak wracający do domu porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym, jedynie przestrzeń wokół niego się zakrzywia wskutek spożytych grawitonów. A gdy przesadzi z grawitonami, to następuje klasyczny kolaps grawitacyjny i żadna informacja nie jest w stanie wydostać się ponad jego własny horyzont zdarzeń. Tu się przy okazji potwierdza teoria Hawkinga o parowaniu czarnych dziur, bo w większości przypadków po śpiączce alkoholowej delikwent przychodzi do zmysłów i wraca do naszej nudnej rzeczywistości, w której prędkość światła jest ograniczona, a liczba pi niezmienna.

 16. patrolowaty
  patrolowaty
  8 dni temu

  Ja już dawno temu odkryłem, że teorię spiskowe, szczególnie te, które trzymają się kupy, ale w sumie nie tylko, to jest genialny temat na fantastykę naukowa, czy polityczna. Nie wiem tylko jak z prawami autorki i wtedy, ale jak kiedyś napisze książkę, to pewnie właśnie inspiracji bede szukał w takich tematach

 17. homer0278
  homer0278
  9 dni temu

  świetny odc, powinniście przebic von Danikena i Tsoukaliosa w liczbie materiałów! troche malo astro, lecz sugeruje odc o glebiach oceanicznych...

 18. Anna
  Anna
  4 dni temu

  "Tam gdzie wszyscy myślą to samo nie myśli nikt"Myśle,że gościem powinien byc ktoś,kto myśli inaczej

  1. Greg Newchurch
   Greg Newchurch
   3 dni temu

   Einstein powiedział coś podobnego. Że zawsze znajdzie się ktoś kto nie wie, że czegoś nie da się zrobić i to robi

 19. Marcin Radzik
  Marcin Radzik
  9 dni temu

  Czemu na Spotify nowych odc. nie wrzucasz? 😁

 20. Nacki 420
  Nacki 420
  9 dni temu

  Najlepsze serie o kosmitach :)

 21. J Cobb
  J Cobb
  9 dni temu

  Dziękuję za świetny materiał

 22. Marcin Lechowski
  Marcin Lechowski
  9 dni temu

  Architekt mądrzejszy od naukowców 🤔. "Oj oj oj matko bosko co tu się porobiło "😉👋

 23. maviej mkv
  maviej mkv
  8 dni temu

  Dobrze też że Piotr wspomniał o sztuce. Zawsze się zastanawiałem jak za 10k lat jacyś archeologowie znaleźli by komiksy Marvel albo coś takiego😅. Inna sprawa to jeśli naukowcy nie potrafią wytłumaczyć znaczenia pewnych budowli to od razu jest to grobowiec albo świątynia😉

 24. Sako77
  Sako77
  9 dni temu

  Panowie, program super!!!! A może pójdziecie za ciosem, i coś o trójkącie Bermudzkim nagracie? Pozdrawiam 😉👍

 25. Marek Faruga
  Marek Faruga
  10 dni temu

  Teraz nie mam czasu zobaczyć ale to będzie mega odcinek na dzisiejszy wieczór 😁😁

 26. Kamil Pieńkos
  Kamil Pieńkos
  9 dni temu

  Ależ byłem zaniepokojony, zapewne o tej niewielkiej przerwie coś Panowie mówiliście....ale! To nieważne, ważne że jest nowa rozmowa! 😉 Dziś wieczór posłucham z pewnością 😉

 27. Arye
  Arye
  9 dni temu

  Ta rzekoma bateria znaleziona była w Bagdadzie (Irak), a nie w Grecji. Jej wiek ocenia się na jakieś 25 setek lat.

 28. Dawid Sych
  Dawid Sych
  4 godzin temu

  Panowie, następnym razem, i mimo szacunku dla kanału: kiedy zdecydujecie się poruszyć taki temat, zaproście archeologa, bo czasem aż zęby zgrzytały w trakcie słuchania :D

 29. Radosław Forysiuk
  Radosław Forysiuk
  9 dni temu

  A co jeśli ludzie kiedyś doszli do bardzo rozwiniętej technologii, pobudowali to wszystko, później kataklizm i trzeba było zaczynać od nowa?

  1. Greg Newchurch
   Greg Newchurch
   3 dni temu

   @WereSheep dokładnie tak jak piszesz i ja uważam. Współczesna technologia pozwala nam re budowle wznieść po prostu szybciej bo odkryliśmy inne źródło energii. Już nie trzeba XX lat i tysięcy niewolników żeby wznieść piramidę.

  2. Greg Newchurch
   Greg Newchurch
   3 dni temu

   @yaqbec23 to że Sahara X tysięcy lat temu była pokryta zielenią, to wiadomo od dawna, a nie, że zostało to odkryte niedawno. Niedawno to zostało odkryte chyba przez Ciebie

  3. Dana M
   Dana M
   3 dni temu

   @Pan Cyga przejmuje interesy starych możliwe, że bardziej cenili sobie rozwój duchowy. Jakoś jednak dokonali tych rzeczy, na dodatek w przeciwieństwie do nas wiedzieli, że to granit przetrwa upływ czasu a kształt piramidy się nie zawali. Słowo pisane zniknie, ale wykute zostanie ;-)

  4. Radosław Forysiuk
   Radosław Forysiuk
   4 dni temu

   @WereSheep mi chodzi o coś takiego, że ja nie jestem jakimś naukowcem itp. że zajmuje się jakimś tematem i mam zbiór badań dowodów itp. Po prostu jak coś czytałem, czy oglądałem kilka lat temu i było to naukowe, rzetelne itp. że nie ma się do czego przyczepić to to przytaczam czasem w jakiś dyskusjach. Nie mam zapisanego pod ręką tego skąd to wiem, że jak ktokolwiek powie "udowodnij" to otwieram kajecik i podaje mu od razu. Dla przykładu jest na świecie gdzieś obiekt skalny, prostopadłościan, kształt jak płyta betonowa na drodze, tylko wielokrotnie większy i cięższy. Waży to kilkanaście lub kilkadziesiąt razy więcej niż najcięższy obiekt jaki udało się przewieść/przetransportować współczesnemu człowiekowi, przy użyciu współczesnej technologii... Raczej natura tego nie stworzyła, bo się takich rzeczy nie widuje w naturze. Widziałem dokument o tym chyba 7 lat temu, wypowiadali się naukowcy, no i co, mam tego szukać, bo ktoś w internecie mi nie wierzy? Nie zamierzam.

  5. WereSheep
   WereSheep
   4 dni temu

   @Radosław Forysiuk jak ktoś ma inne zdanie i postuluje je jako wyjaśnienie, to na nim leży ciężar dowodu... Jeśli zacznę ci opowiadać o czajniczku Russella dryfującym między ziemią a Marsem, a gdy spytasz mnie o szczegóły i powody dlaczego uważam że taki czajniczek istnieje, będzie to fair jeśli odpowiem żebyś sam sobie poszukał dowodów bo ja nie muszę niczego udowadniać? Brzytwa Hitchensa. A fragment o tym, że teraz nie jesteśmy w stanie zbudować lub transportować pewnych rzeczy które robili starożytni wydaje mi się być błędny. Nie jesteśmy w stanie odtworzyć tego JAK oni to robili, nie znaczy to że nie umiemy osiągnąć tego samego efektu współczesną technologią. Zgadzam się że dokonała tego zaawansowana technologicznie cywilizacja, z tym że wielu ludzi zdaje się nie doceniać jak sprytni były ówczesne ludy. Wcale nie trzeba do tego kosmitów czy też technologii współczesnego kalibru

 30. Stanisław Radyński
  Stanisław Radyński
  8 dni temu

  Oglądając ten materiał czułem się jakbym oglądał program Sonda. Fajnie Panom wyszło. Gratuluję

  1. Solar Orbiter
   Solar Orbiter
   4 dni temu

   Sonda..., klasyk ! Gimbaza nie kojarzy.

 31. Dawid Burdelak
  Dawid Burdelak
  2 dni temu

  Dopiero teraz oglądam ten filmik, bo jego długość wcześniej mnie odstraszała. Bardzo fajna rozmowa, jak zawsze w POP Science.

 32. MadJedfox
  MadJedfox
  9 dni temu

  Istnieje hipoteza, że prawdopodobnie przed nami, dziesiątki (lub więcej) milionów lat temu, mogła istnieć i rozwijać się inna cywilizacja techniczna. Jest tylko jeden problem. My w skali całej historii życia na Ziemi istniejemy dość krótko. Nawet jeśli koniec naszej cywilizacji nastąpi za tysiąc lat to i tak w osadach pozostawimy po sobie niewielki ślad, który po milionach lat łatwo będzie można uznać za „szum”. Podobnie jest z tymi hipotetycznymi poprzednikami. Nawet jeśli istnieli to i tak obecnie nie jesteśmy wstanie wykryć żadnego śladu. Istnieli zbyt krótko, albo jeszcze nie natrafiliśmy na nic sensownego, albo jesteśmy pierwsi (tutaj na Ziemi).

  1. MadJedfox
   MadJedfox
   3 dni temu

   mam wrażenie, że mylimy tutaj cywilizację, która żyła kilka/kilkanaście tysięcy lat temu z tą hipotetyczną sprzed wielu milionów lat. Jaką macie na myśli?

  2. Dana M
   Dana M
   3 dni temu

   Uważam, że wręcz przeciwnie. Doskonale wiedzieli, że to granit przetrwa upływ czasu, kształt ostrosłupa się nie zawali a słowo wykute nie zniknie. Zostawili te same teksty w kilku językach by ktoś w przyszłości mógł dedukować co tam jest napisane. Możemy podziękować Chińczykom, że zabraniają badań w piramidach na swoim terenie i je niszczą, zalesiają. Prawdopodobnie odebrali szansę na odkrycie wielu tajemnic. Ja uważam, że piramidy były starożytnymi piramidami. Wieża Tesli ma podobny kształt, a sam Nicola miał obsesję na punkcie starożytnego Egiptu. Szkoda, że tak ciekawe tematy z góry są brane za głupoty.

  3. B M
   B M
   5 dni temu

   @MadJedfox a ten młotek słynny? Wprawdzie to nie jest objaw wysokiej cywilizacji, ale został...

  4. MadJedfox
   MadJedfox
   5 dni temu

   @B M po artefaktach sprzed milionów lat i tak nie będzie śladu. Po takim czasie wszystko będzie starte w proch i przemieszane.

  5. B M
   B M
   5 dni temu

   O tym, ze istniała swiadczą megality w całości, zalane oceanem juz na setkę metrów. Artefakt po nich mogą byc wlasnie pod piaskami dna oceanów naprzyklad i ziemia.

 33. Maciej Zalewski
  Maciej Zalewski
  9 dni temu

  Nie miałem pojęcia że gość z Symphony X nagrał coś takiego. Dziękuję Panie Leszku za Michael Romeo - co za album!

 34. Rafał Łabędzki
  Rafał Łabędzki
  5 dni temu

  Zobaczyłem Film - cudownie głupkowaty :) Książka Elfheim dokładnie w tym samym wydaniu stoi u mnie na półce chyba już czwarty rok. Myślę że to czas żeby się za nią zabrać

 35. Mścisław Zgniłko
  Mścisław Zgniłko
  9 dni temu

  Nigdy nie przepadałem za "oglądaniem" rozmów, ale POP Science słucham zaciekle. Wspaniały program.

  1. LED TV
   LED TV
   4 dni temu

   Ja sobie takie filmy jak ten puszczam w aucie

 36. Bowhunter Poland
  Bowhunter Poland
  9 dni temu

  O jaaaa czekalem na cos o tym. Marzenia sie spelniaja 💪✌️😄

 37. js11611
  js11611
  5 dni temu

  Egipcjanie byli bardzo rozwinięci. Ich rolnictwo rowniez było niesamowite. Robili również krzyżówki roślin. Zwierzęta też krzyżowali. Głównym celem było przygotowanie na okresy długich susz. I był taki okres w historii Egiptu wielkiej suszy i ocieplenia (trwał około 150 lat) kiedy cywilizacje ościennych praktycznie wymarły.

  1. Jacek W-z
   Jacek W-z
   4 dni temu

   Tak jest. Co do krzyzowania to mieli o tym ogromne pojęcie płodząc dzieci z kazirodczych zwiazków z mnóstwem wad genetycznych. Zaiste GENIUSZE biologii!

 38. Browar
  Browar
  4 dni temu

  Świetny materiał , im mniej teorii spiskowych i bajania tym świat jest lepszy i skupia się na prawdziwej nauce i poznawaniu otaczającego świata który jest tak niezwykły i ciekawy że nie potrzeba teorii spiskowych i bajania.

 39. Maniek gab
  Maniek gab
  9 dni temu

  Takie trogramy są fajne 😊 długie ciekawe wyczerpujące

 40. Teela
  Teela
  10 dni temu

  Kocham, gdy gadacie o kosmitach! Zabieram się za oglądanie :D

 41. Marginalia
  Marginalia
  9 dni temu

  W 19 minucie raczej chodzi o o Babilończyków niż o Greków, pierwsza grecka cywilizacja powstała nie mniej niż 2000 lat po piramidzie Cheopsa. Choć jedno i drugie datowane jest z dokładnością do kilkuset lat :)

  1. piotr sudol
   piotr sudol
   8 dni temu

   decydowanie chodzi o Sumerów

 42. Mar Duk
  Mar Duk
  6 dni temu

  Podobał mi się pomysł i forma, leci za to subik i lajk.

 43. Marek
  Marek
  9 dni temu

  Super odcinek dużo konkretów a nie pitu pitu :) poza tym że trochę to łykałem to już jestem bez nadziei na starożytnych kosmitów :p pozdrawiam

 44. TheBruno1Bruno2
  TheBruno1Bruno2
  8 dni temu

  Róbcie więcej miniaturek w tym stylu, kozak😍😆

 45. Lonely Pilot
  Lonely Pilot
  9 dni temu

  czekałem na taki film całe życie! :) zabieram się za oglądanie! pozdrawiam serdecznie!

  1. New User
   New User
   9 dni temu

   Widziałeś filmy SmartGasma na yt o tej tematyce? Są świetne, polecam.

 46. maviej mkv
  maviej mkv
  8 dni temu

  Witam panowie . Każdy mówi ciągle o tych kosmitach a mało kto bierze pod uwagę że po prostu mogła istnieć kiedyś rozwinięta cywilizacja tylko coś doprowadziło do jej unicestwienia sami ostatnio o tym wspominaliscie. 2 3 pokolenia i zaczynamy od nowa. My po prostu mogliśmy iść inna droga pod względem rozwoju technicznego. I na siłę teraz próbujemy tłumaczyć ich osiągnięcia z opierając się na naszej wiedzy. Nie twierdzę że tak było ale myślę że powinno to być bardziej brane pod uwagę niż kosmici. Pozdrawiam serdecznie. Dobrą robotę robicie💪

 47. ...
  ...
  9 dni temu

  Ale ja lubię te wasze programy 👽👽

 48. John Ryoce
  John Ryoce
  9 dni temu

  Srebrna Góra, Kłodzko moje okolice 😊 Zawsze mnie fascynowały te forty.

 49. Seelow1233
  Seelow1233
  8 dni temu

  Pytanie: co zrobiliby ludzie mogący podróżować między planetami i znaleźli nierozwinięte cywilizacje. Na pewno też by się zachowywali jak bogowie i pokazywali swoją moc.

  1. Manonxd
   Manonxd
   2 dni temu

   Próbki, przywieźć na ziemię i testy

  2. Kadmus PL
   Kadmus PL
   6 dni temu

   Pan Lodowego Ogrodu się przypomina

 50. Paweł Kogut
  Paweł Kogut
  9 dni temu

  Ależ ciekawy materiał! Jesteście świetni 👍

 51. Hellicon
  Hellicon
  9 dni temu

  POP SCIENCE jak zwykle za krótkie. Pierwszy odcinek kiedy Piotr mówił więcej od pana doktora :)

 52. Keray
  Keray
  3 dni temu

  Wielka szkoda, że nikt nie pamięta dziś o świetnej książce polskiego autora SF Jacka Sawaszkiewicza. Chodzi o książkę "Sukcesorzy", która "wyjaśnia" starożytnych kosmitów, powstanie i rozwój człowieka itd. Bardzo polecam.

 53. Kuba Cski
  Kuba Cski
  9 dni temu

  Smutny byłby to dla mnie odcinek za dzieciaka 😂 We mnie również zostało zainteresowanie podobną tematyką. U mnie to bardziej zeszło w stronę zagadnienia prawdziwych możliwości dawnych cywilizacji i korzeni naszej cywilizacji. Dziękuję za wiadomości o piramidzie w Gizie oraz Pumapunku. Szczerze bardziej wierzyłem, że nasi przodkowie odlewali część z tych kamieni. Bardzo ciekawy odcinek

 54. Mateusz Kowalski
  Mateusz Kowalski
  2 dni temu

  Istnieje hipoteza, że te kamienie w kształcie "H" w Puma Punku były jak klocki składane w wielką bramę służącą za portal do przemieszczania się, podobnie jak w "Star Gate".

 55. Henryk G
  Henryk G
  10 dni temu

  No nareszcie... Ile mozna czekac na nowy odcinek?! Juz zaamieniam sie w sluch

 56. Adam Ski
  Adam Ski
  9 dni temu

  sugerowanie, że egipcjanie nauczyli się matematyki od greków, którch cywilizacja rozwinęła się prawie dwa tysiące lat po tym jak zbudowano wielką piramidę, to jest jakiś absurd. panie, jak nic nie wiesz o historii, to nie mów o historii.

  1. Dominik Kurek
   Dominik Kurek
   5 dni temu

   Każdy się myli

  2. Sako77
   Sako77
   9 dni temu

   Buhahahaha 😂😂😂

 57. Seba2Fun
  Seba2Fun
  9 dni temu

  Mnie zawszę denerwuje w tych programach rozrywkowych typu starożytni kosmici, takie założenie, nie wiem jak to mogło zostać zrobione więc zrobili to kosmici. Takie coś można do wszystkiego doczepić telefon komórkowy też pewno kosmici. Jednak nie brak wiedzy wypowiadającego mnie denerwuje w tym tylko założenie że kiedyś ludzie musieli być jacyś mądrzy inaczej, skoro kosmici musieli im pomagać w położeniu kamienia na kamieniu. Ps bardzo fajny odcinek wiadomo że dla zainteresowanych tematem nic niwego, ale bardzo dobrze że tak dużo info w jednym odcinku.

 58. owies333
  owies333
  9 dni temu

  Nikt nie prosił(chyba) a każdy potrzebował.. 😉 Niech moc słońca będzie z Wami🌻

  1. Dominik Kurek
   Dominik Kurek
   6 dni temu

   Moc słońca czyli fotowoltaika.

 59. Krzysztof K
  Krzysztof K
  7 dni temu

  Jedni wierzą w kosmitów inni w Boga a z tego co kojarzę to nawet Charles Milles Manson miał swoich wyznawców.... Świetny kanał. Panowie robicie świetną robotę.

 60. BloodJorn
  BloodJorn
  3 dni temu

  Piramidy są dość małe. Egipt nie miałby z tym problemów.Nie imponujące, ale idea ich jako reaktorów już tak. Prawdopodobnie fartem im to wyszło

 61. Pixel
  Pixel
  3 dni temu

  Kiedyś czytałem, że w Egipcie najbardziej zaawansowane artefakty są najstarsze, a później były już prostsze. A tłumaczenie tego było takie, że Egipt założyli ocalali z Atlantydy, zebrali tyle swoich maszyn , ile dali radę, ale z czasem te maszyny po prostu zaczęły się psuć i zużywać, a oni już nie mieli technologii do ich serwisowania, dlatego tworzyli prostsze zamienniki.

 62. Cinas
  Cinas
  9 dni temu

  Lubię teorie o "Anunaki" pięknie rozbija naszą wadliwą religię narodową i wiele innych a przy okazji łączy się z teorią o starożytnych astronautach. Nie jestem ekspertem dopiero kilka książek za mną ;) Gdy pierwszy raz to usłyszałem byłem w szoku, ale pomyślałem sobie, że musze szukać zaprzeczeń, bo jeszcze stanę się "płaski" Na każda nową informacje szukam kontrargumentów. Mimo to od 3 lat teoria "Anunaki" wydaje mi się najbardziej prawdopodobna. Nie powiem, że tak było, bo jak już padło w materiale mam za mało wiedzy, ale staram się kopać po obu stronach. Z tymi piramidami jest wiele wytłumaczeń znanych architektów jak to prawdopodobnie się odbyło. Mam też nieodpartą myśl co jeżeli ludzie budowali piramidy na podobieństwo tych stworzonych przez inne istoty XD Tego nie można wykluczyć ani potwierdzić :D Jak wszystkiego o co tu w komentarzach i materiale się spieramy i z tą myślą was zostawiam. Pozdrawiam świetna seria.

  1. Greg Newchurch
   Greg Newchurch
   3 dni temu

   @Artur czyli sumerowie byli biegli w piśmie?

  2. Artur
   Artur
   9 dni temu

   Sitchin prawdopodobnie jedynie udawał znajomość czytania (rozumienia) znaczeń słów czy fraz pisma Sumerów. Piszę "prawdopodobnie" bo sam nie jestem w tym biegły. Jednak wielu naukowców podważało jego wiedzę na ten temat. Mark Heiser wielokrotnie udowodnił że Sitchin sam nadawał znaczenie poszczególnym frazom, tak aby pasowały do jego tezy ogólnej.

 63. De Saart
  De Saart
  8 dni temu

  1.07 , No i właśnie to jest sedno sprawy jak do tej pory tylko tutaj pan Leszek dotknął tematu ale nic więcej z tym nie zrobili Właśnie chodzi o to odpowiednio zaawansowaną technologię która dla współczesnych była synonimem boskości Szkoda że na tym ten wątek się skończył

 64. Kris Thomas
  Kris Thomas
  9 dni temu

  nareszcie się doczekałem tego tematu ! :D 5+ i moja łapka leci w górę, aż do Andromedy. :)

 65. Artur
  Artur
  10 dni temu

  Podstawowy błędem logicznym jaki popełnia youtubowy pop-naukowiec jest błędne założenie, że egipcjanie byli czymś w rodzaju ludzi pierwotnych. To była doskonale przystosowana do warunków społeczność, wysoko wykwalifikowana w używaniu zastanego materiału i w wypracowaniu własnych metod i narzędzi. Techniki kamieniarskie mogli doskonalić przez 1,5 tysiąca lat od czasu pierwszych wyspecjalizowanych plemion Naqada aż do czasów Starego Państwa kiedy budowano wielkie piramidy. Mieli więc więcej czasu niż my od czasów Mieszka I.

  1. Artur
   Artur
   Dzień temu

   @BoomNzoom Ja nie mam dojścia do "najbogatszych ludzi na świecie" ale wyczuwam po twoim wpisie ogrom wiedzy dotyczącej tematu. Masz też widzę dojścia do KAŻDEGO inżyniera na świecie, zapytam więc ciebie - co konkretnie nie pozwoliłoby dziś na wybudowanie piramidy? Jakiś jeden powód poproszę. W kwestii "Pi i Fi" też widzę że jesteś biegły, poproszę o te dzielenia i mnożenia dające "liczbę Fi :) :) :) Jakie bale drewna i sznurek były oddalone od piramidy o 800km? - proszę o przykłady :)

  2. Artur
   Artur
   Dzień temu

   @BoomNzoom Twój ojciec-inżynier budujący w Łodzi i okolicach "spore rzeczy" to rzeczywiście koronny argument. Następnym razem egiptolodzy na pewno zapytają taki autorytet.

  3. BoomNzoom
   BoomNzoom
   Dzień temu

   @Artur zapytaj sie najbogatszych ludzi na swiecie i najklepszych na swiecie inzynierow czemu nikt na swiecie nie chce zrobic czegos podobnoego nawet w skali 1:2, zadaj im to pytanie, a wtedy twoj caly swiatopoglad sie zawali, nie chcesz znac prawdy bo to kloici sie z calym twoim mniemaniem o swiecie. Kazdy inzynier, KAZDY na swiecie powie ci to ze jest to awykonalne nawet dzisiaj zrobienie czegos takiego w 20 lat. i to zaden belkot o Pi i Fi, to nie zadne wrozenie z fusow, bo kazdy wymiar do kazdego zawsze wychodzi pi albo fi dzielone albo mnozone to nie jest przypadek, tak samo jak to ze piramida ma 8 bokow, ktore ujawniaja sie rzucajac na srodek cien przes kilka sekund w rownonoc, to jest majstersztyyk najwiekszy na swiecie jaki do tej pory zrobiono i nikt tego nie jest w stanie nawet skopiowac, a co dopiero zrobic od zera i wymyslic .. zuywajac sznurka i bali drewna.. ktore notabene byly oddalone o 800km od budowy... wiekszych bredni nie slyszalem

  4. BoomNzoom
   BoomNzoom
   Dzień temu

   nie chcialem uzywac tego argumentu ale musze.. moj ojciec jest inzynierem budowlanym, ktory 'pobuydowal' wiele sporych rzeczy w lodzi i okolicach.. generalnie zna sie na rzeczy a matematyke ma w mneijszym palcu niz wszyscy egipcjanie razem wzieci wtedy.. , gdy poznal WSZYSTKIE fakty na temat piramid to stwierdzil ze dzisiaj byloby to ciezkie do zrobienia w 20 lat z dzisiejszymi technologiami!!!! czyt. GPS, koparki, dzwigi, lasery i tlum ludzi i gora pieniedzy. bez technologii dzisiejszej jest to awykonalne. Dalej wierzcie mitomanom egiptologom zamiast ludziom ktorzy znaja sie na robocie. Zadajecie pytania ale nie tym ludziom co trzeba. Zadajecie pytasnia ludziom ktorzy nie maja o budownictwie zielonego pojecia, jak ci tutaj wyzej na filmie. Zapytajcie inzynierow burdz kalifa czemu nikt nie zrobil dalej kopii wielkiej piramidy moze wtedy wam cos zaswita w tych gloweach..

  5. Iwona Klich
   Iwona Klich
   3 dni temu

   @HrabiaZuo Oficjalni naukowcy to ci powiedzą że najpierw to były mastaby. Do tego ja nie powiedziałam niczego takiego - sam sobie to wymyśliłeś. Piramidy mniejsze budowano tak przed jak i po tych Wielkich.

 66. Nabiu
  Nabiu
  9 dni temu

  Powiem tak, nie rozumiem za wiele o czym oni mówią, ale dostrzegram tutaj genialnie przeprowadzoną debate od strony technicznej, duży szacunek dla drugiego rozmówcy, cierpliwość, równa i spokojna wymiana argumentów, wszystko bez negatywnych emocji... coś wspanialego.

  1. Nabiu
   Nabiu
   9 dni temu

   @Marcin Roman przepraszam, mam 12 lat więc nie znam się do końca.

  2. Marcin Roman
   Marcin Roman
   9 dni temu

   To nawet nie jest debata...

  3. Marcin
   Marcin
   9 dni temu

   Mialem to samo napisac. Tylko z dodatkiem, ze jedna strona jest Naukowa a druga "kosmiczna". Ustawione, ale fajne :)

 67. tiges
  tiges
  2 dni temu

  Czy była możliwa wizyta jakiej obcej cywilizacji, która tu wylądowała i później odlecieli? Ze względu na rozmiar wszechświata - możliwa, ale mało prawdopodobna. Prędzej jakaś bezzałogowa sonda by się pojawiła, o czym sami myślimy. Oczywiście taka wizyta zostawiłaby kulty cargo, co widzieliśmy w Malanezji w czasie II Wojny Światowej. A może po prostu ludzie mięli bardziej rozwiniętą cywilizację techniczną, która upadła (raj utracony, ludzkość na krawędzi wyginięcia 70000 lat temu?) i widzimy jej pozostałości? Czy za 70000 lat byłyby jakieś wyraźne ślady naszej cywilizacji jakby dziś wydarzyła się globalna katastrofa?

 68. Marek
  Marek
  9 dni temu

  Super odcinek dużo konkretów a nie pitu pitu :) poza tym że trochę to łykałem to już jestem bez nadziei na starożytnych kosmitów :p pozdrawiam

 69. Aleksander Żukowski
  Aleksander Żukowski
  8 dni temu

  Zbudować szałas ? Zgłaszam się ;) Świetny odcinek !! Uwielbiam ! ;)

 70. Futbol Opinie
  Futbol Opinie
  2 dni temu

  Powiem wam, że jak mam oglądać patologię i jakieś fejmy to wolę się zainteresować starożytnymi kosmitami 🙈💪

 71. Malutek Krecik
  Malutek Krecik
  3 dni temu

  polecam obu panom przyjrzenie się postaci "Wiekowego Starca" ze Starego Testamentu, nie jest to zapis narkotycznej albo sennej wizji, to absolutnie bezradny, co oczywiste, opis jakiegoś urządzenia. Ale zawsze można powiedzieć, że to był wielbłąd albo Wenus i kropka

 72. Dominick Van Goongan
  Dominick Van Goongan
  4 dni temu

  Jak ja pokochałem ten kanał… dzizys :D Na pytanie „ciekawe czy ktoś nas w ogóle teraz ogląda…” w którymś z jednych odcinków, gdzie akcja toczyła się gdzieś koło 3 czy 4 nad ranem aż ze zdziwienia podskoczyłem… „ale ze jak to? Czy ktoś…? Pewnie tysiące!!!” Wszystkiego dobrego :) Ps. Gdzie Astrofazomiusza można spotkać? Przybić piątkę.. Pogadać chwile? Wziąć autograf?

  1. Futbol Opinie
   Futbol Opinie
   2 dni temu

   O 4 nad ranem to już przesadzasz z jutubem 🙈😂 Fajnie się słucha to fakt

 73. MrDubiel84
  MrDubiel84
  9 dni temu

  Ja pamiętam ze w podręczniku do historii ze szkoły podstawowej były rysunki gdzie tysiące niewolników budowało piramidy właśnie wnosząc je na takie wysokie rampy:) Teraz wiadomo ze ani ramp nie było ani tych niewolników tylu. Chyba...

  1. Manonxd
   Manonxd
   2 dni temu

   To nie tylko kwestia masy, ale też sposób cięcia kamienia z dokładnością do milimetra, dzisiejsze narzędzia miałyby z tym problem. Mało tego sposób łączenia i szlifu kamieni spotyka się w kilku miejscach ma ziemi, przypadek?

  2. Sorkvild
   Sorkvild
   9 dni temu

   @Kandara Yun Zatrudnieni na umowę o dzieło i w dodatku dostajacy jedzenie

  3. MrDubiel84
   MrDubiel84
   9 dni temu

   @Kandara Yun Tak tez o tym czytalem. Jednak utarł się obraz gdzie poganiacze niewolników z biczami stoją nad niewolnikami którzy budują piramidy.

  4. Kandara Yun
   Kandara Yun
   9 dni temu

   Podobno to nie byli niewolnicy, tylko opłacani robotnicy... Wiem jeszcze większy szok, że w tamtym czasach ludzie wpadli na płacenie za pracę xd

 74. Fortifor
  Fortifor
  7 dni temu

  Piotrze, osobiście nigdy nie twierdziłem, że piramidy zbudowali kosmici. Nie twierdzę też, że mieli czynny udział w rzeczach tutaj opisanych, ale poziom cynizmu i ignorancji tu przedstawiony też jest niczego sobie. Piramidy są dużo bardziej skomplikowane niż można się z tego materiału dowiedzieć. Według mnie wykonane przez ludzi, ale poziom inżynierii jest nie doceniony w tym nagraniu i śmiem twierdzić, że dysponowano techniką nam nie znaną(co nie znaczy, że lepszą). A oprócz tego nie mam wątpliwości, że kosmici nas odwiedzają, tylko, że większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Trochę tak jak my badamy mrówki.

 75. Fortifor
  Fortifor
  7 dni temu

  Tak, czy inaczej łapka w górę, bo dużo się od tych panów można dowiedzieć i kończe na 1h i 42min.

 76. Maciej Zieliński
  Maciej Zieliński
  8 dni temu

  jak narazie to obaj panowie postawili dwa piękne klocki :-)

 77. Gabriel NN
  Gabriel NN
  9 dni temu

  Dziękuję za Waszą działalność. Świetnie się tego słucha.

 78. tomaszko48
  tomaszko48
  4 dni temu

  Kiedy popsience o lądaowaniu na księżycu i o nakreconym tam filmie? Jest o czym gadać, zwłaszcza o powszechnej sile ciazenia, ktora traci na księżycu na swojej powszechności..

 79. Pyszczak
  Pyszczak
  9 dni temu

  Faktycznie , wyskakujecie wprost z szafy🤣🤣🤣 godzina druga słucham wiadomości w RMF FM i co? Znajomy głos opowiada mi o trzęsieniach na Marsie, myślałem że od słońca mi się pomieszało ale nie to Pan dr Leszek !! Gratuluję fachowej wypowiedzi.

 80. Pavel Crux
  Pavel Crux
  9 dni temu

  Kiedyś oglądałem dokument w którym naukowcy w, sprawdzai czy idzie wybudowac piramidy z dostępnej owczesnie technologi , I wyszło na to ,że da rade , wiec teoria o kosmitach upada

  1. misiekdiablo1
   misiekdiablo1
   8 dni temu

   gdyby inteligetne istoty pokonały miliardy km , lub zakrzywiły czasoprzestrzeń by szybciej dotrzeć do ziemi , tylko po to by targać jakieś kamienie , to nie była by zainteligetna , a do tego jak by się dogadali , np zwykły Polak z Chińczykiem to problem , inny język i pismo , a ta sama planeta ,