Upał vs. miasto 🥊 Jak smażymy się na betonie i co z tym zrobić? 🔥

Kasia Gandor
11 000 wyświetleń 188K

Dziś na tapecie: miejskie wyspy ciepła, betonoza, skwar i co z tym wszystkim zrobić. Moimi rozmówcami są:
Magdalena Milert: pieing
Jan Mencwel: janmencwel
💻 Film powstał dzięki wsparciu NordVPN. Link, o którym mówię w filmie jest tutaj👇
nordvpn.com/kasiagandor - znajdziecie tam dobrą promkę z gwarancją zwrotu kasy przez 30 dni 🤝
Ten film zrobiliśmy my, Kasia Gandor i Maciek Szczerba, a jeśli ty chcesz coś zrobić z nami, odezwij się tu: gandor.production@gmail.com
► subskrybuj: www.youtube.com/c/KasiaGandor
► instagram Kasi: kasiagandor
► instagram Maćka: maciekszcze...
► tiktok: www.tiktok.com/@kasiagandor
📚 Książki, o których mówię na końcu filmu:
“Betonoza” - Jan Mencwel wydawnictwo.krytykapolityczna...
“Walka o ulice” - Janette Sadik-Khan, Seth Solomonow (dostępna obecnie chyba tylko jako ebook)
lubimyczytac.pl/ksiazka/47300...
💡 Źródła i ciekawe linki do poczytania:
Informator o miejskiej wyspie ciepła autorstwa PAN: www.igipz.pan.pl/tl_files/igi...
Raport o wpływie zmian klimatu na zdrowie autorstwa HEAL i Koalicji Klimatycznej: healpolska.pl/wp-content/uploa...
Informator EPA dot. wysp ciepła: www.epa.gov/heatislands
Metaanaliza dotycząca obcowania z zielenią: www.sciencedirect.com/science...
Przykłady rewitalizacji rynków w Polsce: smoglab.pl/przeglad-rewitaliz...
Nauka o klimacie - zmiana klimatu w Polsce zobrazowana na mapkach: naukaoklimacie.pl/aktualnosci...

Komentarze: 689

 1. Kasia Gandor
  Kasia Gandor
  Miesiąc temu

  Hej 👋 Dzięki, że oglądacie 🖤 podrzucam tu jeszcze raz link, o którym mówię w filmie:👇 nordvpn.com/kasiagandor - znajdziecie tam dobrą promkę od NordVPN z gwarancją zwrotu kasy przez 30 dni 🤝

  1. Waldemar Ożóg
   Waldemar Ożóg
   Miesiąc temu

   Wielkie gadanie , elektryczny samochód, na pace tona wody osmotycznie przecedzonej i facet z kerczeram. 10 ton dziennie rozpyli bez problemu.

  2. Irek M
   Irek M
   Miesiąc temu

   @Andy Asquelt Dokładnie. Jedyne zastosowanie publicznego VPNa to właśnie oglądanie filmów niedostępnych u nas, cała reszta jak to zwiększa bezpieczeństwo i prywatność była prawdziwa może z 15 lat temu (gdy wiele stron nie miało TLS, a przeglądarki i Windows były dziurawe jak ser szwajcarski). Mało tego, były przypadki pożal się Boże hakerów, którzy myśleli że za VPN nic im nie grozi, by jakiś czas później wpaść w ręce policji. 🤣

  3. MssX
   MssX
   Miesiąc temu

   Podpinam się pod Twoim komentarzem, bo mam nadzieję, że go przeczytasz. Film bardzo fajny, użyteczny i trafiający do osób spoza branży planistycznej, jednakże dodałabym więcej konkretnych działań na koniec, bo jako mieszkańcy każdy może zrobić więcej niż tylko nagrać piosenkę czy zrobić performance. Masz duże zasięgi wśród różnych ludzi. Duże miasta mają programy dofinansowujące błękitno zielona infrastrukturę, zieleń itp. Fundacja sendzimira ma świetne poradniki o BZI. Zielonego dachu nie każdy może zrobić ale ogród deszczowy tak. Jestem urbanistka, staram się działać w temacie i rozpowszechniać wiedzę i działania. Naprawdę świetny film.

  4. Piotr R
   Piotr R
   Miesiąc temu

   W sumie to naklnianie do oszustwa, moze i lamania prawa ? Stacje placa kupe kasy za licencje i transmisje. Ciekawe czy jak Kasis napisze jakas ksiazke (bo dzis kazdy jutuber musi) tez bedzie taka szczesliwa gdy po tygodniu sie znajdzie na chomiku.

  5. Wiez4
   Wiez4
   Miesiąc temu

   Dwie sprawy, które mnie w nagraniu trochę rozbroiły: 01. Fajnie,. że temat poruszasz, bo jest istotny. Mówisz o aktywizacji, o tym, że trzeba coś zrobić, ale kompletnie nie istnieje u Ciebie aspekt ekonomiczny. Z ogrodu miasto nie ściągnie podatków, za to ponosi koszt pielęgnacji, kostka - jak zostało wspomniane - może nie będzie dawała wymiernych korzyści materialnych, ale jej koszt utrzymania na przestrzeni lat, będzie zdecydowanie niższy. Tutaj wchodzi jeszcze jeden dylemat administracji lokalnych - budować nowe ogrody, czy sprzedać przestrzeń pod deweloperkę. Wiadomo, że przestrzeń deweloperska przynosi zysk, a park... no właśnie. 02. Powiem szczerze, powinnaś staranniej dobierać przykłady, bo porównywanie temperatury mosiężnej statui do betonu w cieniu, podważa wiarygodność. Ja wiem, że 30oC różnicy brzmi bardziej dramatycznie, ale kreuje Cię na osobę mało obiektywną. Jeżeli więc robisz porównanie, to niech posiada ono wspólny mianownik, zamiast tworzyć porównania od czapy. Naprawdę, pokazanie 8 oC różnicy między betonem w punkcie "A" i punkcie "B", jest więcej warte, niż 30oC różnicy między ziemią i bryłą czernionego metalu.

 2. Globstory
  Globstory
  Miesiąc temu

  Jeju Kasia! Maćku! Ale film! Rarytas produkcja! Ps. Może się vox czegoś nauczy :p

  1. adrian Wermutowski
   adrian Wermutowski
   Miesiąc temu

   Bedzie jak zawsze w tym kraju; pokiwają głowami, ale, i tak zostanie, jak było.

  2. Kasia Gandor
   Kasia Gandor
   Miesiąc temu

   Globisie 🥰 dziękujemy!!!!

 3. ad ad
  ad ad
  Miesiąc temu

  Ja mam wrażenie, że ludzie kojachą wyspy ciepła. Jak wytłumaczyć fanatyczne koszenie trawnika, co najmniej raz w tygodniu i przycinanie drzewom gałęzi do samego pnia, nazywając to pielęgnacją zieleni. Sadzenie w taki sposób w jaki jest to robione w miastach średnio pomaga, bo wiele z drzew się nie przyjmuje, a po akcji sadzenia najczęściej zostawia się uschniete kikuty na wiele lat, natomiast na skwerach gdzie drzewa same się sieją, kosi się je razem z trawą. We Wrocławiu na Wzgórzu Partyzantów co roku sieją się akacje i co roku są wykaszane. Może nie znam się na drzewach i akacje nie są pożądanym drzewem w mieście, ale skoro nawet miasto, które uważa się chyba za mocno zaangażowanie w zazielenianie, robi to według ścisłych procedur, czyli sadzone drzewko - ok, samosiejka na tak czy inaczej zadrzewionym terenie - do koszenia, to albo ma to jakieś głębsze przyczyny, których nie znam, albo wcale nie jest robione dla zazielenia miasta, tylko dla zrealizowania danego projektu, czyli wydania przyznanych pieniędzy. Oczywiście, jeżeli to jedyna droga, żeby było bardziej zielono, to dobrze że to robimy, ale wydaje mi się się, że powinniśmy zmienić całokształt podchodzenia do zieleni miejskiej, czyli dać jej trochę swobody, a nie chwalić się sukcesami w liczbie posadzonych drzewek, które niekoniecznie przetrwają do momentu aż ktoś będzie się faktycznie mógł pod nimi schronić przed upałem.

  1. Jakubek1993
   Jakubek1993
   26 dni temu

   Ale niech te trawniki naprawdę będą zadbane i łąkami kwietnymi a nie mówić jak w Wałbrzychu nie kosimy bo łąki kwietne w których więcej badyli niż kwiatów.A tak naprawdę kasy nie ma i tylko widoczność ogranicza.

  2. owieczka 78
   owieczka 78
   Miesiąc temu

   Mieszkam w domu pod lasem i widzę ze wszyscy kosza trawniki na gladko, zero chwastu, zero kwiatka, same tuje cmentarne, betony na podwórku.. Nuda i masakra i kazdy Sąsiad tak samo... A jak sie ma inaczej to juz obgaduja

  3. PrzybyszzMatplanety
   PrzybyszzMatplanety
   Miesiąc temu

   Ależ to oczywiste, że urzędnicy UM nie są zainteresowani rozwijaniem lokalnej roślinności, tylko realizacją narzuconych przez górę projektów i wywiązywaniem się z wydawania przyznanych pieniędzy. Wszak z tego właśnie są rozliczani. Im nie przeszkadza zabetonowane miasto, bo siedzą w klimatyzowanych pomieszczeniach. Poza tym, służby zajmujące się wycinką robotę muszą mieć. To wszystko wina polskiego społeczeństwa, które jest pasywne i nie wywiera żadnych istotnych nacisków na włodarzy. Bo jakież mają wywierać, gdzie i za co, skoro sami nie wiedzą jak ich miasta mogłyby wyglądać i jak przyjazne mogą być dla mieszkańców.

 4. Ciabalacha
  Ciabalacha
  Miesiąc temu

  Hej, mieszkam we wsi pod Skierniewicami i pamiętam co się działo w 2019 roku. Przez tydzień nie mieliśmy wody. Straż pożarna rozwoziła o ustalonej godzinie kanistry z wodą. 5 litrów na głowę, w foliowych torbach lub baniakach. Ludzie czekali na ulicach. Moja rodzina wydobywała wodę ze studni, która nie była najczystrza. To były przeżycia jak z apokaliptycznego filmu.

  1. Vitex
   Vitex
   24 dni temu

   Niezłe zadupie tam macie,

  2. Rafał Ożóg
   Rafał Ożóg
   Miesiąc temu

   Codzienność połowy ludzkości, u nas sceny jak apokalipsa :D

  3. Pi Fi
   Pi Fi
   Miesiąc temu

   @Karolina mam nadzieję, że coś się u Ciebie już zmienia na lepsze.

  4. Simmade 424
   Simmade 424
   Miesiąc temu

   Polska ma rezerwy wody podobne jak Egipt, jedne z najniższych w UE

 5. Wnętrza Zewnętrza
  Wnętrza Zewnętrza
  Miesiąc temu

  Czasem mam wrażenie, że tyle się o tym mówi, że już wszyscy mają świadomość, jak ważne są drzewa w mieście. A potem wyskakuje mi na fb kolejna rewitalizacja rynku i moja bańka pęka. Jakoś w 2009 roku byłam w Białorusi i koleżanka z Grodna opowiadała mi, jak u nich zaczęły się wycinki - otóż polityk zarządzający miastem pojechał na zachód i po prostu się zainspirował :( Dzięki za film!

  1. Kpt Kotałke
   Kpt Kotałke
   Miesiąc temu

   @Fretka Fantastyczna i ten argument, że nawet przy 50 to tez się zawinie 😑

  2. Kpt Kotałke
   Kpt Kotałke
   Miesiąc temu

   @Agata Faktyczna o tak! Dla mnie w ogóle temperatura powyżej 23 stopni robi się już nieprzyjemna, a w takie upały dosłownie zdycham. Już pomijam fakt, że mam pracę siłowa 🥲

  3. Fretka Fantastyczna
   Fretka Fantastyczna
   Miesiąc temu

   @Kpt Kotałke pochodzę z terenu, gdzie tych drzew na poboczach jest dużo i wieczne larum, jakie to drzewa są zabójcze, Hołowczyc w nich przodował (czy dalej to nie wiem), ale jakoś nie kojarzę drzewa, które samoczynnie wtargnęło na jezdnię, to zawsze są auta, które za szybko jadąc wypadają

  4. Agata Faktyczna
   Agata Faktyczna
   Miesiąc temu

   Ja mam alergię na wszystkie Panie pogodynki, które zachwycają się "bezchmurnym niebem" i "piękną pogodą +30 st", a każdy deszcz podczas wakacji zapowiadają jak tragedię narodową.

  5. Kpt Kotałke
   Kpt Kotałke
   Miesiąc temu

   Nawet nie wiesz ile razy słyszałam argument pt. Przez drzewa ludzie umierają, bo się samochody o nie rozbijają. Albo miga cień po oczach i jechać się nie da.

 6. Clodi
  Clodi
  Miesiąc temu

  Ja muszę napisać, że trzeba brać pod tym względem przykład z Odessy!! Tam są wielkie drzewa aleje na większości ulic! Idzie się prawie cały czas w cieniu, a w lecie w czasie upałów to błogosławieństwo!

  1. LUCAS EP
   LUCAS EP
   Miesiąc temu

   @Dr Anabolic teraz są leje po bombach

  2. Dr Anabolic
   Dr Anabolic
   Miesiąc temu

   Raczej już nie ma tych drzew...

 7. Rafał
  Rafał
  Miesiąc temu

  Dziś u mnie było 34 stopni W aucie które stalo 8 godzin na parkingu zostawiłem termometr. O 16 było jakieś 75 stopni. Nie wiem dokładnie bo termometr miał skale tylko do 50 stopni....A tak na marginesie to na wsiach wcale lepiej nie jest. Kazdy nowy domek musi mieć na okolo 200 metrow kostki. Trawnik na 5mm obowiązkowo przycięty. Stare i duze drzewa trzeba wyciac bo jesienia bedzie sporo lisci do grabiebia. A potem się wszyscy dziwia ze jakoś gorąco i przed domem nie da się wysiedzieć pięciu minut.

 8. baliniak
  baliniak
  Miesiąc temu

  Najlepsi są starzy ludzie którzy bronią takie betonowe rynki bo pamiętają ze kiedyś było gorzej. Ale to akurat w moim przypadku bo jak burmistrz wstawi jakieś zdjęcie z nowo wyremontowanego i zabetonowanego rynku na FB to za każdym razem pisze komentarz żeby posadzili tam chociaż kilka drzew. Wcześniej ten rynek to był jeden wielki parking dla samochodów a teraz jeta jedna wielka patelnia dla ludzi a oni to jeszcze bronią XD Ludzie się wcześniej tez domagali zieleni to postawili z 6 donic z kwiatami. Ale zauważyłem ze coraz więcej ludzi się pod jego postami jednak buntuje i chcą tej zieleni. Ja tez dostaje coraz większe poparcie.

 9. Bjorn
  Bjorn
  Miesiąc temu

  Rynek w moim mieście wygląda podobnie jak ten w filmiku. Nie można usiąść na ławce bez oparzenia sobie czterech liter. Niby jest jedna kurtyna wodna, ale nie łatwo znaleźć sobie pod nią miejsce, bo każdy kto jest w pobliżu od razu do niej pędzi, a raczej próbuje się doczołgać ostatkiem sił w tym upale. Jak człowiek pojedzie poza miasto od razu poczuje różnicę. Gdzieś zatraciliśmy nasz kontakt z naturą, to szkodzi również psychice. To wylewanie betonu gdzie się da, jest już obsesją, ktoś ewidentnie pała żądzą usuwania drzew i trawników, i nazywa to "rewitalizacją".

  1. So4mg 1
   So4mg 1
   Miesiąc temu

   bo jak jest upał to się siedzi w domu, a nie na ławce na rynku i narzeka że słońce pali, tak trudne do zozumienia ze nie chodzi się w takie miejsca w upał ?

  2. Naat Er
   Naat Er
   Miesiąc temu

   Yeah XD Szczecin jest w trakcie remontu newralgicznych węzłów komunikacyjnych. Miało być picco bello, wg projektu zieleń miała zostać utrzymana. I co? Betonoza na pełnej. Ktoś powie, że są miejsca na nasadzenia. Ok, ale zasadzą co najwyżej krzewy, które ochłody nikomu nie dadzą. Naprawdę nie rozumiem tej "mody".. zwłaszcza, że naprawdę katastrofa klimatyczna dzieje się teraz.

  3. Tekla
   Tekla
   Miesiąc temu

   Kurtyny wodne to też masakra przy obecnych niedoborach wody, już lepsza fontanna z zamkniętym obiegiem wody... No a przede wszystkim zieleń (bez doniczek)

  4. Sylwunia P
   Sylwunia P
   Miesiąc temu

   👍

 10. Ellestra
  Ellestra
  Miesiąc temu

  To co ja bym chciała - nieprzeźroczyste wiaty przystankowe. Nigdy nie rozumiałam tej miłości do robienia ich całych z przeźroczystego plastiku. Dlaczego nie dać ludziom trochę cienia. Przynajmniej dachy zrobić matowe.

  1. Jolanta Popiel
   Jolanta Popiel
   Miesiąc temu

   @MadJedfox przyjedź do Szczecina to zobaczysz, Płac Rodła po renowacji to patelnia! 👿

  2. MadJedfox
   MadJedfox
   Miesiąc temu

   Gdzie montują takie przezroczyste dachy na przystankach? Jeszcze się z nimi nie spotkałem, a przynajmniej u mnie w Poznaniu.

  3. ula małecka
   ula małecka
   Miesiąc temu

   I bywa że ptaki się o nie rozbijają

  4. Arthur
   Arthur
   Miesiąc temu

   Blachą się nagrzeje...

 11. Durano
  Durano
  Miesiąc temu

  Sadźmy wszędzie gdzie można drzewa. Integrujmy się wszyscy. Podawajcie film dalej

  1. Patrycja Korzeniec
   Patrycja Korzeniec
   18 dni temu

   @Marcin W a po co masz te liście grabić? to nie śmieci, rozłożą się do wiosny

  2. Get Bloxed
   Get Bloxed
   Miesiąc temu

   @Marcin W XDDDDD

  3. Marcin W
   Marcin W
   Miesiąc temu

   Kto będzie liście grabił? Warszawka zbankrutuje jak będzie musiała zatrudniać ludzi do grabienia.

  4. Durano
   Durano
   Miesiąc temu

   @Memes pozdro

  5. Memes
   Memes
   Miesiąc temu

   Ok

 12. The One
  The One
  Miesiąc temu

  W Toruniu na osiedlu młodych część trawników zamieniono na łąki - nie są koszone, rosną na nich wysokie trawy etc. Takie inicjatywy się ceni

 13. Łukasz G
  Łukasz G
  Miesiąc temu

  Dobry trend to sianie łąk kwietnych w miastach, choć i tu trzeba pamiętać, żeby składały się z krajowych gatunków roślin, odpornych na nasz klimat.

  1. owieczka 78
   owieczka 78
   Miesiąc temu

   @MsLisbeth26 moj maz pod płotem jedyny na całym osiedlu posial lake kwietna, o matko i córko każdy kto przechodzi palcem pokazuje bo nie tujki czy kamienie albo trawniczek.

  2. MsLisbeth26
   MsLisbeth26
   Miesiąc temu

   @Memes jedno i drugie. Nie w każdej przestrzeni mogą być drzewa.

  3. Memes
   Memes
   Miesiąc temu

   Nie lepiej drzewa sądzić?

  4. Ada Pieńkowska
   Ada Pieńkowska
   Miesiąc temu

   @Katarzyna Jackowska jest grupa ludzi co ma obsesję na punkcie równych trawników i jak chcesz mieć łąki to 'idź mieszkać na wieś'. Ale ktoś na górze powinien wiedzieć lepiej.

  5. MsLisbeth26
   MsLisbeth26
   Miesiąc temu

   Odpornych na nasz klimat? :) To za chwilę może się okazać, że trzeba będzie siać jakieś pustynne gatunki, a nie rodzime, bo te sobie w długiej suszy nie poradzą :) . Ale masz rację, łąki, kwiaty, rośliny miododajne a nie tylko trawniczek przycięty na 5 cm.

 14. Michał C
  Michał C
  Miesiąc temu

  Martwi mnie to, że Poznań coraz bardziej aspiruje do betonowej stolicy, ale patrząc na ostatnie inwestycje (Rynek Łazarski, 1 etap ul. św. Marcin i Plac Kolegiacki) nie możemy liczyć na za dużo, mimo naszych głosów sprzeciwu.

  1. Habiel
   Habiel
   Miesiąc temu

   Jeszcze na 27 grudnia drzewa idą pod ścięcie ale będą "nowe nasadzenia' czyli kolejne krzaki w donicach.

  2. Ola M.
   Ola M.
   Miesiąc temu

   Podziękujmy niby "pro" myśleniu słabego prezydenta , który już dawno powinien być zmieniony .

 15. menace
  menace
  Miesiąc temu

  No a teraz w miastach mamy "Deszcz na betonie, deszcz na betonie."

  1. Krzysztof L
   Krzysztof L
   Miesiąc temu

   i podatek od deszczu na betonie xD

 16. Kuma
  Kuma
  Miesiąc temu

  Najgorsze, że ludzie w godzinach pełnego słońca potrafią wyjść na te wszystkie nagrzane chodniki, najlepiej na środek jakiegoś rynku, ciągnąc za sobą na smyczy psa :(

  1. Malinowa mamba Bwo
   Malinowa mamba Bwo
   23 dni temu

   Albo z niemowlakiem w wózku

  2. owieczka 78
   owieczka 78
   Miesiąc temu

   Moja tesciowa lat 73, bez nakrycia głowy bez okularów przesiaduje na rynku betonowym, mowi ze lubi lato 😂

  3. Pau Lina
   Pau Lina
   Miesiąc temu

   Dokładnie, ja z psiunią tylko do lasu i nad rzekę, nawet nie wychodzę z nią na drogę lub chodnik, jak ktoś nie ma to do parku

  4. Shaerinn
   Shaerinn
   Miesiąc temu

   Tym bardziej, że człowiek chodzi w butach i nie czuje jak rozgrzany jest ten chodnik. Pies butów nie nosi...

 17. Elisabeth Kejejian
  Elisabeth Kejejian
  Miesiąc temu

  Jest specjalne wycinanie drzew , mieszkam we Francji i widzę że w miejsce dużego drzewa wsiada się patyk .Jak patrzę na stare zdjęcia to jest pełno dużych drzew .

 18. Sylwia Świeściak
  Sylwia Świeściak
  Miesiąc temu

  Pan Jan Mencwel to człowiek, który powinien być politykiem 😰 jest bardzo mądry, trzeba go słuchać! Alurat uzyliscie przykładu rewitalizacji rynku w Wieruszowie, gdzie mieszkam. Póki co mamy piękny rynek z wielkimi starymi drzewami.. myśle że nikt nie odważy się och usunąć. Mam nadzieje :(

 19. Ryfek
  Ryfek
  Miesiąc temu

  Moje Skierniewice :) W 2005 roku miałem zaledwie 8 lat, ale pamiętam rynek całkiem dobrze. Mnóstwo cienia, zieleni i wiecznie zajęte ławki. Dziś wśród betonu jest pełno miejsc do siedzenia, ale jakoś nikt nie chce tam dłużej usiąść :) Betonowy rynek w Skierniewicach ma drugi ogromny minus. Otóż po rewitalizacji stał się głównym miejscem różnego rodzaju koncertów (największe w czasie corocznego Święta Kwiatów Owoców i Warzyw) i przejął miejsce sceny (tak zwanej Muszli) ulokowanej w miejskim parku. Kiedyś bawiliśmy się wśród drzew na koncercie Wilków siedząc na ławeczkach, albo nawet na trawie, a dziś na koncerty chodzimy po nierównej kostce brukowej słysząc dudnienie basu odbijającego się od wszystkich płaskich powierzchni na rynku :( Super materiał. Mam nadzieję, że to kolejna cegiełka dołożona do inicjatywy "odbetonowania" miast.

 20. Alegria7991
  Alegria7991
  Miesiąc temu

  Kontynuując i uzupełniając wątek: nowe nasadzenia to nie taka prosta sprawa. Zaczynając od tego, że drzewa, szczególnie w większych wymiarach - są drogie i coraz trudniej dostępne. Polskie szkółki nie nadążają z produkcją materialu roślinnego, ściągamy drzewa np. z Holandii (co może wiązać się z przywożeniem nowych szkodników, chorób i gorszym dostosowaniem do naszych warunków), a wyprodukowanie większego drzewa to jest kilkuletni proces, którego nie przeskoczymy. Część gatunków gorzej się przyjmuje (we Wrocławiu np. brzozy, dęby szypułkowe, niektóre jarzęby), część drzew będzie nam wypadać ze względu na zmiany klimatu (wspomniane już brzozy, dęby, ale też np. sosny, świerki). Do tego zapominamy o najważniejszej rzeczy - pielęgnacji. Niestety, nowe nasadzenia nie utrzymują się same. To jest ogromny nakład pracy, energii i wody (!), żeby te drzewa się przyjęły. W czasie takich upałów jak teraz pod mlode nasadzenia są wylewane setki metrów sześciennych wody dziennie w jednym mieście, po to żeby je utrzymać. Szczególnie w miejscach takich jak pasy drogowe, odsłonięte place i inne patelnie - bez tego mlode drzewa sobie nie poradzą. Pamiętajmy, że jeśli nam jest gorąco i musimy co chwilę sięgać po wodę, to drzewo, które rośnie samotnie na nagrzanym placu - też nie czuje się dobrze. A drzewo w gorszych warunkach (a takie niewątpliwie występują w mieście) jest bardziej podatne na choroby i szkodniki, które przeciez będą generowały kolejne koszty. Do tego dodajmy - na efekt trzeba poczekać. Zanim zasadzone drzewa osiągną dorosłość, kiedy mogą tak znacznie polepszać warunki w swoim otoczeniu - minie kilkadziesiąt lat. I absolutnie nie piszę tego, żeby podwazac sens nowych nasadzen, ale żeby pokazać jak ogromny kredyt zaciągnęliśmy wycinając istniejące, dorosłe drzewa i pozwalając na projektowanie kolejnych dzielnic bez drzew. Może się okazać, że rozwiązanie problemu, który stworzyliśmy nie będzie tak proste i tanie jak nam się początkowo wydawało. Swoją drogą - bardzo długi, ciekawy wątek można z tego rozwinąć - padają propozycje, żeby np. nie usuwać samosiewów zamiast sadzenia drzew ze szkółek. Żeby sadzić mniejsze rośliny, które łatwiej się przyjmą i dostosują do warunków siedliskowych. Żeby przeprosić się z gatunkami inwazyjnymi (robinia, bożodrzew, dąb czerwony, czeremcha późna) i wrócić do ich sadzenia w miastach, skoro radzą sobie w tak trudnych warunkach. Żeby nie zakładać łąk kwietnych, ale doprowadzać do tworzenia łąk spontanicznych. Żeby uznać każdy zarośnięty, nieużytkowany teren za cenny, co wiąże się (podobnie jak ograniczenie koszenia) z koniecznością zmiany naszych poglądów estetycznych. I do tego cały wątek gospodarowania wodą opadową (gdzie nawet w temacie ogrodów deszczowych zdania są mocno podzielone i sprzeczne ze sobą). W sumie - polecam całą tę pulę tematów na kolejne filmy ;)

  1. Domi Nick
   Domi Nick
   Miesiąc temu

   @Ellestra Drzewa przy drogach to inicjatywa MON. Doktryna sprzed kilkudziesięciu lat - drzewa miały osłaniać kolumny wojska. Przy dzisiejszym natężeniu ruchu drzewa te generują więcej problemów niż pożytku 😉

  2. Ellestra
   Ellestra
   Miesiąc temu

   Pamiętam jak ponad dekadę temu był wielki trend - artykuły we wszystkich periodykach - że co to był za pomysł sadzić drzewa wzdłuż dróg. Trzeba wyciąć bo kierowcy się na nich rozbijają. Mimo, że lata się już robiły gorące nikt nie doceniał kapitału jakimi były te drzewa zacieniające asfalt. I wiele z nich wycięto poszerzając drogi. Teraz musimy płacić w dekadach próbując naprawić te błędy.

 21. Anna Wu
  Anna Wu
  Miesiąc temu

  Nie jestem architektką i nie wiem, na ile to jest możliwe, ale moje pomysły to zazielenienie dachów domów, bloków, przystanków autobusowych oraz propagowanie zielonych balkonów (to tak a'propos co mogą zrobić wspólnoty mieszkaniowe).

  1. Krzysztof Matuszek
   Krzysztof Matuszek
   Miesiąc temu

   Bardziej realistyczne (z powodów, które podali już inni komentujący) jest pokrywanie dachów i elewacji ogniwami fotowoltaicznymi. Sprawa jest oczywista: każdy kwant energii przekształcony w energię elektryczną to kwant, który nie rozgrzewa otoczenia. Moim zdaniem, to jest przyszłość. Nie zdziwię się, jeśli za parę lat wymogiem przy budowie nowego budynku w centrum miasta będzie pokrycie N% elewacji panelami, N > 50.

  2. OCEAN OF FOXES
   OCEAN OF FOXES
   Miesiąc temu

   @Marek Siridar nie o to chodzi. To wiadomo. Takie coś można tylko regulacją pokonać (ale już się nie wyburzy istniejących: D). Chodzi o to aby architekci nie tylko budynków ale też przestrzeni mieli obowiązek współpracować z architektem miasta i żeby w mieście był faktycznie zespół mądrych ludzi, najlepiej z uxem:D mnie naprawdę codziennie frustruje że moje osiedle jest ogrodzone i nie ma furtek przy każdym przejściu w poprzek. Potem jak już dotrę do furtki to muszę drałować w drugą stronę bo na przestrzeni za płotem nikt nie pomyślał że tam są furtki. Potem chcę przejść przez ulicę i nie ma przejścia przez chodnik tak żeby przejść po linii prostej od furtki na drugą stronę. Dochodzę do krawężnika jezdni i samochód mi stoi na przejściu bo akurat jest tam parking mimo że był chodnik do zejścia na jezdnię. Jak już się przecisnę i przejdę to nie mam jak wejść na chodnik po drugiej stronie xD chodzę zygzakiem i jak po polu minowym. Dla wyobrażenia dodam, że gdy wyjdę ze swojej klatki, to widzę na przestrzał punkt do którego chcę dotrzeć, całkiem niedaleko. TO jest takie głupie że mnie właśnie frustruje. Nie że muszę zapindalac w te i we wte jak debil, ale że ktoś jest taki GŁUPI że nie można zrobić normalnych przejść na osiedlu na bazie kratki. A ja się zachwycam Barceloną czy nowym Jorkiem że tak to ogarnęli. W Polsce jest po prostu niska kultura i nigdy nie podniesie się ponad pewien poziom jeśli żyjemy w otoczeniu takiego g*wna I tutaj wychowują się nowe pokolenia. Ogólnie jestem projektantem graficznym i oprogramowania dlatego mnie to tak razi. Mam taką zabawę że jak widzę comic sans to mówię na głos. Na moim osiedlu jest tego pełno. Boli mnie jak widzę burdel wokół siebie. Już bym za darmo projektowała tym usługom szyldy ale one się po prostu pojawiają a wtedy jest już za późno. Bardzo bardzo bardzo bym chciała żeby ktoś miał nad tym kontrolę.

  3. Marek Siridar
   Marek Siridar
   Miesiąc temu

   @OCEAN OF FOXES to nie głupota tylko skala zwrotu inwestycji ^^ jeśli na działce masz do wyboru ustawić 3 budynki albo 4 to ile wybierzesz jako inwestor? ;p

  4. OCEAN OF FOXES
   OCEAN OF FOXES
   Miesiąc temu

   U nas na osiedlu drzew nie Ma i nie będzie, bo pod ziemią są garaże. Drzewa potrzebują miejsca na korzenie. Z zazdrością przechadzam się po starych osiedlach - ale oprócz drzew, między innymi między samochodami... Problemem jak dla mnie jest projektowanie przestrzeni nie całościowo tylko każdy budynek, każde osiedle deweloperskie osobno... Ale mnie to denerwuje, nie da się u mnie wyjść po linii prostej 300m z osiedla bo trzeba chodzić jak po labiryncie. Boli aż głupota, za każdym razem gdy po nim chodzę

  5. Maria L
   Maria L
   Miesiąc temu

   @Piotr Brenda a i z nowymi nie jest to takie proste. Raz, że ciężar - to ciągnie za sobą większe nakłady ma wytrzymalsze konstrukcje. Dwa to wilgoc, której nie chcemy w budynkach, bo powoduje zagrożenie pleśnią oraz materiały się szybciej psują. Aby zabezpieczyć przed wilgocią należy znowu zwiększyć nakłady na inne, nowoczesne materiały jak membrany i powłoki. Kolejna sprawa to odpowiedni wybór gatunków- nie chcemy chyba tylko trawy a z kolei nie każdy gatunek się utrzyma na tak małej objętości gleby, która jest narażona na wysychanie, jalowienie i też zanieczyszczenia miejskie. Wbrew pozorom zwykle chwasty czasem bardzo głęboko zapuszczają swoje korzonki.

 22. Ciabalacha
  Ciabalacha
  Miesiąc temu

  Dzisiaj rozmawiałam z koleżanką, jak to w Łodzi jest chłodno w porównaniu do Skierniewic. Ona z nie dowierzała, że brakowało nam wody. Wracam do domu, a tutaj ten film. Co za wyczucie 🥵

 23. Kamil Bieniek
  Kamil Bieniek
  Miesiąc temu

  Bardzo ciekawym projektem jest też "Klimatyczny Kwartał" dotyczący krakowskiego Kazimierza. Bardzo obszerny miejski projekt, mający na celu poprawę jakości życia mieszkańców, adaptację do zmian klimatu i spięcie z koleją aglomeracyjną.

  1. 4djtv
   4djtv
   Miesiąc temu

   @Kamil Bieniek Piszesz bzdury, nikt nie uwzględnił postulaty mieszkańców, gdzie bym nie sprawdzał komentarzy ludzie piszą w komentarzach że trzeba będzie się wyprowadzić bo ruch samochodów ma być praktycznie zakazany po mimo tego że pisali do formularzu projektu że nie ma jak przejechać i gdzie zaparkować, więc co ci po zieleni i miejscu dla pieszych jak nie ma gdzie auta pod kamienicą zaparkować. Jak osoby które miejsca pracy są objęte częściowym lub całkowitym wykluczeniem komunikacyjnym mają dojechać do pracy? Przecież jedynym wyjściem jest wyprowadzka, 50 tyś. ludzi już się z centrum wymeldowało bo już się tam żyć nie da po tych cudnych projektach, znikają wszystkie nie turystyczne biznesy, kina, baseny, sklepy papiernicze. Bo kto niby miał z nich korzystać. Tego typu projekty to typowy sposób na czyszczenie kamienic pod najem krótko terminowy dla turystów. Jak dobrze że ja już w okolicach certum nie mieszkam ale mam nadal kilku znajomych którzy jeszcze mieszkają i też planują się wyprowadzić bo jak kończą nadgodziny na popołudniowej zmianie o 2 w nocy to nie mają jak wrócić ze stref przemysłowych pod Krakowem do domu. Tam nic nie jeździ a nawet gdyby to 2 godziny to za długo na dojazdy w jedną stronę. A miasto likwiduje miejsca parkingowe na kontr pasy rowerowe na ulicach o praktycznie zerowym ruchu, więc po co? Przecież ludzie mający 20 kilometrów do pracy nie będą przeznaczać na dojazdy 4 godziny dzienne rowerem. Te wszystkie zmiany jedyne do czego zachęcają to do wyprowadzki. Bo jak nie masz 5 kilometrów do pracy to tracisz pół dnia na dojazdy.

  2. Kamil Bieniek
   Kamil Bieniek
   Miesiąc temu

   ​@4djtv Projekt był tworzony również na podstawie konsultacji z mieszkańcami. Jak przestrzeń z większą ilością zieleni i miejscem dla pieszych jest nie do życia? Mam znajomych mieszkających w różnych miejscach w centrum, oni generalni sami chcieliby takie projekty w ich dzielnicach (zwłaszcza na Podgórzu).

  3. 4djtv
   4djtv
   Miesiąc temu

   Szkoda że sami mieszkańcy zapowiadają że będą musieli się wyprowadzić bo tworzy się przestrzeń nie do życia..... no ale aktywiści zadowoleni....

  4. Marco Marco
   Marco Marco
   Miesiąc temu

   Team Biotad Plus

 24. Jacques
  Jacques
  Miesiąc temu

  Bardzo i interesujący film, jak zawsze poziom materiałów zachowany! Mam nadzieję, że edukowanie społeczeństwa m. in. w ten sposób realnie wpłynie na skutki. Pozdrowionka 💃

 25. Florka100
  Florka100
  Miesiąc temu

  Warto napisać o tych, którzy rozumem i deficytowym zdrowym rozsądkiem się kierują :D Zapraszam do Białogardu. Miasto w byłym woj. Koszalińskim. Jedno z niewielu w tym regionie, które zachowało poniemiecką zieleń. Mogliby tam jeszcze cos z rondem i parkingiem w okolicach Kauflandu zrobić, w tym miejscu, po przebudowach coś poszło nie tak. Reszta super. Jest taka miejscowość Bojanów albo Bojanowo (z browarem, woj. wielkopolskie) nie maja wprawdzie wielu drzew ale na rynku wyłącznie trawa i jedynie mini betonalejki do przejścia na obcasie ;) Nowa Sól - też prawdziwe miasto. Jesli cos stare a dobre to nie zastępowane byle czym, byle tylko nowe było. Dużo starej zieleni i ograniczone parkingi. Wołów (chyba dolnośląskie), rynek, że piałam z zachwytu, drzewa wysokie, takie, że ratusz ledwie widać. Serio. Cudo. Rynek w miejscowosci Praszka. Z tego co pamiętam, krzyżują się tam dwie krajówki ale rynek niczym park. Lubię jeździć przez to miasto (to jakoś granica opolskiego, jak ktos kojarzy to niech mnie poprawi). Lubniewice w lubuskiem, najfajniejszy polski rynek małego miasta, no chyba że w okresie ostatnich 3 lat coś "zrewitalizowali"... Trzcianka tez daje radę w odróżnieniu od zrujnowanego Czarnkowa. Z tej okolicy polecam też Śmigiel. Dalej: Sława, to mądra zieleń miejska. Stara i nowa, i wszystko pięknie "kupy się trzyma". Jeszcze Łask. Nooo jak na ten region Polski, to naprawdę super! Z dużych miast: Wrocław, Sopot i próbujący ratować co się da Gdańsk. Niestety na wstecznym piękne do niedawna Szczecin, Gdynia, Poznań i Toruń. Natomiast na medal ogólnopolskiej tragedii zasługuje Bydgoszcz. To nie miasto, to jeden wielki betonowy węzeł drogowy!

  1. master of summoning
   master of summoning
   26 dni temu

   Tak, Wołów to DŚ. A w Legnicy wycina się drzewa z byle powodu, mimo, że trąba powietrza wykarczowała dawny, poniemiecki park - wycina się, żeby budynki było widać, żeby auta widziały co po bokach (nie w miejscach, gdzie kiedykolwiek były wypadki), bo jest ten nienormalny trend na donice (W Lcy są one nawet betonowe i metalowe xD), bo niby remont, bo ulice zrobili przez środek parku (to jeszcze go dobili po tamtej wichurze), bo tak, no każdy powód dobry... Ale tam beton rządzi, to i beton leje się gdzie może...

  2. jn hjvju
   jn hjvju
   Miesiąc temu

   Mieszkam w Poznaniu.. Tragedia. W mieście nie da się żyć i nie polecam wybrać się w taki dzień do centrum gdzie drzew, jak na lekarstwo. A wieczorem jest jeszcze gorzej, bo w nocy betonoza i asfaltoza oddaje gorąco.

 26. Bartłomiej Krysiak
  Bartłomiej Krysiak
  Miesiąc temu

  Szacunek za fragmenty z "Hydrozagadki" na początku ❤️

 27. euphorbiaant
  euphorbiaant
  Miesiąc temu

  Film porusza niewątpliwie ważny temat. Jednak jeden fragment mi się nie spodobał - mianowicie ten o przetargach. Odniosłam wrażenie, że Pani na telekonferencji spłyca temat, powiela i utrwala nieprawdziwe opinie. Przetarg to narzędzie do osiągnięcia określonego celu - udzielenia zamówienia zgodnego z wolą zamawiającego. Każde ogłoszenie o przetargu zawiera specyfikację warunków zamówienia, więc jeżeli w takiej specyfikacji będzie określone, że należy zrewitalizować rynek poprzez nasadzenie x drzew y gatunków w określonych miejscach oraz szereg innych warunków w zależności od potrzeb/woli/posiadanych środków, to dalej przy kryteriach: cena i gwarancja, przetarg wygra firma, która nasadzi te drzewa najtaniej i udzieli najdłuższej gwarancji np. na ich pielęgnację. I nie ma tu mowy o żadnym betonowaniu, bo wykonawca wykonuje zadanie zlecone przez zamawiającego (np. miasto). W przytoczonym przypadku zamawiający najprawdopodobniej po prostu w specyfikacji opisał, że ma być beton... I nie ma tu znaczenia czy zamówienie zostało udzielone w drodze uczciwego przetargu, czy było zlecone kuzynowi kolegi. To nie "przetarg" jest winny tylko wola tych, którzy stosowali to narzędzie. Poza tym, nawet jeśli by trzeba było "na szybko wydać dużo pieniędzy" to nadal ograniczeniem jest wyobraźnia i wola włodarzy, a nie mistycznych funduszy czy środków unijnych. Pani filmy są zazwyczaj świetne, zarówno pod kątem doboru tematów jak i merytoryki, dlatego proszę nie traktować mojego komentarza jako złośliwego. Po prostu zależałoby mi na dążeniu do perfekcji :)

  1. MrThindwa
   MrThindwa
   Miesiąc temu

   Mam wrażenie że to zostało w jakiś sposób skazane - ten formilarz przetargowy ktory został pokazany w filmie zawierał tylko dwie pozycje, przy czym cena stanowiła 60% punktacji. Jeśli cena przeważa to oczywiście użyjemy najtańszych materiałów spełniających pozostałe wymogi.. A choć cena od lat nie powinna być głównym kryterium, to chyba wciąż wiele jednostek publicznych nie umie rozpisać mądrego przetargu. W przypadku placu czy rynku wymagało by to pewnie najpierw konkursu architektonicznego, co by eksperci zaproponowali najlepsze rozwiązania..

 28. Toxen
  Toxen
  Miesiąc temu

  Sorry, ale mierzenie temperatury powierzchni prawie czarnego pomnika w pełnym słońcu w 6:07 i porównywanie jej do temperatury krzaczków w cieniu to według mnie przesada. Może lepiej byłoby mierzyć temperaturę chodnika jak w 7:53 skoro mierzenie temperatury powietrza jest poza zasięgiem?

  1. Paweł Czarkowski
   Paweł Czarkowski
   Miesiąc temu

   @Arkadiusz Oziębło Jezu, geniusze, nie trzeba chodzić po pomniku, żeby odbierać od niego ciepło. On ogrzewa otoczenie niezależnie od tego, czy się na nim siedzi, czy nie.

  2. Thea
   Thea
   Miesiąc temu

   Pomiar pomiarem ale każdy organoleptycznie sam czuje, że na betonowym placu jest mu dużo ciepłej niż w parku, nie mówiąc już o prawdziwym lesie. Bo te pomiary to chyba tylko dla efektów wizualnych głównie jak dla mnie.

  3. Wielki Zderzacz Andronów
   Wielki Zderzacz Andronów
   Miesiąc temu

   @Alikos Jeżeli zieleń (roślinność) odbija intensywnie promienie podczerwone to kamera termowizyjna powinna pokazywać większą temperaturę roślinności niż innych ciał a tak nie jest. Właśnie efekt chłodzący roślinności głownie polega na transpiracji i parowaniu wody. Ciepło parowania wody to 2,2 MJ/kg. Duże drzewo liściaste w taki upał transpiruje nawet 100-200 l wody, czyli parowanie z tych drzew pochłania circa 200-400 MJ ciepła na dobę. Suche powietrze przy 20 st. c ma ciepło właściwe ok 700 J (m3 x K), czyli parowanie z takiego drzewa jest w stanie ochłodzić o 10 st. K około 60 tys. m3 powietrza.

  4. Nie Karol
   Nie Karol
   Miesiąc temu

   wydaje mi się że jest też jakiś problem z pomiarem kamerą termowizyją / laserem temperatury metalu ponieważ odbija on dużo promieniowania słonecznego, chyba lepszą metodą pomiarową była by stara dobra sonda plus może trochę pasty termoprzewodzącej

  5. Maksymilian Skórka
   Maksymilian Skórka
   Miesiąc temu

   Czyli nie tylko mnie to skrzywiło. Taka sensacja dla sensacji, a na tym kanale, poruszających takie ważne treści nie powinno być takich tanich sztuczek niczym w jakimś paradokumencie.

 29. charlotte k
  charlotte k
  Miesiąc temu

  Mieszkam w Holandii i tutaj wszędzie są drzewa. Może być nawet 35 stopni ale odczuwalna jest 25. Tych wszystkich samorządowców posadziłabym na jeden dzień na jakimś rynku na patelni w Polsce bez cienia, a później w Holandii. Może wtedy by się coś zmieniło w Polsce.

  1. Get Bloxed
   Get Bloxed
   Miesiąc temu

   @billykid90 dokładnie, żeby drugi człowiek zaczął działać musi sam najpierw musi to przeżyć

  2. billykid90
   billykid90
   Miesiąc temu

   Bo Holandia wie, że wyższe temperatury to wyższy poziom morza a co to oznacza w ich przypadku nie muszę tłumaczyć.

  3. billykid90
   billykid90
   Miesiąc temu

   @stanleybiaz marihunaen

  4. stanleybiaz
   stanleybiaz
   Miesiąc temu

   "Huuur! Duuur! Holandia jest zła, bo aborcja i marihuanen!" 😉

 30. Aleksandra Stawiarska
  Aleksandra Stawiarska
  Miesiąc temu

  Serdeczne dzięki za ten film! Jak zwykle klasa i merytoryczne podejście do tematu

 31. theonlyreason723
  theonlyreason723
  Miesiąc temu

  Jaki rewelacyjny reportaż! Mnóstwo tekstów źródłowych, danych, świetna robota! 👏🏼 Świetnie się oglądało cały materiał!

 32. Julia
  Julia
  Miesiąc temu

  Dzięki Ci za Twoją pracę ❤️

 33. antracytsowa
  antracytsowa
  Miesiąc temu

  Komentarz dla zasięgu, materiał świetny! Jestem zachwycona

 34. Agnieszka Puza
  Agnieszka Puza
  Miesiąc temu

  Super jak zawsze - temat poważny, ale omówione w sposób przystępny. Kocham i polecam gdzie tylko mogę 🙂

 35. Kaktanternak
  Kaktanternak
  Miesiąc temu

  Coś co mnie irytuje, to koszenie trawników. Miasto kosi wszystko co urośnie powyżej 10-15cm niemalze natychmiast. Przecież wyższa trawa na terenie na którym i tak nikt nie chodzi zatrzymuje sporo wody, obniża temperature, jak wyrosną jakieś krzaki to i cienia może trochę dać. Ale nie, skosić najkrócej jak się da żeby było "ładnie".

  1. Ewelina M
   Ewelina M
   Miesiąc temu

   Tak i zamiast ładnie jest sucha, żółta mała trwała…

 36. Aga Dro
  Aga Dro
  Miesiąc temu

  to ważny temat - niech rządzący wreszcie się ockną

  1. Bartenn
   Bartenn
   Miesiąc temu

   Oni o tym dobrze wiedzą tylko to nie ich interes. Jak ktoś ma się ocknąć to ludzie i używać tej demokracji i edukacji.

 37. EMPE
  EMPE
  Miesiąc temu

  Jestem pod wrażeniem widząc jakość techniczną i merytoryczną tego filmu, teraz mam cały twój kanał do nadrobienia XD

 38. Mirela S
  Mirela S
  Miesiąc temu

  Fajnie, że robisz takie filmy :)

 39. Ka
  Ka
  Miesiąc temu

  Roztocze, Józefów koło Biłgoraja - kiedyś piękny park, dzisiaj beton i fontanna z betonu. 😔🥵🥴🥺😰

 40. slightlychaoticgirl
  slightlychaoticgirl
  Miesiąc temu

  tyle się o tym mówi, a zauważyłam jedno. zamknięte osiedla szeregowców budowane w mojej dzielnicy jakieś 20 lat temu, miały kawał ogródka, miejsce przed domem na posadzenie jakiejś zieleni itd. jak teraz się tam wejdzie, to jest masa zieleni, drzew, krzewów itd. osiedle które zaczęli budować jakoś 2 lata temu, to totalna betonoza. ogródki wielkości większego balkonu, z przodu ZERO miejsca na jaki kolwiek krzaczek. Wszystko wyłożone kostką brukową. To wygląda jak getto, a nie osiedle mieszkalne, gdzie segment chodził koło 10000 za m

  1. slightlychaoticgirl
   slightlychaoticgirl
   Miesiąc temu

   @Monika Kowalczyk Tui na szczęście mnie widać, ale co to za przyjemność mieć ogródek na widoku? Tam wcisnęli jak najwięcej szeregowców i prywatności zero

  2. Monika Kowalczyk
   Monika Kowalczyk
   Miesiąc temu

   Te ogródki we współczesnej patodeweloperce to jakiś nieśmieszny żart. Już lepiej by było, gdyby zamiast nich były małe balkony na parterze, a w miejscach, w których miały się znajdować pseudoogródki zadbać o porządną roślinność i tzw. małą architekturę, aby utworzyć miejsca spotkań dla mieszkańców. Ludzie w tych mikroogródkach i tak w większości kładą trawę z rolek, strzyżoną później na 3 cm, i sadzą te przeklęte tuje. Zero bioróżnorodności. Zero cienia.

 41. 3P Studio Channel
  3P Studio Channel
  Miesiąc temu

  Brawo Kasia! Świetny film! Dziękuję:) Będziemy oglądali częściej:)

 42. kolys1
  kolys1
  Miesiąc temu

  Zmierzyłem wczoraj temperaturę podłogi na balkonie, 54 st.c. To jest dramat.

 43. Macie
  Macie
  Miesiąc temu

  Bardzo potrzebny temat. Na własnej skórze doświadczyłem różnicy dot. odczucia ciepła w mieście między Polską a Holandią. W Holandii możemy zobaczyć mnóstwo zieleni. Mnóstwo drzew w środku miast, parki, zieleń na dachach, zieleń rosnąca pionowo po budynku itd...

  1. Sebastian
   Sebastian
   Miesiąc temu

   @Hypnosik no nie wiem.. Dopiero od 10 czerwca zaczęło się robić ciepło, bo wcześniej zimno było jak na kwiecień maj. Chyba, że chodzi Ci o ogólny wzrost temperatury

  2. Hypnosik
   Hypnosik
   Miesiąc temu

   @Sebastian przeciez jest mnostwo owadow zyjacych w goracych temperaturach, nie zdziwiłoby mnie gdyby pojawily sie odmiany z Afryki niedlugo

  3. Sebastian
   Sebastian
   Miesiąc temu

   @Hypnosik no tak ale raczej owad Ci na asfalcie długo nie usiedzi

  4. Hypnosik
   Hypnosik
   Miesiąc temu

   @Sebastian zawsze będą jakieś owady, czy to z zielenią czy bez.

  5. Sebastian
   Sebastian
   Miesiąc temu

   W Holandii rzadko kiedy są upały 🤷 Ale racja zieleni jest dużo i pająków na nich.. Również.. XDDD

 44. Sokoov
  Sokoov
  Miesiąc temu

  Niesamowite są Twoje filmy - materiał pierwsza klasa zarówno w kwestii jakości obrazu, montażu i realizacji jak i merytoryki. Szacun, jesteś perłą polskiego youtuba! :)

 45. Adrianna Julia J.
  Adrianna Julia J.
  Miesiąc temu

  Kolejny świetny materiał na ważny temat! 👏

 46. Magdalena Marchewa
  Magdalena Marchewa
  Miesiąc temu

  Oby coraz więcej ludzi dostrzegało ten problem, świetny film

 47. dilofozaur
  dilofozaur
  Miesiąc temu

  Więcej zbiorników retencyjnych, "dzikich" akwenów, zieleni miejskiej, a nie betonoza i samochodoza! Pozdrawiam.

 48. Kasia Krasucka
  Kasia Krasucka
  Miesiąc temu

  Dzieki wielkie za to wideo! Dosłownie wczoraj rozmawiałam ze znajomymi i mam już trochę dość tekstów w stylu: "no co ja mogę właściwie z tym zrobić..." jako jednostka. Dlatego lista konkretów na końcu jest bardzo cenna 😍

 49. Damian Damian
  Damian Damian
  Miesiąc temu

  Film TOP, co najmniej na poziomie VOX😁 Proszę wincyj!

 50. nati nati
  nati nati
  Miesiąc temu

  Bardzo ważny film! Mam nadzieję, że ludzie zarządzający miastami wezmą sobie go do serca i będzie coraz więcej zieleni, a coraz mniej betonu.

 51. kamil19021994
  kamil19021994
  Miesiąc temu

  Czyli dobrze typowałem, dlaczego dach fabryki, w której pracuję został pokryty jakąś dziwną, jasną żywicą. Podejrzewam, że raczej pod uwagę brali względy ekonomiczne, bo wszystkie hale i magazyny są klimatyzowane ale ten jasny dach robi wrażenie 😅

 52. Kora
  Kora
  Miesiąc temu

  W Bydgoszczy też zabetonowali cały rynek i jest masakra nikt tam nie przesiaduje, ludzie szybko przechodzą i chowają się w cieniu domów. W Poznaniu są teraz całkowite remonty starego rynku i okolic, bardzo się boję że skończy podobnie :(

  1. Karolina Maszkowska
   Karolina Maszkowska
   Miesiąc temu

   Co nie zmienia faktu, że Bydgoszcz na tle innych miast jest bardzo zielona 😊

 53. Melania
  Melania
  Miesiąc temu

  Super potrzebny filmik żeby uświadomić społeczeństwo. I miło zobaczyć ulubioną pieing :D

 54. takju1
  takju1
  Miesiąc temu

  najlepiej zmontowane filmy na polskim yt 😍⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

 55. Agnieszka Haratym
  Agnieszka Haratym
  Miesiąc temu

  Bardzo podobał mi się filmik, jak najbardziej temat na czasie 😊 ja muszę wystawić laurka dla pomysłodawców rewitalizacji parku ludowego w Lublinie. Świetne miejsce, pełne atrakcji, zacienionych alejek -tylko dzięki temu miejscu mogę przetrawac te upały😅 przy odwiedzinach Lublina zachęcam zeby odwiedzić park, nowoczesne przemyślane miejsce do spędzania wolnego czasu na powietrzu z dziećmi.

 56. Piotr Jaszewski
  Piotr Jaszewski
  Miesiąc temu

  Bardzo dobry materiał, zdecydowanie potrzebny. Ale ja chciałbym zwrócić uwagę na świetny montaż. Ten filmik płynie !!!

 57. Dawid
  Dawid
  Miesiąc temu

  Łał, super odkrycia. Już 10 lat temu ludzie mówili, że likwidacja drzew z centrów miast i wykładanie wszystkiego kostką powstaną betonowe pustynie. Jednak jak wycinano drzewa i wykładano kostkę nikt nie protestował. U mnie w mieście na środku rynku, między drzewami był postój taksówek. Dziś, żadna taksówka nie stoi na mieście. Tylko na telefon. Pod warunkiem, że się zna. Żaden taryfiarz nie jest w stanie wytrzymać na nowym postoju na otwartym btonowym rynku.

 58. Rejke
  Rejke
  Miesiąc temu

  dzięki za kolejny świetny materiał!

 59. Katarzyna Janko
  Katarzyna Janko
  Miesiąc temu

  Polecam przejechać się na warszawskie Bielany - tutaj od dłuższego czasu rewitalizuje się podwórka między blokami, wywalając beton a sadząc roślinność i stawiając ławki dla społeczności.

  1. 3210jan
   3210jan
   Miesiąc temu

   a skąd beton się tam wziął? nie ci sami zarabiają?

  2. Florka100
   Florka100
   Miesiąc temu

   Serio?!!! Cudna wiadomość.

 60. iskanderium
  iskanderium
  Miesiąc temu

  Świetny materiał! Dzięki bardzo! Pozdrawiam, Ola

 61. Karolina Aleksandra
  Karolina Aleksandra
  Miesiąc temu

  Świetny i bardzo potrzebny film❤️

 62. Calmind
  Calmind
  Miesiąc temu

  Hej, super film! Mam nadzieję, że zwiększy świadomość ludzi

 63. BigGlockyMike
  BigGlockyMike
  Miesiąc temu

  Trafiłem na ten film nie chcacy, nie żałuje kliknięcia i obejrzenia całego. Świetny materiał i niech idzie dalej w Polskę :)

 64. patryk wisniewski
  patryk wisniewski
  Miesiąc temu

  Świetne materiały. Pozdrawiam

 65. Natalia
  Natalia
  Miesiąc temu

  Świetny materiał!!!

 66. Dama Kier
  Dama Kier
  Miesiąc temu

  Najlepszy przykład dobrze zarządzanego miasta w stosunku do upałów, jaki widziałam to Odessa. Szerokie prostopadłe ulice które wpuszczały dużo wiatru, oraz wielkie rozłożyste state drzewa zapewniające dosłownie w całym mieście cień. Naprawdę dało się przejść pół miasta nie wychodząc z cienia. W Polsce rzecz absolutnie nie spotykana. Pomimo że miasto położone w strefie, gdzie latem ciągle +30° to absolutnie nie było tak tak uciążliwe jak u nas.

 67. Agata Michalska
  Agata Michalska
  Miesiąc temu

  A ja jestem pod wrażeniem jak Krzeszowice są zielone w porównaniu do innych polskich miast. Rynek, pomimo zerwania przez wiatr tego jednego drzewa jest dość zadrzewiony i można tam znaleźć dużo cienia drzew. Jest tam sporo starych drzew, ale też nowych nasadzeń. Okolice miasta też są bardzo zielone 🙂

 68. ewa ef
  ewa ef
  Miesiąc temu

  Moja wspólnota mieszkaniowa tylko się pali do wycinki drzew. Ludziom przeszkadza, że gałęzie im widok zasłaniają a jak wiatr wieje to drzewa się bujają i na pewno przewala się im na okno, głowę itd. ludzie boją się drzew po prostu, boją się wszystkiego...

  1. Get Bloxed
   Get Bloxed
   Miesiąc temu

   @Temiś jakie miasto?

  2. Temiś
   Temiś
   Miesiąc temu

   U mnie spółdzielnia tak dba o zieleń i drzewa, że: -co 2 tygodnie trawę kosi do ziemi (tak, że jak się idzie za koszącym to nie trawa leci w twarz a piach), bez znaczenia czy jest burza czy upał 35 stopni -"przycina" drzewa w okresie ochronnym ptaków do gołych czubków (byleby żadna gałąź nie spadła jak powieje wiatr), -obcina choinki przed balkonami od południowej strony bo "ciemno" (a potem Ci sami mieszkańcy zakładają rolety na balkony, bo się nie da wysiedzieć w chałupie) - skutki wichur z zeszłego lata nadal leżą nieposprzątane, a w miejscach po wyrwanych z korzeniami drzewkach nikt nic nie zasadził -jest bardzo tolerancyjna do rozjeżdżania przez mieszkańców trawników, bo "nie ma miejsc na samochody" -żywopłoty w miejscach niebezpiecznych przycina za to dwa razy w roku, więc nie widać zza nich czy się wchodzi pod samochód czy jeszcze nie, -przycinając żywopłot nie daje im urosnąć - krzewy przycinane są do tej samej wysokości od X lat, -robi problemy jak ktoś samodzielnie, na swój koszt zasadzi drzewa, bo "teren spółdzielni".

  3. eithelka
   eithelka
   Miesiąc temu

   A najstarszniejszy jest PRZECIĄG :D

 69. J.K.M. J.
  J.K.M. J.
  Miesiąc temu

  Bardzo potrzebny materiał ❤

 70. Anna J.
  Anna J.
  Miesiąc temu

  Dziwnie się to ogląda siedząc w Limie (Peru), gdzie przez cały miesiąc było mi bardziej zimno niż (nawet) optymalnie. Kilka dni temu chodziłam po Tęczowych Górach w szaliku, czapce i grubych rękawiczkach. 😅

 71. Isu
  Isu
  Miesiąc temu

  A Wrocław taki piękny. Niedawno rozwalili fajną ścieżkę aby zrobić chyba z 5m szerokości betonowy chodnik, wycieli wszystkie drzewa do ookoła ... ahhh ... Wrocław i tego typo miejsc jest masę :) A gdy ludzie coś wytykają prezydentowi miasta, ten odpisuje np: "Przyjdź to ja z bratem sobie z tobą pogadamy" (Prawdziwy cytat z jego odpowiedzi)

 72. NoName 1
  NoName 1
  Miesiąc temu

  Kto się smaży na betonie ten się smaży... Ja się gotuje na miękko mimo że drzewa i trawnik za oknem :c

 73. Arose6888
  Arose6888
  Miesiąc temu

  Świetna praca! Gratulacje 👏

 74. Karwinia
  Karwinia
  Miesiąc temu

  W poznaniu tez remonty polegaja na betonowaniu wszystkiego…. Ulica świety marcin to jakas masakra 😭😱

 75. Dominika 11
  Dominika 11
  25 dni temu

  Te odcinki to coś dla czego żyje! Świetna robota, świetna:)

 76. Bij Gomeza
  Bij Gomeza
  Miesiąc temu

  Nie wiem czy to nie w 2003 były te upały, co wilgotność była niemal 100% niczym w tropikach. edit Co do dachów - to polecam posypanie jasnym żwirem! To ma kolosalne znaczenie by ochłodzić cały budynek a szczególnie mieszkania na ostatnim piętrze.

 77. Polished Stacker
  Polished Stacker
  Miesiąc temu

  Swietny Film. Dzięki

 78. Zachariasz Mosakowski
  Zachariasz Mosakowski
  Miesiąc temu

  UHI najbardziej uwidacznia się nad ranem, kiedy nie świeci słońce, a ciepło akumulowane w materiałach o niskim albedo wypromieniowuje na zewnątrz. Wiadomo, że logika nakazywałaby mierzyć temperaturę w pełnym słońcu, ale jeżeli by powiązać to z pomiarami zanieczyszczeń, to dodatkowo jakość powietrza często leci właśnie wtedy - po zachodzie słońca.

 79. Zuza Bartnik
  Zuza Bartnik
  Miesiąc temu

  ale przepięknie pokolorowany film!

 80. Damian Domagała
  Damian Domagała
  Miesiąc temu

  Postawili kilka sklepów i parking z latarniami, powinnobyc prawo alby te parkingi miały 10 miejsc parkingowych mniej a tam drzewa, hipermarkety stać posadzić 10 drzewek. Nie jestem eko terorysta ale też to zauważyłem, robi się nowe miejsca bez wniosków które już dawno widać. Domy i dzialki polecam płyty ażurowe pod postuj samochodu, są też ładne ozdobne dostępne i mamy je tylko pod oponami reszta to piękny trawnik