Wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych. Film ilustrowany

Historia na zawołanie
6 900 wyświetleń 316K

Subskrybuj: plpost.info/wiki/wka...
Historia Stanów Zjednoczonych. Wojna secesyjna.

Komentarze: 452

 1. Styku
  Styku
  10 miesięcy temu

  Mam nadzieję że twój kanał się rozwinie. Dzięki temu filmowi w końcu dowiedziałem się o co chodziło z wojną secesyjną. Wielkie dzięki

  1. Radical
   Radical
   28 dni temu

   Dokładnie, w szkole to nic sensownego nie uczą na historii

  2. Szymon
   Szymon
   Miesiąc temu

   @xXCunninXx a są jakieś Polsko jezyczne?

  3. xXCunninXx
   xXCunninXx
   Miesiąc temu

   @Szymon takich kanałów anglojęzycznych jest kilka które mają kilkanaście milionów subow

  4. Szymon
   Szymon
   Miesiąc temu

   Ja tak samo - w końcu dowiedziałem się jak to mniej więcej wyglądało, dzięki!

 2. Jarosław Waśkowski
  Jarosław Waśkowski
  Miesiąc temu

  No właśnie-niby wszyscy wiedzą o co toczyła się ta wojna ale ten materiał w bardzo przystępny sposób przedstawił genezę i przebieg konfilku.Serdecznie polecam

 3. Allin_black
  Allin_black
  Miesiąc temu

  Super wytłumaczone, trzymam kciuki za rozwój kanału!!!

 4. MWPL Polska
  MWPL Polska
  Miesiąc temu

  Super odcinek, trochę już minęło od premiery ale może wypowiedziałbyś się na temat tego co działo się później oraz o tym co działo się w USA przed wojną secesyjną? Pozdro!:)

 5. Mateusz Pestka
  Mateusz Pestka
  Miesiąc temu

  Zawsze brakowało mi wiedzy w tym temacie i nigdy nie miałem okazji się więcej o nim dowiedzieć. Dziękuję bardzo za tak treściwy film!

  1. Maczeta_3000
   Maczeta_3000
   21 dzień temu

   Nie chciało Ci się, a nie że nie miałeś okazji ;)

 6. ciekawy swiata
  ciekawy swiata
  20 dni temu

  materiał przedstawiony w bardzo przystępny sposób, dobra robota :)

 7. Rafał Polański
  Rafał Polański
  12 dni temu

  Ale to wszystko fajnie i klarownie wytłumaczyłeś. Dzięki bardzo 🙂

 8. 1920PB
  1920PB
  Miesiąc temu

  Mapka ze stanami skonfederowanymi jest trefna. Brakuje Maryland i Missouri, które choć szybko zajęte miały swoje brygady w armii konfederackiej, ba miały swoje gwiazdki na sztandarze bojowym konfederacji (13 gwiazdek dla każdego stanu, nie 11). Pod Gettysburgiem wojska CSA nie zostały pokonane, tylko zatrzymane, wycofały się po bitwie nie ścigane. Straty obu stron były porównywalne.

 9. DaMastah1
  DaMastah1
  Miesiąc temu

  Nie dodałeś ważnej kwesti. Kilka stanów, w tym Virginia, dołaczyła do rebeliantów dopiero po tym gdy Lincoln ogłosił pobór żołnierzy w liczbie 75k do stłumienia rebelii.

  1. Jan Pstrowski
   Jan Pstrowski
   18 dni temu

   Jak zwykle oberwali Indianie, Lincoln przyznawał (jak PiSdziele) ziemię ale nie swoją 👍za wstęp do armii

 10. łukasz kopaczel
  łukasz kopaczel
  Miesiąc temu

  Fajny kanal. Zwiezle I jasno przedstawione fakty. Tak trzymać

 11. Radek Duda
  Radek Duda
  Miesiąc temu

  Super lekcja historii. Doskonale przekazania wiedzą. Świetna robota

  1. łukasz kopaczel
   łukasz kopaczel
   Miesiąc temu

   Nawet dla opornych. Świetna robota

 12. Ciekawski Kot
  Ciekawski Kot
  Miesiąc temu

  Świetny film. Do tej pory niby każdy coś tam słyszał o wojnie secesyjnej, lata temu grało się też w "North & South" na Amidze ;-), a tu wszystko zostało pięknie wyjaśnione.

  1. Braborg Braborg
   Braborg Braborg
   Miesiąc temu

   No właśnie nie zostało.

 13. Kamil Krajewski
  Kamil Krajewski
  Miesiąc temu

  Warto też dodać, że to właśnie wojna secesyjna przyczyniła się do narodzin okrętów pancernych, gdyż niepozorne i mniej liczne pancerniki konfederatów niszczyły bez problemu drewniane okręty unii. Fakt faktem unia też miała swoje pancerniki, ale to konfederacja była pionierem takiego rozwiązania.

 14. Retro Nostalgie
  Retro Nostalgie
  Miesiąc temu

  Świetny materiał. Masz fajny głos :) dobrze się słucha.

 15. Bartosz Chmiel
  Bartosz Chmiel
  6 miesięcy temu

  Super film. Tylko że tuż przed wojna secesyjną demokraci podzielili się na dwie partie demokratów i demokratów południowych

  1. Rafał Kowalewski - BIBLIA NA SUROWO
   Rafał Kowalewski - BIBLIA NA SUROWO
   Miesiąc temu

   Dziś południe popiera Republikanów a północ Demokratów. Odwrotnie niż kiedyś.

 16. Vivien Leto
  Vivien Leto
  3 miesięcy temu

  Lektura "Przeminęło z wiatrem" nabiera teraz sensu. Dziękuję ślicznie za materiał, historia nie jest moją mocną stroną, a tak przejrzysty materiał ułatwia zrozumienie ✨💜

  1. Jakub Szeląg
   Jakub Szeląg
   Miesiąc temu

   Darmowa sila robocza

  2. Vivien Leto
   Vivien Leto
   Miesiąc temu

   @Camillo słuszna uwaga

  3. Camillo
   Camillo
   Miesiąc temu

   lektura "przeminęło z wiatrem" zawsze miała sens ;)

 17. KrisLT eD
  KrisLT eD
  17 dni temu

  Świetny materiał i świetny kanał, rzeczywiście o wiele za mało tu subskrybcji

 18. szablotłuk polski
  szablotłuk polski
  Miesiąc temu

  Niezły filmik, brawoo :) w temacie polskich wojen i walk w XIX ... szablotłuk polski

 19. Strzały Znikąd
  Strzały Znikąd
  Miesiąc temu

  To nie była wojna o kwestię niewolnictwa, a o natychmiastowe porzucenie przez Południe modelu gospodarczego (formacji niewolniczej) na rzecz uprzemysłowienia, na które Południe nie miało funduszy. Plus wojna celna Północy z Południem. Elity Północy same miały niewolników, ale o tym się nie mówi. Za to po stronie Południe walczyli Kolorowi i regimenty ludności rdzennej (Indianie). Dziękuję za materiał! ;)

  1. MaccaveliPL
   MaccaveliPL
   Dzień temu

   @Kakita Kenzo gościu akurat powtórzył mit Lost Cause, więc nie ma co gratulować.

  2. Kakita Kenzo
   Kakita Kenzo
   Dzień temu

   Brawo za logiczny i historycznie uzasadniony w w faktach komentarz! Miło widzieć, że ludzie znają historię, a nie tylko ogólnikowe i zniekształcone mity jakie podaje się do wiadomości nieświadomej gawiedzi. :)

  3. MaccaveliPL
   MaccaveliPL
   9 dni temu

   Oczywiście, że była to wojna o kwestie niewolnictwa. Parę pytań: 1. Dlaczego w debatach politycznych lat 50-tych temat niewolnictwa jest praktycznie jedynym tematem sporu między południem a północą? 2. Dlaczego stany południowe dokonują secesji po upadku Kompromisu z Missouri kiedy równowaga między stanami wolnymi i niewolniczymi w Senacie się zaburza i nie można już prawnie blokować abolicjonistycznych projektów jeśli takie by powstały. 3. Dlaczego Declaration of Causes jasno mówią, że stany opuszczają unię z powodu niewolnictwa i zagrożenia tej instytucji w obliczu elekcji Abrahama Lincolna? 4. Dlaczego po opuszczeniu unii przez stany południowe negocjując swój powrót na jej łono przedstawiały one postulaty WYŁĄCZNIE związane z niewolnictwem? 5. Dlaczego hrabstwa z małą ilością niewolników w stanach górnego południa głosowały przeciwko secesji a z dużą ilością niewolników za? 6. Dlaczego Konfederacja przyjęła niemal kropka w kropkę starą konstytucje USA i jedyne zmiany jakie w niej zaszły dotyczyły prawnego usankcjonowania niewolnictwa? 7. Dlaczego wiceprezydent Konfederacji Alexander Stevens mówił: „Nasz rząd oparty jest na idei, której fundament spoczywa na prawdzie, że czarny nie jest równy białemu człowiekowi; że niewolnictwo jest jego naturalnym i normalnym położeniem. Tak więc nasz nowy rząd jest pierwszym w historii świata, opartym na tej wielkiej, fizycznej, filozoficznej i moralnej prawdzie”. 8. Dlaczego sami Południowcy przez cały okres debat i w czasie wojny po prostu nie mogą przestać mówić o niewolnictwie i podkreślać jaka to zbawienna, moralna instytucja? Dodatkowo, Południe w czasie wojny samo z siebie chciało iść w uprzemysłowienie i wynalazło nawet w tym celu model "przemysłowego niewolnictwa". A, no i kolorowi nie walczyli w armii Południa, było to zakazane przez ich Kongres. Jedyny regiment powołany do walki to już ostatni miesiąc wojny i to tylko przez jeden stan, wbrew prawu tak naprawdę.

  4. Strzały Znikąd
   Strzały Znikąd
   Miesiąc temu

   @Michał Dębicki Dziękuję za skopiowanie wypowiedzi, jak tylko będę miał chwilę zapoznam się z tekstem angielskim. PS A to nie jest tak, że KKK uformował Nathan Bedford Forest?

  5. Michał Dębicki
   Michał Dębicki
   Miesiąc temu

   @Strzały Znikąd Dla Północy to była wojna o utrzymanie unii, ale dla Południa to była wyłącznie kwestia niewolnictwa. Wszystkie inne przyczyny są marginalne, wynikające z niewolnictwa albo dopisane po wojnie. Skopiuję tu fragment innej swojej wypowiedzi - różne wyimki aktów secesji: Drugie zdanie aktu secesyjnego Georgii: "For the last ten years we have had numerous and serious causes of complaint against our non-slave-holding confederate States with reference to the subject of African slavery. They have endeavored to weaken our security, to disturb our domestic peace and tranquility, and persistently refused to comply with their express constitutional obligations to us in reference to that property, and by the use of their power in the Federal Government have striven to deprive us of an equal enjoyment of the common Territories of the Republic. " Mississipi, również sam początek aktu: "Our position is thoroughly identified with the institution of slavery-- the greatest material interest of the world. Its labor supplies the product which constitutes by far the largest and most important portions of commerce of the earth. These products are peculiar to the climate verging on the tropical regions, and by an imperious law of nature, none but the black race can bear exposure to the tropical sun. These products have become necessities of the world, and a blow at slavery is a blow at commerce and civilization. That blow has been long aimed at the institution, and was at the point of reaching its consummation. There was no choice left us but submission to the mandates of abolition, or a dissolution of the Union, whose principles had been subverted to work out our ruin." Trzecie zdanie w akcie secesji Teksasu: "Texas abandoned her separate national existence and consented to become one of the Confederated Union to promote her welfare, insure domestic tranquility and secure more substantially the blessings of peace and liberty to her people. She was received into the confederacy with her own constitution, under the guarantee of the federal constitution and the compact of annexation, that she should enjoy these blessings. She was received as a commonwealth holding, maintaining and protecting the institution known as negro slavery-- the servitude of the African to the white race within her limits" Akt secesji Karoliny Południowej ładnie wyraża swoją dobrą wolę wobec Stanów, ze wspaniałym "ALE...": "But an increasing hostility on the part of the non-slaveholding States to the institution of slavery..." Generalnie jak zobaczysz ówczesną debatę w Stanach to zauważysz że dla Południa to nie był podział South vs North tylko Slaveholding States vs Non-slaveholding States. Poza kwestiami gospodarczymi nie można pominąć kwestii ideologicznych: że dla elit Południa niewolnictwo było naturalnym (czasem nawet nakazanym przez Boga) porządkiem. "Nasz nowy rząd jest oparty na przeciwstawnej idei; jej fundament spoczywa na prawdzie, że czarny nie jest równy białemu człowiekowi, że niewolnictwo jest jego naturalnym i normalnym położeniem". W 1861 roku Konfederaci w oficjalnej nocie dla rządów z zagranicy uzasadniali, że walczą" aby uchronić swoje stare instytucje przed rewolucją [która] groziła zniszczeniem ich systemu społecznego" (i tymi starymi instytucjami było właśnie niewolnictwo). Lee stwierdzał że niewolnictwo jest złe, ale dlatego, że bardziej szkodzi białym którzy muszą się męczyć by utrzymać w ryzach czarnych którzy na wolności nie są w stanie stworzyć cywilizowanego społeczeństwa. I nie jest to ideologia wyłącznie plantatorów. Dla takiego szarego Johna Smitha działająca na wyobraźnię była wizja że jak się zniesie niewolnictwo to czarni będą tylko kraść i g*ałcić białe kobiety, roztaczano wizje jak rasy będą się mieszać to czarni jako ciemniejsi będą przekazywać ten gen dzieciom i biali zanikną. Obecność kwestii rasistowsko-niewolniczych i znikoma obecność wszelkich innych jest na tyle duża odrzucanie kwestii niewolnictwa to czysty negacjonizm historyczny pod którym żaden poważny historyk się nie podpisze bo to zwyczajne fałszowanie historii. Natomiast po wojnie sprawa się skomplikowała bo o ile przed 13 poprawką Południe z dumą mówiło że broni naturalnego porządku w postaci niewolnictwa tak po wojnie było wiadome że powrót do niewolnictwa jest niemożliwy. Stąd zaczęła pojawiać się propaganda lost cause w myśl której Południe tak naprawdę walczyło o wolność a Północ była złymi bogatymi kapitalistami którzy chcieli tę wolność zgnieść politycznie i gospodarczo. Propaganda która trzyma się świetnie bo Południe to jakby nie patrzeć połowa USA i trudno im przełknąć że oni byli "tymi złymi". Problem w tym że Południe wtedy samo się tak przedstawiało i było z tego dumne. Oczywiście Północ nie była święta, na Północy też byli posiadacze niewolników, a nawet przeciwnicy niewolnictwa często stwierdzali że czarni nie są równi białym i sprzeciwiali się związkom międzyrasowym i na dzisiejsze standardy byliby rasistami. Ale wciąż jest to o wiele lepsza sytuacja niż Południe które po wojnie stosowało rozmaite kruczki by de facto utrzymać niewolnictwo, uformowało Ku Klux Klan, wprowadzało prawa Jima Crowa. No i owszem, dla Północy niewolnictwo było trzeciorzędną sprawą. Tylko że to Południe zaczęło wojnę atakując Fort Sumter. I dla Południa niewolnictwo było sprawą pierwszorzędną, kluczową, przy której inne bledną. I to właśnie Południe stworzyło propagandę w myśl której Północ dąży do zniesienia niewolnictwa a Abraham Lincoln to nowy John Brown.

 20. Mac Woz
  Mac Woz
  Miesiąc temu

  Super się oglądało 💪

 21. Patryk Jakubek
  Patryk Jakubek
  10 godzin temu

  Super materiał, dostałem polecajkę od przyjaciela i nie żałuję, pozdrawiam i życzę rozwoju! ;)

 22. Tomasz S
  Tomasz S
  Miesiąc temu

  filmik świetny, dostałbym tylko trochę informacji o armii Unii i Konfederacji i ich uzbrojeniu ( w tym nowinkach typu kartaczownice )

 23. Tomi Zubi
  Tomi Zubi
  Miesiąc temu

  Kwestia niewolnictwa była jedynie jednym z wielu punktów które doprowadziły do wojny. Niewolnictwo już samo upadało, za bardzo rozwijał się przemysł. Nagle wielu murzynow było potrzebnych w fabrykach, nie na polach.

  1. MaccaveliPL
   MaccaveliPL
   9 dni temu

   Bzdura. Rok 1859 był najbardziej dochodowy dla plantatorów w historii USA. Dodatkowo, jeśli niewolnictwo samo upadało, to czemu w Konstytucji CSA zapisano zakaz znoszenia instytucji niewolnictwa i nazywano je kamieniem węgielnym na którym ten kraj się opiera?

 24. sybor89
  sybor89
  8 miesięcy temu

  Świetny filmik!!!

 25. Adam Chomicz
  Adam Chomicz
  Miesiąc temu

  Wspaniałe przedstawienie konfliktu. Czytałem o tym sporo, ale za sprawą prostych obrazków, mój również prosty rozum, poradził sobie i z poklejeniem tych wydarzeń. Dziękuje.

 26. Brulin
  Brulin
  Miesiąc temu

  Bardzo ciekawy film! Zostawiam subskrypcję.

 27. Jakub Kamać
  Jakub Kamać
  10 miesięcy temu

  Bardzo fajny film, rzetelny, konkretny i dobrze zilustrowany.

 28. Tomek Bukoski
  Tomek Bukoski
  Miesiąc temu

  Świetny materiał 😊

 29. Pav Ka
  Pav Ka
  Miesiąc temu

  Super. Dzięki i czekamna nowe filmiki!

 30. Ajantis Ilvastarr
  Ajantis Ilvastarr
  26 dni temu

  Bardzo fajnie wyjasniles ten temat! Grafiki co prawda dosyc podstawowe ale to nic. Zawartosc w zupelnosci to rekompensuje, a takie Paintowe grafy tez maja swoj urok 😊

 31. Gorgar
  Gorgar
  Miesiąc temu

  Nie, to niemożliwe! Ten najuczciwszy kraj na świecie przecież nie mógł w drodze wojny ukraść Meksykowi Kalifornii! To jakaś straszna pomyłka!

  1. D K
   D K
   26 dni temu

   Powiedział nikt nigdy.

 32. dziwak1987
  dziwak1987
  10 dni temu

  Pomieszałeś. Tak jak tu wspomniało chodziło o gospodarkę: rolnictwo (konfederaci) kontra przemysłowcy (unia).

 33. Rafit
  Rafit
  17 dni temu

  Genialnie wytłumaczony przebieg wojny, o wiele lepszy niż opis z podręcznika

 34. Kamil Kramek
  Kamil Kramek
  Miesiąc temu

  Bardzo ciekawy film 😎👍🇵🇱🎥

 35. Moro
  Moro
  Miesiąc temu

  Film bardzo mi się podobał. Daję Suba:-)

 36. Osin94
  Osin94
  4 miesięcy temu

  Super, dzięki za ciekawy materiał;)

 37. MUMINek
  MUMINek
  Miesiąc temu

  Trzeba pamiętać że Karolina Południowa zgodnie z prawem wystąpiła z unii

 38. MarP
  MarP
  22 dni temu

  Dzięki. Przypomniałeś mi trochę historii USA

 39. JF KENEDY
  JF KENEDY
  Miesiąc temu

  Więcej filmów proszę 😎

 40. Donovan Duck
  Donovan Duck
  Miesiąc temu

  Ej bardzo ciekwie się tego słuchało. Pozdro, dobra robota

 41. Piotr Gruszka
  Piotr Gruszka
  21 dzień temu

  Nareszcie - krótko, prosto, rzeczowo i bardzo przystępnie pokazanym przebieg i geneza wojny secesyjnej - dzięki !!!

 42. Rafal Kamienski
  Rafal Kamienski
  23 dni temu

  Właściwie to można zakwestionować każdy przedstawiony tutaj pogląd. Po pierwsze część osób tutaj się wypowiadających nie jest dla mnie wiarygodnych, bo opierają się na wygodnych dla siebie źródłach, a moim zdaniem najbardziej wymierny byłby szczegółowy i względnie obiektywny opis osoby żyjącej w tym okresie, np w formie pamiętnika. Ja się nie wypowiadam, bo mnie tam nie było, a więc nie mogę wiedzieć o co w końcu chodziło w tej wojnie.

 43. sleighter game
  sleighter game
  Miesiąc temu

  Mozesz zrobic odcinek o hiszpańskich osadnikach w Teksasie jeśli tacy byli

 44. Bolesław ch
  Bolesław ch
  21 dzień temu

  A dlaczego północ tak wspaniałomyślnie była przeciwna niewolnictwu? Bo mieli mnóstwo fabryk i potrzebowali taniej siły roboczej. I tak niewolnicy z południa stali się nieświadomie niewolnikami północnych cwaniaków...

 45. Marcello
  Marcello
  Miesiąc temu

  Ten kanał ma potencjał. Polecam

 46. Andrzej Sołowiej
  Andrzej Sołowiej
  11 dni temu

  Temat wojny na film 2-3h. Autor zamknął szczegóły w 15min. Czytelnie i nie nudzi.

 47. kalafior
  kalafior
  7 miesięcy temu

  Treściwie, przyjemnie i zrozumiale

 48. Exo
  Exo
  14 dni temu

  Świetny materiał!

 49. Macko Pop
  Macko Pop
  25 dni temu

  Coś nie chce mi się wierzyć, że w tej wojnie chodziło o niewolnictwo.

 50. Daniel2210
  Daniel2210
  7 miesięcy temu

  Bardzo fajny materiał, doceniam prace jaką włożyłeś :)

 51. Zibi75x
  Zibi75x
  19 dni temu

  To było tak niedawno że w sumie dalsze wojny na Świecie chyba są kontynuacją.

 52. Michal Zywicki
  Michal Zywicki
  Miesiąc temu

  super materiał

 53. Artur Dyskopata - Izraelita
  Artur Dyskopata - Izraelita
  Miesiąc temu

  Kiedy secesja może być możliwa?🤔

 54. Zbyszek Gl
  Zbyszek Gl
  Miesiąc temu

  Spoko dzięki za film

 55. Przemek B. Speedbike
  Przemek B. Speedbike
  Miesiąc temu

  Świetny materiał.

 56. Tarnopolitańczyk
  Tarnopolitańczyk
  Miesiąc temu

  Jak to jest że republikanie i demokraci tak bardzo się zamienili? Dziś demokraci to głównie północ i zachodnie wybrzeże, a republikanie to południe. Zupełnie na odwrót. Wtedy demokraci popierali niewolnictwo a dziś to równościowcy, którzy w wielu przypadkach czarnych traktują lepiej od białych z powodów historycznych.

  1. Internacjona Lista
   Internacjona Lista
   Miesiąc temu

   Jedna z przyczyn - po tym, jak w latach 60. prezydent Lyndon Johnson podpisał szereg ustaw równościowych i antydyskryminacyjnych, od Demokratów odpłynęli najbardziej konserwatywni południowcy, ale za to partię zaczęło popierać coraz więcej czarnoskórych.

 57. Adam Ambrożewicz
  Adam Ambrożewicz
  6 miesięcy temu

  Piszcie, jak potoczyłaby się historia, gdyby nie było wojny secesyjnej albo wygrała ją Konfederacja.

 58. Paweł Jacek
  Paweł Jacek
  2 miesięcy temu

  Dobrze wyjasnione.Przydałby się jeszcze krótki film o współczesnych konfederatach w USA.Poglądy,stany w których jest ich najwięcej,jaki ich procent zasiada w Kongresie.

  1. Mik0
   Mik0
   Miesiąc temu

   @Paweł Jacek Po co jak już ktoś fajnie to objaśnił.

  2. Paweł Jacek
   Paweł Jacek
   Miesiąc temu

   @Mik0 Zawsze możesz nagrać samemu i lepiej objaśnić.

  3. Mik0
   Mik0
   Miesiąc temu

   No właśnie słabo wyjaśnione....

 59. Botafogo
  Botafogo
  Miesiąc temu

  Ta wojna nie toczyła się o to kto chciał albo nie chciał niewolnictwa. Chodziło jak zwykle o "piniądz".

 60. Kruzo
  Kruzo
  Miesiąc temu

  Natrafiłem na ten film przypadkiem przeglądając YT, no i muszę powiedzieć, że naprawdę. Wspaniałe zrealizowane filmy na tym kanale. Oczywiście jest kilka rzeczy do poprawy, ale ogólnie moje odczucia są bardzo pozytywne jako pasjonata historii😊 Oby ten projekt nadal trwał i życzę wytrwałości twórcy/om, bo jest tu duży potencjał.

  1. Van Helsing
   Van Helsing
   Miesiąc temu

   Nic nie dzieje się przypadkiem. Za ten "przypadek" odpowiada Y.T.

  2. Kotek Przewrotek
   Kotek Przewrotek
   Miesiąc temu

   Też przypadkiem i faktycznie kanał warty zainteresowanja

 61. grandhebi
  grandhebi
  Miesiąc temu

  Trzymam kciuki z Twój kanał. Ciekawie opowiedziane. Trochę przeszkadzaja tzw girlandy w trakcie słuchania, ale można się ich pozbyć w szybkim czasie. Trochę ćwiczeń i samokontroli, uważności. Powodzenia

 62. Norbix
  Norbix
  15 dni temu

  ale fajny film wielki plus za mape

 63. Marzena
  Marzena
  9 miesięcy temu

  Jak zawsze konkretną dawka wiedzy w pigułce. Bardzo trudno jest w tak krótkim materiale ująć wszystkie fakty. Dlatego podziwiam za dobór treści i piękne ilustracje. Praca warta subskrypcji.

 64. Dyrektor Internetu
  Dyrektor Internetu
  Miesiąc temu

  Dziki kraj

 65. Robert Cudny
  Robert Cudny
  Miesiąc temu

  Lincoln nie był przeciwnikiem niewolnictwa, natomiast chciał za wszelką cenę utrzymać Unię.

 66. Pan Krzysztof
  Pan Krzysztof
  Miesiąc temu

  Wartościowy materiał

 67. Roman Katz
  Roman Katz
  Miesiąc temu

  Wstyd się przyznać. Moskwa też to ma wojnę secesyjną!

 68. diablo2811
  diablo2811
  Miesiąc temu

  kurde a cały czas myślałem że to demokraci wyłonili sie z przeciwników niewolnictwa a tu taki klops ;)

  1. Ermin22
   Ermin22
   16 dni temu

   bo kiedyś demokraci byli prawicowi a republikanie lewicowi, ale potem się zamienili

 69. Radosław Czerniak
  Radosław Czerniak
  11 miesięcy temu

  A co z Nowym Meksykiem i z wojną domową na Terytorium Indian?

  1. Historia na zawołanie
   Historia na zawołanie
   11 miesięcy temu

   Jest wiele spraw i wydarzeń z okresu wojny secesyjnej których nie udało się zawrzeć w 16 min materiale. Jednak część z nich jeszcze może pojawić się w kolejnych filmach dotyczących historii Stanów Zjednoczonych. Dzięki za dokładne obejrzenie filmu. pozdrawiam

 70. Kekuś_
  Kekuś_
  Miesiąc temu

  dobrze wytlumaczyles

 71. Martinus Sinis
  Martinus Sinis
  Miesiąc temu

  Warto byłoby zwrócić uwagę na flagę nowo powstałych Stanów Zjednoczonych, bo nijak mi do tej historii nie pasuje współczesna flaga

 72. Folwark
  Folwark
  Miesiąc temu

  Fajny materiał tylko nie możemy zapomnieć o paru czynnikach ta wojna miała podwójny charakter jednym było niewolnictwo ale drugim była autonomia Abraham Lincoln chciał centralizacji władzy a południe tego nie chciało i pierwotnie o to zaczęła się toczyć wojna niewolnictwo zostało dane jako cel sprawiedliwy co do 13 poprawki tak czarnoskórzy dostali wolność ale nic oprócz tego czasami zdążało się że trafiali na pola bawełny nie jako niewolnicy ale pracownicy i byli jeszcze gorzej wykorzystywani niż podczas niewolnictwa pragnę też zauważyć że dyskryminacja czarnych skończyła się jak dobrze pamiętam dopiero za czasów Martina Luthera kinga

  1. MaccaveliPL
   MaccaveliPL
   9 dni temu

   @Lord Vader Porównywanie niewolników w USA do polskich chłopów to najwyższy level historycznej ignorancji.

  2. MaccaveliPL
   MaccaveliPL
   9 dni temu

   To o Abrahamie Lincolnie pragnącym centralizacji to bzdura. Największymi zwolennikami centralizacji byli sami Południowcy wspierając Fugitive Slave Act 1850 roku.

  3. Lord Vader
   Lord Vader
   Miesiąc temu

   No z tą wojną i wolnością czarnych to było chyba nie tak jak piszesz. Prawdziwą przyczyną wyzwolenia "czarnych" był rozwój technologiczny a co za tym idzie potrzeba siły roboczej do masowo powstających fabryk. Podobnie było w Europie. Można np. wysnuć anologię do Polski. USA- stany południowe( niewolnicza praca murzynów), Polska - szlachta ( niewolnicza praca chłopów na pańskich włościach którzy stali się tzw. wolnymi naimitami - początkiem klasy robotniczej. . Jedną z głównych przyczyn dyskryminacji czarnych nie były protest pod wodzą Lutera Kinga a polityczna potrzeba zasypania rowu nienawiści między białymi a kolorowymi mieszkańcami Ameryki w świetle prowadzonej przez amerykańskie elity polityki ekonomicznego i wojskowego podboju świata. Amerykanie chcąc dominować w świecie nie mogli sobie pozwolić na wewnętrzny konflikt między kolorowymi i białymi mieszkańcami USA. Trzeba było coś dać "kolorowym" aby chcieli walczyć i ginąć w imię interesów koncernów amerykańskich.

 73. r772xmr
  r772xmr
  25 dni temu

  Dlaczego tak mało filmów? 🧐

 74. MushiMushi
  MushiMushi
  Miesiąc temu

  Zakorzeniona w swiadomosci XD jak amerykanie myślą ze demokraci byli przeciw niewolnictwi

 75. Tomek Tomek
  Tomek Tomek
  Miesiąc temu

  To tez fajnie się oglądało dowiedziałem się o 2 rzeczach o których zawsze chciałem wiedzieć ocb

 76. Goddess Generætion
  Goddess Generætion
  Miesiąc temu

  to niezła partia demokratyczna, jak popierała niewolnictwo 🤣 Zresztą co tu się dziwić? Dla Amerykanów demokracja znaczy co innego, niż dla nas

 77. Czeslaw Borkowski
  Czeslaw Borkowski
  Miesiąc temu

  Obecnie wojna secesyjna prowadzona jest na Ukrainie . Jednak w tej wojnie secesyjnej na Ukrainie państwa ościenne nie pozostają neutralnym obserwatorem tej wojny , a stają się stroną konfliktu. Ta wojna może również trwać wiele lat i może przynieść nieodwracalne zmiany w państwach ościennych , pogrążających się w kryzysie ekonomicznym, wywołanym polityką rządów w tych krajach, które całkowicie zagubiły się w meandrach politycznych i ekonomicznych obecnego wieku.

 78. Kajetan Malinowski
  Kajetan Malinowski
  25 dni temu

  Bradzo ciekawe!

 79. Don Dumpster
  Don Dumpster
  24 dni temu

  Film powtarza uproszczenia cedujace przyczyny na niewolnictwo. To od lat sppsob na odciaganie uwagi od spraw finansów i bankietów. Po wojnie murzyni żałowali bo jako tania sila robocza już emancypowana umierali duzo wczesniej. Niektorzy rozumieli to sczesniej tworzac czarnoskóre oddziały konfederackie.

 80. arek mankow
  arek mankow
  Miesiąc temu

  Ciekawy film Szczegolnie geneza powstania GOP (good old party ) czyli partii republikanskiej jak i partii demokratycznej Patrzac na historie z dnia dzisiejszego smialo moglbym stwierdzic ze obie te partie zmienily bieguny